Zavrieť

Porady

Aký prášok na biele a čierne prádlo?

Chcem vás poprosiť o radu. Aký prášok resp. gél používate na biele prádlo aby ostalo pekne biele a čo naopak na čierne, aby farba nevybledla?
Usporiadat
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
zena77 Pozri príspevok
Formil v Lidli býva za 6.99, a ten test pracích práškov - no neviem či je to stopercentné - ja som videla test a tam bol Formil z Lidla na 2mieste hneď za arielom ..... obrázky si prehodia ako sa im páči, najviac verím - obyčajný gazdinkám - ich výsledkom, nie testom....teraz periem v slize - a nemáme problém .... rozpustí sa a aj krásne operie :-) a teraz cez "leto" ak sa toto dá nazvať letom ... sa perie stále ... tak prečo nešetriť peňáze a životné prostredie
Čo je sliz?
0 0
zena77 zena77

zena77 je offline (nepripojený) zena77

Sliz na pranie - ja som to našla na mimibazari,
návod : potrebuješ : veľký 10l kýbel, jedno obyčajné "jadrové" mydlo, 250g kryštalickej sódy, alebo 300 gramové balenie práškovej ( je to jedno - kryštalická sa predáva 1kg)
postup : nastúhaš do vedra mydlo - zaleješ 2l.vriacej vody ( kľudne aj z kanvice) rozmiešaš - ono to mydlo sa rozpustí.... do toho nasypeš sódu - ak je kryštalická rozmiešaš - rozpustí sa aj ona ... až je všetko tekuté doleješ to vodou ( teplou alebo aj studenou z vodovodu) po vychladnutí - na druhý deň ... to má konzistenciu slizu - alebo želé....
dávkovanie 250-500 ml do práčky ...záleží od teploty a špinavosti ... prádlo je mäkké..opraté....
niekto dáva namiesto aviváže ocot ...ale môže sa dať aj aviváž ...v pohode s tým periem ... mám dvoch nezbedníkov - ktorí toho namažú.....moje a mužove háby to tiež operie v pohodičke ....
3 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Dnes som sa vybral do Lídla, mysliac, že majú Formil, zoberiem a pôjdem. "Chyba lávky". Ježiš Mária. Jeden Activ, druhý Color, potom tekutý, na biele, potom na farebné. Zobral som Formil Color a tekutý na biele. Prešiel som o pult a vrátil sa, vrátiť Color. Zobral som Activ. Vravím si: načo mi je prach aj tekutý na biele, tak som ho tam vrátil naspäť. Potom po zrelej úvahe, som všetko vrátil a kúpil si nanuk. Počkám do zajtra, čo mi poradia poraďáci. Nieže by som 7 rokov nepral, ale v čom som vypral to bolo dobre. A to nehovorím ja. Kupujem hociaký prach na pranie v akcii. Nemám žiadne škvrny po prachu. Ani na prádle, ani na tele, aj som sa "sčul kukol". Teraz som prvý krát kúpil a už mi dochádza tekutý Vooolite. Problém je v tom, že ja ako "samostatná jednotka". nemám až veľa prádla a čakať až nazbieram, napr., za práčku tielok, to by som musel mať skriňu na všetko. Posteľné prádlo mám farebné. Možne dve plachty mám biele. Ja to moc triediť nemôžem, iba najnutnejšie. Tak, ktorý Formil kúpiť? Vopred Vám ďakujem a zostávam s pozdravom práci česť a praniu zvlášť.
Naposledy upravil erzet : 14.06.12 at 22:50
0 0
zena77 zena77

zena77 je offline (nepripojený) zena77

Akurát som včera pozerala Test magazín na archíve STV 1 - pracie práčky ...
a môžem vo všeobecnosti povedať :
Lidl - Formil - color ( červená krabica ) - na farebné hocičo
DM - bol v teste vychválený DM na biele -
Lidl - formil color tekutý - na jemné veci ( čo nie sú nejako extra špinavé, ale potrebujú "osviežiť)
toľko moja skúsenosť -
ale ja teraz periem aj v slize - postup výroby slizu uvedený vyššie....

takže -asi 3 druhy na farebné ( ochráni farby), na biele ( aby bola biela bielou), na jemné tkaniny .... toť vsjo
2 0
zena77 zena77

zena77 je offline (nepripojený) zena77

Zdenka 0705 sa pýtala ako sliz uchovávam a koľko vydrží, uchovávam ho v tom veľkom kýbli v ktorom som ho urobila, potom prelejem - alebo "prekotím" ono sa to moc liať nedá do menšieho kýblika a zarobím si na ďalší, nie nesplesnivie - nič mu nie je vydrží dokiaľ ho neminieš, možno sa Ti trocha oddelí voda od slizu, ale to stačí premiešať a "valí" ďalej....
0 0
Helik3 Helik3

Helik3 je offline (nepripojený) Helik3

Aka som,taka som.Som jednoducho zena.Ked sa mi zachce smiat,smejem sa pojasena... ...viac
zena77 Pozri príspevok
Zdenka 0705 sa pýtala ako sliz uchovávam a koľko vydrží, uchovávam ho v tom veľkom kýbli v ktorom som ho urobila, potom prelejem - alebo "prekotím" ono sa to moc liať nedá do menšieho kýblika a zarobím si na ďalší, nie nesplesnivie - nič mu nie je vydrží dokiaľ ho neminieš, možno sa Ti trocha oddelí voda od slizu, ale to stačí premiešať a "valí" ďalej....

no dobre, a dávaš to aj na biele, aj na farebné, aj na tmavé prádlo? nieje problém?
lebo ja som sa lepšie pozrela do návodu od práčky (blondína, najprv vyskúša, až potom číta), dala som menej prádlo do práčky a žiadne fľaky na tmavom oblečení

ale s bielim mám veru problém, nemám ho také žiarivé. hľavne košele. zašedivené... takže vyskúšam tvoj sliz. zrejme aj vyjde lacnejšie...
0 0
zena77 zena77

zena77 je offline (nepripojený) zena77

no - Zdenka - na biele som si včera kúpila po prvýkrát ( poučená magazínom DTest) prášok na Biele z DM - bol víťazom ...nevyjde veľa a má malé dávkovanie....
a Sliz používam na všetko normálne farebné, na vlnu a jemné tkaniny Formil z Lidla,
ale so slizom fakt ušetríš ....
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
...aj som sa v noci prebúdzal, aby ste si nemysleli, že všetko periem spolu, na jedno pranie. Iba že toho bieleho mám na štvrť práčky.
0 0
aktaK aktaK

aktaK je teraz online aktaK

erzet Pozri príspevok
...aj som sa v noci prebúdzal, aby ste si nemysleli, že všetko periem spolu, na jedno pranie. Iba že toho bieleho mám na štvrť práčky.
musíš zmeniť šatník, vyvážiť ho farebne... a bude
1 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

Helik3 Pozri príspevok
no dobre, a dávaš to aj na biele, aj na farebné, aj na tmavé prádlo? nieje problém?
lebo ja som sa lepšie pozrela do návodu od práčky (blondína, najprv vyskúša, až potom číta), dala som menej prádlo do práčky a žiadne fľaky na tmavom oblečení

ale s bielim mám veru problém, nemám ho také žiarivé. hľavne košele. zašedivené... takže vyskúšam tvoj sliz. zrejme aj vyjde lacnejšie...
teším sa, že to pomohlo , jedine toto riešenie mi pripadalo najlepšie pri popise tvojho problému s tmavým prádlom.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

erzet Pozri príspevok
...aj som sa v noci prebúdzal, aby ste si nemysleli, že všetko periem spolu, na jedno pranie. Iba že toho bieleho mám na štvrť práčky.
Pozerám na môj Formil aktiv Karibische Brise XXL v práškovej forme a je na biele aj farebné, pranie od 20-30-60-95 stupňov. Nie je určený na pranie vlny a hodvábu.
Jasné že biele treba prať zvlášť a farebné tiež.
Na vlnu a jemné prádlo používam tekutý Formil Wool, len teraz nedávno som ho objavila.
3 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

na bielena farebné
na jemné na vlnubiele a čierne
3 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

erzet Pozri príspevok
...aj som sa v noci prebúdzal, aby ste si nemysleli, že všetko periem spolu, na jedno pranie. Iba že toho bieleho mám na štvrť práčky.
To je problém malých domácnosti, nemám rada, keď mi ma bielizeň dlho stáť špinavá. Tak periem aj v automatickej práčke ako v obyčajnej, len si treba pozrieť program a zistiť kedy vypnúť práčku ešte pred vypúšťaním prvej vody, Vyperiem biele, vymením za farebné, vrátim na začiatok, dosypem prací prostriedok a pustím znova, opakujem podľa potreby. Po vypustení prvej vody pretočím až na koniec a dám vyžmýkať. Posledné vypraté dám do vane a dám vyplákať prvé biele už normálne celý program. Záleží na druhu bielizne a znečistení. Na prvý pohľad to vyzerá zložito, ale je to jednoduché, akurát ma rozčuľuje detská poistka. Robím to výnimočne, napríklad pranie vlnených vecí aby sa nezafarbili, alebo ako prvé pár bielych vecí, druhé rifle, tretie veci zašpinené od brigády či pesová deka. Predsa nebudem 3x púšťať práčku. Alebo mám kopu malých kobercov, najprv vyperiem, potom všetky vo vani vypláchnem a nechám otiecť, poprípade vyžmýkam.
Nemám rada výraz sliz, volám to tekuté mydlo. Nestrúham, nechám dlhšie rozmočiť, potom použijem ponorný mixér a dávam menej vody. Skladujem vo fľašiach od destilovanej či nemrznúcej vody.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Párkrát som si všimla, že na vypranej bielizni sú béžové fľaky, akoby mastné. Doteraz to však bolo napr. na osuške, nočnej košeli, neriešila som to. Dnes som však fľaky - a nie jeden - zbadala na bledom tričku, rýchlo som to začala ručne prepierať, popri tom som sa lepšie prizrela tým fľakom, mali vzorku po dierkach práčky. Neviete, čím to môže byť? je tá mastnota z práčky? ak áno, odkiaľ? (Elektrolux Intuition)
1 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

ja som objavila na bielom prádle žlté malé škvrnky, nejdú ničím vyprať, aj som googlovala..a nenašla radu, zdá sa mi že odkedy mám novú pračku mi to robí..hotpoint ariston..alebo tvrdá voda, ktorá teda u nás je, alebo žeby niečo v pračke...
2 0
jana- jana-

jana- je offline (nepripojený) jana-

Poraďte prosím Vás,ako vyprať zdusené veci, mám tak nejaké uteráky,operiem ich (používam gel z Talianska),dám aviváž Lenor, vyberiem z práčky,krásne to vonia,keď to uschne a idem sa do toho utrieť, tak už je to také zatuchnuté. Mám to asi na 3 kusoch a už sa to stalo aj dcére na oblečení,nechápem to,lebo všetko periem rovnako,ďakujem
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

jana- Pozri príspevok
Poraďte prosím Vás,ako vyprať zdusené veci, mám tak nejaké uteráky,operiem ich (používam gel z Talianska),dám aviváž Lenor, vyberiem z práčky,krásne to vonia,keď to uschne a idem sa do toho utrieť, tak už je to také zatuchnuté. Mám to asi na 3 kusoch a už sa to stalo aj dcére na oblečení,nechápem to,lebo všetko periem rovnako,ďakujem
http://www.porada.sk/t168189-zatuchnute-uteraky.html

http://www.google.sk/search?sourceid...teraky&qscrl=1
0 0
layla layla

layla je offline (nepripojený) layla

Čo sa týka tých flakov na prádle... Aj ja som si v poslednom čase všimla, že keď vytiahnem bledú blúzku alebo nohavice mám tam flaky. Známa mi poradila, aby som nedávala prací gél priamo do bubna, ale do nádržky. Flaky zmizli, ale nastal ďalší problém. Nádobky sa mi začali zanášať a keďže mám zvrchu plnenú práčku, tak ich neviem poriadne vyčistiť
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

layla Pozri príspevok
Čo sa týka tých flakov na prádle... Aj ja som si v poslednom čase všimla, že keď vytiahnem bledú blúzku alebo nohavice mám tam flaky. Známa mi poradila, aby som nedávala prací gél priamo do bubna, ale do nádržky. Flaky zmizli, ale nastal ďalší problém. Nádobky sa mi začali zanášať a keďže mám zvrchu plnenú práčku, tak ich neviem poriadne vyčistiť
Davam gel do takej "nadobky", ktoru som raz mala na tekutom prasku, je to dokonca aj odmerka, pripadne davam len vankusiky s gelom. Ja skvrny nemavam.
0 0
zena77 zena77

zena77 je offline (nepripojený) zena77

Ale tie "nádobky" by sa mali dať vyčistiť alebo - starou zubnou kefkou vydrhnúť....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať