Zavrieť

Porady

Mám právo na sociálne štipendium?

Ahojte,
mám 18 rokov a v septembri nastupujem na bakalárske štúdium v Bratislave. Finančná situácia v našej rodine nie je najlepšia a preto rozmýšľam nad poberaním sociálneho štipendia. Oboch rodičov mám nezamestnaných od roku 2011 a nepoberajú žiadne dávky okrem rodičovských. Nie sú ani evidovaní na úrade práce. Ja tiež nepracujem a počas štúdia budem bývať v podnájme. Moja otázka je, mám právo na poberanie sociálneho štipendia? Aké dokumenty budú odo mňa počas posudzovania mojej žiadosti žiadané?

Ďakujem za rady
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Z akého dôvodu nie sú rodičia evidovaní na Úrade práce ?
Na ktorej VŠ budeš študovať ?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
vysokoskolak vysokoskolak

vysokoskolak je offline (nepripojený) vysokoskolak

Na Ekonomickú univerzitu. Myslím, že rodičia boli z úradu práce vyradení.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vysokoskolak Pozri príspevok
Na Ekonomickú univerzitu. Myslím, že rodičia boli z úradu práce vyradení.
Usmernenie k poskytovaniu štipendii nájdeš v tomto odkaze

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...cr-xRH-OKdJjow

Z akého dôvodu boli vyradení z evidencie ? Nepožiadali o dávku v hmotnej núdzi ?
-1 0
vysokoskolak vysokoskolak

vysokoskolak je offline (nepripojený) vysokoskolak

veronikasad Pozri príspevok
Usmernenie k poskytovaniu štipendii nájdeš v tomto odkaze

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...cr-xRH-OKdJjow

Z akého dôvodu boli vyradení z evidencie ? Nepožiadali o dávku v hmotnej núdzi ?
Presné dôvody neviem, ale pravdepodobne sa nedostavili na úrad, čiže rodičia sú tým pádom dobrovoľne nezamestnaní (?). Rodičia nepoberajú dávky v hmotnej núdzi. Pôjdu tieto okolnosti teoreticky v prospech alebo v neprospech sociálneho štipendia?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vysokoskolak Pozri príspevok
Presné dôvody neviem, ale pravdepodobne sa nedostavili na úrad, čiže rodičia sú tým pádom dobrovoľne nezamestnaní (?). Rodičia nepoberajú dávky v hmotnej núdzi. Pôjdu tieto okolnosti teoreticky v prospech alebo v neprospech sociálneho štipendia?
Myslím, že v tvoj neprospech, lebo zo vzduchu určite nežijete. Poberatel dávky v hmotnej núdzi nemusí byť evidovaný na UP, len musí predložiť potvrdenie zo SP, že mu nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Navyše, rodičia by sa mali prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitelia, mesačná platba poistného 47,58€.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Prečo v neprospech,ved tým že rodičia nezarábajú je podla mna viac odkazaný na socialne štipendium ako keby zarabali každý po 2000€ Nieže by som o tom niečo vedel,len mi to príde nelogické.On sám predsa nieje zodpovedný za rodičov.
0 0
vysokoskolak vysokoskolak

vysokoskolak je offline (nepripojený) vysokoskolak

veronikasad Pozri príspevok
Myslím, že v tvoj neprospech, lebo zo vzduchu určite nežijete. Poberatel dávky v hmotnej núdzi nemusí byť evidovaný na UP, len musí predložiť potvrdenie zo SP, že mu nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Navyše, rodičia by sa mali prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitelia, mesačná platba poistného 47,58€.
Čo by som mal v tejto situácii odporučiť rodičom, aby som si zvýšil pravdepodobnosť priznania sociálneho štipendia? Mali by poberať dávky v hmotnej núdzi alebo sa prihlásiť na UP? Podľa stránky, ktorú si mi poslala, sa do úvahy berie najmä príjem členov domácnosti za posledný (a predošlý?) kalendárny rok a tie sú v podstate nulové, čo ma vedie k predpokladu, že by mi štipendium uznať mali.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martin1310 Pozri príspevok
Prečo v neprospech,ved tým že rodičia nezarábajú je podla mna viac odkazaný na socialne štipendium ako keby zarabali každý po 2000€ Nieže by som o tom niečo vedel,len mi to príde nelogické.On sám predsa nieje zodpovedný za rodičov.
No mnee to príde až veľmi logické. Ak niekto nepotrebuje dávku v hmotnej núdzi, asi nepotrebuje ani sociálne štipendium ... ak deklaruje, že rodičia žiadny príjem nemajú. Ale možno sa mýlim, moje dcéry už doštudovali pred pár rokmi ...

