Zavrieť

Porady

priateľka nesuhlasí s predajom domu

ahoj poradaci..
pred dvomi rokmi sme s priateľkou kúpili dom na hypoteku 90%.Zbytok sme doplatili hotovosťou a niečo sme investovali do rekonštrukcie.Dom vlastníme na polovicu,ale hypotéka je iba na mňa.Kedže sa vzťahy naštrbili,dom sa musí predať,ale priateľka nesúhlasi s realnou cenou,ale požaduje predaj za cenu aby jej zostalo 15000 eur.Vie že je to nerealne,ale taha čas,kým sa neodsťahuje a potom vraj nech mi dom vezme banka,pretože sam tie naklady neutiahnem a ak by som aj utiahol,tak polovica domu bude stale patriť jej.Poradte ako postupovať? DAKUJEM
Usporiadat
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Vieš ona nieje zlatokopka ALE časom až ten dom ktorí spomínaš budú mať k dispozíci(a to sa môže všeliako natahovať)sa z nej lahko ta zlatokopka môže stať ked bude spolu so svojim novýn priatelom vydieť príležitosť.Trebars tam nechá bývať svokru alebo ten druhý dom či byt ktorí sa im chystá predajú a ostanú v tomto.Co tým chcem povedať? Si moc velký dobrák,nespoliehaj sa na to že aj ostatný budú.

Rozmýšlal som čo mohli moji známi čo som predtím pisal urobiť,okrem súdu a prišiel som asi na to že základná chyba bola že z toho domu odišli,mali tam ostať bývať.Pretože aj oni mali v pláne samozrejmä dom predať ale ked tam priatelky ostali z novými priatelmi bývať sami,tak sa im to zapáčilo a v jednom prípade dokonca predali aj dom v ktorom jej nový pratel dovtedy býval.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Treba čo najrýchlejšie požiadať súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Bude to všetko o dokazovaní, ale ona nemá nárok na 1/2 súčasnej hodnoty domu. Pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva možno žiadať vyporiadanie zhodnotenia domu a všetkých investícií jedným spoluvlastníkom - odpočíta sa to z hodnoty nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve. Máš predsa dôkaz, že si splácal hypotéku sám. Ak by ona chcela tvrdiť opak, musí to dokázať.
Keďže už nejaký čas nevediete spoločnú domácnosť, môžeš od nej žiadať uhradiť pomernú časť nákladov na prevádzku domu. To sa premlčuje v trojročnej lehote.
9 0
boomboom boomboom

boomboom je offline (nepripojený) boomboom

Mária27 Pozri príspevok
Treba čo najrýchlejšie požiadať súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Bude to všetko o dokazovaní, ale ona nemá nárok na 1/2 súčasnej hodnoty domu..... Pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva možno žiadať vyporiadanie zhodnotenia domu a všetkých investícií jedným spoluvlastníkom - odpočíta sa to z hodnoty nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve. Máš predsa dôkaz, že si splácal hypotéku sám. Ak by ona chcela tvrdiť opak, musí to dokázať.
Keďže už nejaký čas nevediete spoločnú domácnosť, môžeš od nej žiadať uhradiť pomernú časť nákladov na prevádzku domu.... To sa premlčuje v trojročnej lehote.
..a akú časť jej súd môže priznať,ked hypo je celá na mňa aj doplatok bol môj..platba cez banku....a aj celý čas splácam iba ja...hypo..plyn..poistky...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. treba sa spýtať súdu ... hádam nechceš ešte aj presné vyčíslenie tu .. konaj!
2 0
boomboom boomboom

boomboom je offline (nepripojený) boomboom

..jasne že nechcem vyčíslenie..ale myslím,že je jedno,či vlastní polovicu alebo štvrtinu,ked blokuje predaj....ja nechcem ani vrátiť to čo bolo zaplatené..len predať a vyrovnať hypo...ale asi mi nezostáva nič iné,len to spraviť ako radí Mária...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

boomboom Pozri príspevok

..a akú časť jej súd môže priznať,ked hypo je celá na mňa aj doplatok bol môj..platba cez banku....a aj celý čas splácam iba ja...hypo..plyn..poistky...
Nejaký návrh musíš dať. Ja skutočne neviem, aké vlastníctvo si na ňu napísal, čo ste niečo platili ako kúpnu cenu, či si polovicu uhradil za ňu ...
Jedno je však isté: neplatí to, čo v manželstve, že všetky úhrady sa počítajú za spoločné, lebo nemáte BSM. A to máš šťastie. Priateľka len zneužíva to, že si neuvedomuješ všetky skutočnosti. Ale ak si budeš chcieť dom nechať, utiahnuť ho budeš musieť.
4 0
boomboom boomboom

boomboom je offline (nepripojený) boomboom

je na liste vlastníctva zapísaná ako 1/2 vlastník.Dom sa ale preukázateľne kúpil len za hypo,ktorá je len na mne a za doplatok,ktorý je tiež preukázateľne môj.Dom si nechcem nechať..chcem predať a vyrovnať dlhy...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Musíš dokazovať, že si plnil za ňu to, čo mala platiť ona (splácať ste mali spolu) - je ti to povinná vrátiť. Obohatenie sa premlčuje v trojročnej dome.

Obč. z. § 454 (Plnenie za iného)


Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.
7 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať