Zavrieť

Porady

Mandátna zmluva, odvody do ZP a SP

Zdravím, rád by som sa opýtal na súčasné chápanie, mandátnej zmluvy z pohľadu daňového a odvodového zaťaženia.

Prípad, subjekt A (FO - nepodnikatel) a subjekt B (Právnická osoba, s.r.o.) chcú uzavrieť mandátnu zmluvu, v ktorej sa subjekt A zaviaže vypracovať určité zmluvy pre subjekt B, za ktorý dostane odmenu. V tomto prípade nie je dopredu jasné, koľko danej práce bude potrebnej, keďže to závisí od obchodnej činnosti subjektu B. Teda jeden mesiac toho môže byť napr. 2000 euro a v druhom 0 a v tretom tiež 0 euro. Subjekt A bude dostávať od subjektu B iba informácie potrebné na vyhotovenie daných zmlúv.

Prečítal som viaceré témy tu na porade týkajúce sa tejto problematiky. V podstate som dospel k tomu, že existujú dva názory, ktoré sú v rozpore. Prvý zastáva názor, že sa nejedná o príjem zo závislej činnosti. A teda to stačí zdaniť 19% a koniec.
Druhý názor zastáva názor, že sa jedná o príjem zo závislej činnosti a teda sa na takúto činnosť vzťahujú aj odvody do SP a ZP.

Rád by som sa teda spýtal, ako sa to posudzuje v súčasnosti, ako sa na to pozerá DÚ.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Mandátna zmluva, odvody do ZP a SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.