Podrobnejšie informácie ti dajú na fakulte Ekonomickej univerzity, na ktorej budeš študovať (zhodou okolonosti obidve moje dcéry študovali na EU v Blave tiež)
Naposledy upravil veronikasad : 31.07.12 at 21:49
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vysokoskolak Pozri príspevok
Čo by som mal v tejto situácii odporučiť rodičom, aby som si zvýšil pravdepodobnosť priznania sociálneho štipendia? Mali by poberať dávky v hmotnej núdzi alebo sa prihlásiť na UP? Podľa stránky, ktorú si mi poslala, sa do úvahy berie najmä príjem členov domácnosti za posledný (a predošlý?) kalendárny rok a tie sú v podstate nulové, čo ma vedie k predpokladu, že by mi štipendium uznať mali.
Dávky v hmotnej núdzi vypláca tiež Urad práce, len tam nemusia byť evidovaní ako uchádzači o zamestnanie. Ak však pracujú načierno, alebo ich vyradili z evidencie preto, že ich príjem presiahol stanovenú sumu, nárok na dávku v hmotnej núdzi to bude mať vplyv.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

No to .. asi.. je také diskutabilné ale OK chapem ako to myslíš.
0 0
vysokoskolak vysokoskolak

vysokoskolak je offline (nepripojený) vysokoskolak

veronikasad Pozri príspevok
No mnee to príde až veľmi logické. Ak niekto nepotrebuje dávku v hmotnej núdzi, asi nepotrebuje ani sociálne štipendium ... ak deklaruje, že rodičia žiadny príjem nemajú. Ale možno sa mýlim, moje dcéry už doštudovali pred pár rokmi ...
Nepoberanie žiadnej štátnej pomoci je spôsobené ich neaktivitou a neznalosťou legislatívy (v podstate ich hlúposťou), čo však ja neovplyvním. Rodičia žijú prevažne z úspor, ktoré sa im však míňajú. Určite nebudú schopní financovať celé moje štúdium mimo domova a preto by bolo pre mňa lepšie poberať sociálne štipendium.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martin1310 Pozri príspevok
No to .. asi.. je také diskutabilné ale OK chapem ako to myslíš.
Naozaj nepoznám súčasné podmienky poskytovania štipendia.
Ale ak by napr. sám išiel žiadať o dávku v hmotnej núdzi a nemá súdom priznané od obidvoch rodičov výživné, dávku v hmotnej núdzi mu nepriznajú.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vysokoskolak Pozri príspevok
Nepoberanie žiadnej štátnej pomoci je spôsobené ich neaktivitou a neznalosťou legislatívy (v podstate ich hlúposťou), čo však ja neovplyvním. Rodičia žijú prevažne z úspor, ktoré sa im však míňajú. Určite nebudú schopní financovať celé moje štúdium mimo domova a preto by bolo pre mňa lepšie poberať sociálne štipendium.
No len ak si si prečítal tie podmienky poskytovania soc.štipendia, aj tie úspory by si tam mal uviesť. Rovnako aj pri podávaní žiadosti o dávku v hmotnej núdzi. Ak majú drahšie novšie auto, dávku im tiež nepriznajú.
0 0
vysokoskolak vysokoskolak

