Zavrieť

Porady

ako preukázať oprávnenie užívať priestory na prevádzku, ked nebudem platiť nájomné

Milí Poraďáci prosím o radu.
Chcem si otvoriť jazykovú školu v priestoroch, ktorý bol rodinným domom vo vlastníctve mojich starých rodičov. Moji starí rodičia však tento starý dom prerobili zač. 90.rokov a až do roku 2002 ho využívali ako predajňu potravín, odvtedy tam nič nie je.
Priestory mi už bola pozrieť aj hygienička - dohodli sme sa na úpravách a podobne, ale mám 2 problémy.
1. Hygiena odo mňa žiada kolaudačné rozhodnutie - či nebude treba na staveb. úrade požiadať o zmenu užívania stavby - problém je ale v tom, že starí rodičia žiadne kolaudačné papiere nemajú, keďže dom bol postavený niekedy v roku 1930 a vtedy nič také neexistovalo. čiže nie je skolaudovaný, majú len LV. A oni v tých priestoroch celé roky prevádzkovali potraviny a nebol žiadny problém. ako mám postupovať? určite by som nerada dávala ten dom kolaudovať.
2. podľa živnostenského zákona má FO preukázať oprávnenie užívať nehnuteľnosť, v ktorej je zriadená prevádzkáreň, ak to nie je miesto bydliska - buď LV alebo nájomnou zmluvou. Ja však nájom starým rodičom platiť nebudem - nechcú odo mňa nájom, zaplatím iba náklady na energie, daň za nehnuteľnosť a pod. čo mám predložiť na ŽÚ? Dá sa urobiť nájomná zmluva bez nájomného?

a ešte jedna otázka - aj takéto priestory potrebujú byť schválené požiarnikmi?

Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    1. neviem, tiež som zvedavá, asi to bude závisieť od človeka, na ktoréhop narazíš, skús navrhnúť čestné prehlásenie
    2. ved máš možnosť - LV+ssúhlas vlastníka, alebo NZ-nebude nulové nájomné, sama píšeš čo bude platiť. takže níájomné vykalkuluj podľa výšky energií, dane a daj tam ustanovenie, že táto cena zahrnuje všetky náklady spojené s nehnuteľnosťou.
    požiarnici? asi áno, tiež neviem, ale isto to máš v podmienkach pre povolenie užívania.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    1. neviem, tiež som zvedavá, asi to bude závisieť od človeka, na ktoréhop narazíš, skús navrhnúť čestné prehlásenie
    2. ved máš možnosti - LV+súhlas vlastníka, alebo NZ
    Nebude nulové nájomné, sama píšeš čo budeš platiť. takže níájomné vykalkuluj podľa výšky energií, dane a daj tam ustanovenie, že táto cena zahrnuje všetky náklady spojené s nehnuteľnosťou.
    požiarnici? asi áno, tiež neviem, ale isto to máš v podmienkach pre povolenie užívania.

    nelaB je offline (nepripojený) nelaB

    nelaB
    ďakujem za rady, aspoň v tom 2. bode mám jasnejšie. No ten prvý problém ostáva budem múdrejšia po návšteve príslušných stavebných úradov.....snáď

    nelaB je offline (nepripojený) nelaB

    nelaB
    po návšteve príslušného ObU sa mi podarilo prvý problém vyriešiť. kolaudačné rozhodnutie netreba, stačí list vlastníctva, výpis z katastra, nájomná zmluva, plány domu a dať si na danom úrade žiadosť o zmenu účelu užívania stavby.....

    ako preukázať oprávnenie užívať priestory na prevádzku, ked nebudem platiť nájomné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.