Zavrieť

Porady

Zamestnanie sa u konkurencie.

Ahojte,

po novele Zakonnika prace t.j. po 1.9.2011 som sa zamestnal v spolocnosti, kde v pracovnej zmluve bola cast o "nemoznosti zamestnat sa u konkurencie". V opacnom pripade mi hrozi zmluvna pokuta v dost vysokej vyske!

Momentalne som vo vypovednej lehote a nasiel som si pracu u konkurencie, co mi vsak zmluva zakazuje. Co sa s tym da robit??

Cital som si Zakonnik (paragraf 83a), ale velmi tomu nerozumiem, hlavne to s tou povinnostou zamestnavatela platit nahradu vo vyske 50% platu. To akoze, ak sa nezamestnam, tak mi je povinny toto zamestnavatel uhradzat, kedze zmluva mi zakazuje sa zamestnat u konkurencie??

Vcase, ked som nastupoval ma ani nenapadlo, ze za taku kratku dobu budem hladat novu pracu a hlavne, ze ju najdem u konkurencie a budem musiet riesit to, co som bral ako nevinnu klauzulu v zmluve...

DAKUJEM !
Usporiadat
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

V každej pracovnej zmluve zvykne byť odvolávka na Zákonník práce a tam to upravené je. Takže podľa mňa, ak zamestnávateľ požaduje aby sa nezamestnal u konkurencie a má to v zmluve podchytené, je povinný mu tých 50% priemernej mzdy vyplácať.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

wagner Pozri príspevok
Pokiaľ nemáš niečo v zmluve dohodnuté, tak to nemôžeš požadovať. Never všetkému, čo Ti tu niekto nabuliká
takze vsetky povinnosti zamestnanca a zamestnavatela maju byt uvedene v pracovnej zmluve?

zamestnavatel dal do zmluvy konkurencnu dolozku - zakon hovori, ze "... zamestnavatel poskytne ..." (ako som citovala v prispevku http://www.porada.sk/t196899-zamestn...ml#post2095696) ... v zakone nie je uvedene, ze nahradu poskytne len ked to dohodli v PZ

podobny pripad je aj stravne ... zakon nevyzaduje zmluvne dohodnutie poskytovania stravovania, napriek tomu, zamestnavatel stravne poskytuje (pri splneni podmienok, uvedenych v zakone)


zadavatel ma mozno v PZ aj poskytovanie nahrady vyplyvajucej z konkurencnej dolozky
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Pozri si bod 7 par. 83a, je to tam uplne jasne. Ak ti zamestnavatel nevyplatil 50% z platu, to 15 dni od splatnosti mozes kunkurencnu dolozku vypovedat. Vypoved je platna dnom dorucenia byvalemu zamestnavatelovi.
0 0
lover lover

lover je offline (nepripojený) lover

wagner Pozri príspevok
Pokiaľ nemáš niečo v zmluve dohodnuté, tak to nemôžeš požadovať. Never všetkému, čo Ti tu niekto nabuliká
V zmluve mam konkurencnu dolozku a zmluvnu pokutu v pripade jej porusenia, avsak kazda pracovna zmluva by sa mala riadit zakonnikom prace a ten hovori jasne... Takze vychadza mi z toho, ze na kompenzaciu mam narok a pokial nebude mozem odstupit od zmluvy a zamestnat sa u konkurencie...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ano, presne tak.
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Po dobu pol roka po ukončení PP ti musí platiť kompenzáciu a ty sa môžeš zamestnať aj na plný uväzok, len nie u konkurencie. Prípadne ešte teraz sa dohodnite na zrušení dodatku (kedže nemáš manažérsku zmluvu, nevidím žiadny pádny dôvod pre tento dodatok). Ak naozaj nevieš nejaké dôležité veci, ktoré by boli cenné konkurencii, zamestnávateľ nebude chcieť mať 1/2 roka jalové výdavky...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať