Zavrieť

Porady

S.r.o. narobí dlhy, môže exekútor siahnuť na nehnuteľnosť, v ktorej má s.r.o sídlo?

S.r.o. narobí dlhy, môže exekútor siahnuť na nehnuteľnosť, v ktorej má tá s.r.o sídlo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ja by som len chcela upozorniť na takú "drobnosť" - v platnosti od 1.4. 2013

    Ak je firma v predĺžení, konateľ je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu.
    Ak tak neurobí a neskôr bude podaný návrh na konkurz, vtedy sa zisťuje, či návrh bol podaný včas. Ak nebol, nastupuje zodpovednosť konateľa - na základe zistenia správcu a uloženia súdu bude konateľ povinný zložiť do podstaty dvojnásobok minimálneho základného imania. A toto je potom pohľadávka ktorá bude vymáhaná na konateľovi. Takže, ak bude konateľ majiteľom nehnuteľnosti, v ktorej ma sro sídlo, existuje istá možnosť siahnuť aj na takýto majetok. Samozrejme v tom prípade, ak je to nejaká porovnateľná suma.

    Je to novinka v zákone o konkure. Platiť bude až o rok. Takže už to nemusí v budúcnosti platiť, že sú konatelia so svojim majetkom nepostihnuteľní.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Dáša_ Pozri príspevok
    Ja by som len chcela upozorniť na takú "drobnosť" - v platnosti od 1.4. 2013

    Ak je firma v predĺžení, konateľ je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu.
    Ak tak neurobí a neskôr bude podaný návrh na konkurz, vtedy sa zisťuje, či návrh bol podaný včas. Ak nebol, nastupuje zodpovednosť konateľa - na základe zistenia správcu a uloženia súdu bude konateľ povinný zložiť do podstaty dvojnásobok minimálneho základného imania. A toto je potom pohľadávka ktorá bude vymáhaná na konateľovi. Takže, ak bude konateľ majiteľom nehnuteľnosti, v ktorej ma sro sídlo, existuje istá možnosť siahnuť aj na takýto majetok. Samozrejme v tom prípade, ak je to nejaká porovnateľná suma.

    Je to novinka v zákone o konkure. Platiť bude až o rok. Takže už to nemusí v budúcnosti platiť, že sú konatelia so svojim majetkom nepostihnuteľní.
    No myslím, že to čiastočne ide aj teraz. viď obchodný zákonník
    §135a
    (5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Jediný spoločník a konateľ v jednoosobovej sro, ktorá je zadlžená, konkurz ešte nebol vyhlasený, otázka : môže sa spoločník-konateľ vzdať funkcie konateľa a podať návrh na zápis do orsr bez návrhu na nového konateľa?

    Vieš, že sa to v praxi už aj stalo ? OR síce toto zapíše, ale v zápätí začína konanie o zrušenie spoločnosti. Aj bez zápisu sídla som už videla jednu sro v OR zapísanú....

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    OK - čo nasleduje ak začne konanie o zrušení spoločnosti - v tomto nie som doma, ešte som to nikdy nemala a tento klient je dosť problematický, čo by mňa ako účtovníčku všetko čakalo?
    Ďakujem za odpoveď.,
    Súd pravdepodobne vyzve spoločnosť, aby vymenovala konateľa, určí nejakú lehotu. No ak spoločnosť nového konateľa neustanoví, môže spoločnosť zrušiť tzv. ex offo. Ty ako účtovníčka keď sa o tejto skutočnosti dozvieš, inú možnosť ako podať posledné daňové priznanie nemáš + odovzdať kartičky. No to by si musela pravidelne sledovať obchodný vestník. Resp. možno súd zašle rozhodnutie na spoločnosť. Musíš len s klientom byť v kontakte a on ťa musí informovať a takýchto listoch zo súdu. Komunikácia je veľmi dôležitá...

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    ak je predmetna sro vlastnikom nehnutelnosti, tak v zasade ano (aj ked by mala byt zachovana zasada proporcionality medzi vymahanou pohladavkou a cenou nehnutelnosti).
    ak sro nevlastni dotknutu nehnutelnost, tak nie.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    matej37 Pozri príspevok
    S.r.o. narobí dlhy, môže exekútor siahnuť na nehnuteľnosť, v ktorej má tá s.r.o sídlo?
    Určite nie, v prípade, že zadĺžená spoločnosť nie je jej vlastníkom (teda firma nie je ako vlastník zapísaná v katastri na LV). No hnuteľný majetok nachádzajúci sa v sídle (mám na mysli v kancelárii spoločnosti ako napríklad PC, nábytok a podobne) však áno.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Dáša_ Pozri príspevok
    Ja by som len chcela upozorniť na takú "drobnosť" - v platnosti od 1.4. 2013

    Ak je firma v predĺžení, konateľ je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu.
    Ak tak neurobí a neskôr bude podaný návrh na konkurz, vtedy sa zisťuje, či návrh bol podaný včas. Ak nebol, nastupuje zodpovednosť konateľa - na základe zistenia správcu a uloženia súdu bude konateľ povinný zložiť do podstaty dvojnásobok minimálneho základného imania. A toto je potom pohľadávka ktorá bude vymáhaná na konateľovi. Takže, ak bude konateľ majiteľom nehnuteľnosti, v ktorej ma sro sídlo, existuje istá možnosť siahnuť aj na takýto majetok. Samozrejme v tom prípade, ak je to nejaká porovnateľná suma.

    Je to novinka v zákone o konkure. Platiť bude až o rok. Takže už to nemusí v budúcnosti platiť, že sú konatelia so svojim majetkom nepostihnuteľní.
    Takže spoločník bude v suchu. Cvakať bude konateľ.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Jediný spoločník a konateľ v jednoosobovej sro, ktorá je zadlžená, konkurz ešte nebol vyhlasený, otázka : môže sa spoločník-konateľ vzdať funkcie konateľa a podať návrh na zápis do orsr bez návrhu na nového konateľa?

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Economic Pozri príspevok
    Vieš, že sa to v praxi už aj stalo ? OR síce toto zapíše, ale v zápätí začína konanie o zrušenie spoločnosti. Aj bez zápisu sídla som už videla jednu sro v OR zapísanú....
    OK - čo nasleduje ak začne konanie o zrušení spoločnosti - v tomto nie som doma, ešte som to nikdy nemala a tento klient je dosť problematický, čo by mňa ako účtovníčku všetko čakalo?
    Ďakujem za odpoveď.,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.