Zavrieť

Porady

Obec ako predajca pozemkov vs nespokojni obcania

Dobry den,
prosila by som vas o radu, neviem, ci som spravne zaradila otazku a ci mi bude niekto vediet poradit.

Jedna sa asi o nasledovnu problematiku: nasa obec sa na zastupitelstve rozhodla, ze preda lukrativnu podu developerovi, ktory z nej spravi stavebne pozemky a bude ich predavat zaujemcom. Developer udajne este nie je vybraty a vsetko je v stadiu riesenia.
Otazka je, ako by sa dalo zabranit tomu, aby tento predaj developerovi neprebehol? pomohla by podla vas nejaka peticia, alebo nieco podobne?

Problem je ze v obci je velmi vela zaujemcov, ktori by si pozemky od obce kupit chceli, tak, ako sa to robilo doteraz, ale za "developerske" ceny si to len malokto z nich kupi.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    pokiaľ bude súťaž transparentná, nijak tomu nezabránite. Môžete spísať petíciu, ísť na zastupiteľstvo a povedať svoj názor, aby ho zastupiteľstvo poznalo, ale nič z toho nie je pre obec záväzné.

    Samosprávy sú údajne podfinancované a každá obec sa snaží získať peniaze aj predajom obecného majetku. Radšej ho predá developerovi za vyššiu sumu ako starousadlíkom za menej. Druhá vec je, že ak tam developer postaví nové byty/domy a pár ľudí si tam nahlási trvalý pobyt, obec získa podielové dane, čo pri starousadlíkoch nehrozí.

    radka_1 je offline (nepripojený) radka_1

    radka_1
    Na zastupitelstve sme boli, nas nazor poznaju, ale nijak ich to netrapi. Pisomne nam odpovedali, ze vsetky nase namietky sa zamietaju...
    Developerovi ho praveze predaju za velmi smiesnu sumu, menej ako za stvrtinu z trhovej ceny. Ale bude to "bez starosti a bez roboty" - pre nich - cisty cash.
    Starousadlici ktori chcu pozemky by im dali urcite viac. Je jasne ze nejaky developer nepride robit "dobrocinnu cinnost" pre obcanov, rozculuje ma to, cena bude tak vysoka ze takto sa domorodci odstahuju a pridu zbohatlici rozneho druhu
    Dakujem za odpoved, asi fakt vyskusam tu peticiu.. (ale uz teraz viem ako to dopadne)

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak tie pozemky nemaju infrastrukturu, ktoru zabezpeci developer, zabezpecili by starosusadlici vybudovanie infrastruktury na vlastne naklady?
    Alebo by ziadali ich zabezpecenie od obce?
    Tot otazka.

    radka_1 je offline (nepripojený) radka_1

    radka_1
    obec ma stavebnu komisiu, ktora ma taketo veci riesit. na co tam potom sedia a beru za to plat? tot otazka... su lenivi, a takto to maju bez roboty. jasne ze si hladaju lahsie cesty, ako sa dostat k peniazom a co najrychlejsie. keby pozemky preda obec, a zarata si k cene pody naklady na vybudovanie infrastruktury a ciest, plus nejaky zisk,stale je ta cena OK, ale developer si prihodi k predajnej cene nemaly zisk. Stacilo by uspokojit obcanov, ktori maju ziadosti a kupili by pozemky, a ostatne nech si predaju komu chceju. Len naozaj v tejto veci sa citim bezradna, pride mi uplne scestne co robia. Obec ma uspokojovat zaujmy svojich obcanov u nas je to z ineho konca.

    riso4 je offline (nepripojený) riso4

    riso4
    No minimálne by cena mala byť stanovená znaleckým posudkom a z tej sa vychádza. V obchodnej verejnej súťaži by mala zvíťaziť najvyššia ponuka pri splnení podmienok. V prípad, že zistíte, že vyhlasovacia cena je neúmerne nízka môžete dať podnet buď na Úrad pre verej.obstarávanie, či až súd. Rovnako aj podmienky v súťaži ak by boli stanovené, že by zvýhodňovali niektorého z uchádzačov ... Ale pozastavujem sa nad tým, že ste malá obec a čo poslanci, ktorých ste si zvolili ??? To na nich nemáte žiaden dosah?

    radka_1 je offline (nepripojený) radka_1

    radka_1
    poslanci su vsetci "spyknuti", stale tvrdia ze inu moznost obec nema, atd. samozrejme, ked bola na verejnom obecnom zastupitelstve debata, vytykali sme im, ze MY sme si ich zvolili tak nech uspokojuju NASE potreby nie zisky niekoho ineho. ja mam taky tichy dojem, ze "neobidu naprazdno", tak o inej moznosti nechcu ani pocut.

    radka_1 je offline (nepripojený) radka_1

    radka_1
    tak vcera som sa dozvedela uz aj meno udajneho developera, samozrejme ze vyberove konanie este ani nebolo... to tu uz nikto nic negarantuje???? asi zavolam na nich markizu, musim si to este premysliet... vivat slovakia

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Pozemky bolo treba kupovať v 90-tych rokoch....

    Teraz je už katastrofálne NESKORO.....

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    radka_1 Pozri príspevok
    to mi je jasne, skoda ze som mala vtedy 6 rokov zle to vyslo cele...
    Ovčania by radi popredali svoje pozemky rovno developerovi , šak tjež by sa chceli voziť v "audinke"

    nie iba v paThalii....

    Ale ako povedal Slota ,ked developer nevykúpi tie pozemky možu tam pestovať MRKVU a ked vyrastie,napchat si ju do...

    radka_1 je offline (nepripojený) radka_1

    radka_1
    ale tie pozemky su obecne, nie vo vlastnictve obcanov. obcania by si ich radi kupili od obce, ale je rozdiel ci si kupim pozemok za 70 eur/meter alebo za 150, ze ano.
    Indeed však som pisal,že kedy bolo treba kupovat

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.