Zavrieť

Porady

Zmluva o dobrovoľníctve a odvody.....

Ahojky,

najskôr sa ospravedlním ak som to nezadala do správnej témy, ale mám problém, potrebujem pre neziskovú orgánizáciu pripraviť zmluvu o dobrovoľníctve, napadla ma Zmluva uzatvorená v zmysle § 51 Občianskeho zákonníka ,

len teraz nie som si istá, či platí - ak by boli dobrovoľníkovi uhradené nevyhnutné náklady spojené s jeho činnosťou - napr. formou ocenenia cca. do 500,-€ ročne, či tento príjem bude podliehať dani z príjmu, odvodom a čo z toho vyplýva pre neziskovú organizáciu?
Doteraz sa to riešilo zmluvou o dielo čo sa mi zdá trošku nie zrovna správne a mohlo by to byť považované za obchádzanie zákona.
Zákon o dobrovoľníctve pripúšťa túto zmluvu v zmysle Občianskeho zákonníka a povoľuje uhradiť neziskovej organizácii nevyhnutné náklady spojené s činnosťou dobrovoľníka a pripúšťa i ocenenie.

Ak by mi vedel niekto poradiť, prípadne by mal takúto zmluvu, bola by som veľmi vďačná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Vierka podľa zákona č. 595/2003 Z.z. platí ... plnenia poskytované dobrovoľníkovi podľa osobitného predpisu.59i) - § 9 ods. 2 pís. y

    a osobitný predpis odkaz na 59i znie.....
    § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. «406/2011» Z. z. o dobrovoľníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov...

    môj názor, ak je to podľa daň. zákona oslobodené od dane z príjmu, tak nie je povinnosť na príspevky za dobrovoľnícku činnosť zaťažovať poistením.....

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Mila123 Pozri príspevok
    Vierka podľa zákona č. 595/2003 Z.z. platí ... plnenia poskytované dobrovoľníkovi podľa osobitného predpisu.59i) - § 9 ods. 2 pís. y

    a osobitný predpis odkaz na 59i znie.....
    § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. «406/2011» Z. z. o dobrovoľníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov...

    môj názor, ak je to podľa daň. zákona oslobodené od dane z príjmu, tak nie je povinnosť na príspevky za dobrovoľnícku činnosť zaťažovať poistením.....
    Srdečná vďaka, v tomto som si nebola veľmi istá, ešte som to nikdy nerobila a poprosila ma jedna organizácia v ktorej som sa stala dobrovoľnikom....., takže potrebovali v tomto poradiť.....prajem krásny deň.....

    ešte pre upresnenie, môžem urobiť zmluvu v zmysle občianskeho zákonníka.....?

    upchpp je offline (nepripojený) upchpp

    upchpp
    mna by tiež zaujímalo dobrovoľníctvo:
    1) musí sa osoba - dobrovoľník niekde prihlásiť - soc. poist, zdrav. poisť
    2) platia sa za osobu odvody - dane, soc, zdrav.
    3) možno osobe preplatiť nevyhnutné náklady - telefon, oblečenie, cestovné

    jedná sa o prácu pre občianske združenie - športový klub.
    dakujem

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    pokiaľ mám vedomosť tak nevyhnutné náklady na cestovné, prípadne stravné, v odôvodnených prípadoch telefón, i oblečenie áno, z totoho by sa odvody a daň z príjmu nemali platiť......mňa skôr zaujíma, že ak táto osoba dostane finančné ocenenie za celý rok napr. do 500,00 v roku 2011 , tento rok by to malo byť myslím 300,00€, či toto podlieha dani, ale ako už vyššie vysvetlila Milka, tak nie nepodlieha to dani z príjmu, takže ani odvodom a nevzniká žiadna povinnosť dobrovoľníkovi sa hlásiť na DU,SP a ZP.

    Zmluva o dobrovoľníctve a odvody.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.