vysokoskolak je offline (nepripojený) vysokoskolak

veronikasad Pozri príspevok
No len ak si si prečítal tie podmienky poskytovania soc.štipendia, aj tie úspory by si tam mal uviesť. Rovnako aj pri podávaní žiadosti o dávku v hmotnej núdzi. Ak majú drahšie novšie auto, dávku im tiež nepriznajú.
Za posledné dva kalendárne roky nemali žiadne príjmy z predaja a nemajú ani veľké úspory, sú v podstate v hmotnej núdzi, len dávky v hmotnej núdzi nepoberajú (nepochopiteľné). Som zvedavý, ako a čo budem dokumentovať škole pri podávaní žiadosti...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vysokoskolak Pozri príspevok
Za posledné dva kalendárne roky nemali žiadne príjmy z predaja a nemajú ani veľké úspory, sú v podstate v hmotnej núdzi, len dávky v hmotnej núdzi nepoberajú (nepochopiteľné). Som zvedavý, ako a čo budem dokumentovať škole pri podávaní žiadosti...
potvrdenie príslušného daňového úradu o podaní alebo nepodaní daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok,
+ potvrdenie z ÚP, že nie sú evidovaní a nepoberajú dávku v hmotnej núdzi.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

veronikasad Pozri príspevok
Naozaj nepoznám súčasné podmienky poskytovania štipendia.
Ale ak by napr. sám išiel žiadať o dávku v hmotnej núdzi a nemá súdom priznané od obidvoch rodičov výživné, dávku v hmotnej núdzi mu nepriznajú.
No to je mi jesné pretože tam je ešte možnosť aby ho financovali rodičia takže tým ho donutia aby od nich žiadal vyživné,čím štát ušetrí.No v takomto prípade je to predsa iné,pretože davky rodičom by aj tak platil len štát,takže tam neušetrí nič.
0 0
vysokoskolak vysokoskolak

vysokoskolak je offline (nepripojený) vysokoskolak

veronikasad Pozri príspevok
potvrdenie príslušného daňového úradu o podaní alebo nepodaní daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok,
+ potvrdenie z ÚP, že nie sú evidovaní a nepoberajú dávku v hmotnej núdzi.
To znie jednoducho. Dúfam teda, že mi štipendium uznajú. Ďakujem za dobré a rýchle rady Veronika
0 0
tigasa tigasa

tigasa je offline (nepripojený) tigasa

Ja, ak mozem nadviazem otazkou ohladne socialneho stipendia. Budem mat narok na socialne stipendium podla poslednej novelizacie tykajuca sa poskytovania socialnych stipendii?
Objasnim Vam nasu rodinnu situaciu. Otec je od jula minuleho roka docasne praceneschopny a teraz si podal ziadost o invalidny dochodok. Mama bola do juna takisto praceneschopna a k 1. julu nastupila do prace, kde vsak jej mesacny prijem neprekroci minimalnu mzdu. Obaja rodicia si platili doplnkove nemocenske pripoistenie. Moj prijem za minuly rok bol 150e.
Vopred velmi pekne dakujem za odpoved
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak si obaja rodičia platili DNP mali, resp. asi majú maximálne dávky NP....a či to pôjde so sociálnym štipendiom? podaj na študijnom žiadosť, predložíš doklady a .....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Za príjem pre účely sociálneho štipendia sa považuje :

a) príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov (uvádzajú sa v daňovom priznaní a preukazujú sa výpisom z daňového priznania):

  1. príjmy zo závislej činnosti (§ 5 daňového zákona),
  2. príjmy z podnikania, či inej samostatne zárobkovej činnosti (§ 6 daňového zákona),
  3. príjmy z kapitálového majetku (§ 7 daňového zákona),
  4. ostatné príjmy (§ 8 daňového zákona).

b) príjmy, ktoré sú oslobodené od dane z príjmov (§ 9 daňového zákona):

  1. dary a dedičstvo,
  2. príjmy z predaja nehnuteľnosti, ak daňový zákon ustanovuje, a nie sú predmetom dane z príjmov,
  3. vreckové poskytnuté zamestnávateľom do výšky 40 % nároku na stravné,
  4. náhrady niektorých výdavkov zamestnancov do výšky ustanovenej zákonom (ide najmä o vyslanie zamestnanca a jeho rodiny do zahraničia a pod.), sociálne dávky a štátne sociálne dávky, okrem uvedených v ďalšom odseku,
  5. dôchodky a náhrady poskytované podľa osobitných zákonov (starobné dôchodky, invalidné dôchodky, vdovské a vdovecké dôchodky, sirotské dôchodky, sociálny dôchodok, výsluhové dôchodky, dávky v nezamestnanosti, nemocenské dávky...)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať