Zavrieť

Porady

Vrátenie dane

Môžem vrátiť v rámci ročného zúčtovania zamestnancom daň vo výške napr. 100000,-, keď mi vyjde daň (celkom za firmu) za aktuálny mesiac napr. 70000,- (bonus do toho nerátam)?
Môžem vrátiť viac, ako mi vyjde povinnosť platiť v danom mesiaci ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Ty dokonca musíš vrátiť a od Daňového úradu si to pýtaš postupne každý mesiac, až do nuly. Aj v prehľadoch si odpočítavaš len do výšky daňovej povinnosti. (napísala som to ako mongol, ale keby ti to nebolo jasné, pýtaj sa).

    pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

    pavúčik
    Asi v roku 2002 mi pracovníčka DÚ vynadala, že nesmiem vrátiť viac ako výjde povinnosť platiť preddavok.
    Znamená to, že v skutočnosti môžem vrátiť viac, do prehľadu dám max. čiastku, ktorá mi vyjde ako preddavok za firmu v danom mesiaci a potom každý mesiac znižujem tento preddavok o vrátenú daň zamestnancom?
    Treba na to nejakú zvláštnu evidenciu? Alebo stačí rekapitulácia miezd?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    pavúčik
    Asi v roku 2002 mi pracovníčka DÚ vynadala, že nesmiem vrátiť viac ako výjde povinnosť platiť preddavok.
    Znamená to, že v skutočnosti môžem vrátiť viac, do prehľadu dám max. čiastku, ktorá mi vyjde ako preddavok za firmu v danom mesiaci a potom každý mesiac znižujem tento preddavok o vrátenú daň zamestnancom?
    Treba na to nejakú zvláštnu evidenciu? Alebo stačí rekapitulácia miezd?
    Je to tak, že v Prehľade... môžeš v príslušnom riadku k preplatkom z roč. zúčt. dane uviesť len takú sumu, aká je suma preddavkov. To znamená, že postupne v jan., febr. a v marci si odpočítavaš. Ak ti ešte stále zostáva pohľadávka voči DU, tak v apríli požiadaš o vrátenie tohto preplatku.
    So zamestnancami to však môžeš vysporiadať v jednom mesiaci naraz.
    Evidenciu si musíš viesť v každom prípade minimálne pre seba, aby si vedela, koľko ešte si môžeš odrátať z preddavkov.

    pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

    pavúčik
    Ešte by ma zaujímalo, či je možné odpočítať vrátenú daň aj zo zrážkovej dane. Príklad :
    Zrážková daň = 7000,-
    Preddavková daň = 80000,-
    Ročné zúčtovanie môže byť do výšky 87000,- alebo 80000,- ?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    pavúčik
    Ešte by ma zaujímalo, či je možné odpočítať vrátenú daň aj zo zrážkovej dane. Príklad :
    Zrážková daň = 7000,-
    Preddavková daň = 80000,-
    Ročné zúčtovanie môže byť do výšky 87000,- alebo 80000,- ?
    Pavúčik, k tomuto zatiaľ nevyšlo usmernenie, ani nové Prehľady ešte nie sú (aspoň ja o tom neviem ). Preto ťažko poradíme. Ja by som to brala ako celok, teda ak mám za január zrazenú preddavkovú aj zrážkovú daň vo výške 87000, potom by som daň neodviedla vôbec a uplatnila by som si tým predplatky z ročného zúčtovania.
    Alebo buď v 1. mesiaci obozretnejší a zo zrážkovej dani neuplatni na úhradu predplatkov RZ - teda odvedieš 7000 sk na DU.
    Asi sa budeš musieť rozhodnúť sám ako to urobíš.

    k-a-t-k-a je offline (nepripojený) k-a-t-k-a

    k-a-t-k-a
    ja som mala tak isto väčšie preplatky ako odvod dane napísala som žiadosť o vrátenie na DÚ poslala som im fotokopiu výplatnej listiny, + fotokopiu ročných zúčtovaní a výdavkové doklady o vrátení preplatkov a vrátili mi preplatky z ročného zúčtovania.Ak chceš mám tu žiadosť v práci tak ti ju napíšem
    Pre: Pavúčik
    Aj ja som mala v mesiaci január preddavkovú a zrážkovú daň. Preplatky z ročného zúčtovania som odrátala iba z preddavkovej dane, zrážkovú som odviedla. Tak mi poradili na daňovom .

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Ahojte, potrebovala by som vediet nasledovne: uhradzame daňovemu uradu preddavky na daň kazdy mesiac, ale od tej sumy si odpocitame daňový bonus, ktory vyplatime zamestnancom, takze toto mame s DÚ v poriadku. V tomto mesiaci nam ale vyšlo, že daň mame uhradit v sume cca 880,- sk, ale suma vyplatená zamestnancom za ročné zúčtovanie je cca 9 800,- sk. Musíme tuto sumu zražať každý mesiac z dane, alebo mozeme tento mesiac zrazit a zvysnu sumu požiadať daňový úrad na tlačive-žiadosti?

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    My to robíme tak, že daňový bonus si vypýtame a dovtedy neodvádzame daň kým sa nám nevyrovná, teda nepýtame túto daň vyplatenú zamestnancom späť od daň. úradu. (Vlastne o tomto je celá 1. strana tejto témy)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.