Zavrieť

Porady

STUDŇA - vojna so susedmi

Dobrý deň,
veľmi pekne Vás prosím o radu. Pri chate si potrbujem urobiť studňu. Po dlhom rozhodovaní medzi kopanou ( stovkou ) a vŕtanou ( dvadsiatkou ) som sa napokon rozhodol pre vŕtanú (hĺbka cca.10m). Nakoľko som všetko chcel mať v medziach pravidiel zákona - začal som vybavovať povolenie na studňu. Tu som však narazil na obrovský problém. Vrchný sused vzdialený odo mňa 80m a spodný sused vzdialený odo mňa 50m z dôvodu aby neprišli o vodu v ich studniach s tým nesúhlasili, napriek tomu že obaja majú vyvŕtané studne bez povolenia. Môj problém spočíva v tom, že obaja sú dobrí známi starostu obce - ako aj s pracovníčkami stavebného úradu. A práve ich pričinením mi povolenie na studňu nebolo vydané. Na čierno sa studňu vŕtať obávam aby ma týto dobrí susedia neudali. Ak by som ich udal ja tak oni podľa ich tvrdení by si u svojich známych vybavili dodatočné povolenia a ja by som tak či tak nič nedosiahol.
Prosím Vás, neexistuje nejaký chytrý právny spôsob - ako studňu navŕtať napríklad len na nejaké úžitkové účely k záhrade, alebo čokoľvek iné ? ČO ROBIŤ ?
Veľmi pekne Vás prosím o urgentnú radu.

Ďakujem za promtnú odpoveď.
Usporiadat
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

[QUOTE=sito;2117010] Kto sa bojí, nesmie do lesa!

Nemôžeš čakať, že (sa) to samo vyrieši. Samo už je na penzii :-). Ak si dostal oficiálne rozhodnuti z príslušného Stavebného úradu, tak máš možnosť odvolať sa na nadriadený Stavebý úrad (asi Krajský SÚ) (neviem, či žiadosť bola podaná na obec alebo mesto). Tam použi citáciu zákona a dôvod, prečo podľa teba Obecný (či iný) SÚ nerozhodol správne. Na odvolanie máš 15 dní, tak konaj.
Ak chceš mať kľud a nemať vodu, tak nekonaj. Vždy sú dve možnosti :-)
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Neviem kto to písal, že ich voda pôjde do stratena, či susedia, či stavebný úrad.
S tým vyjadrením som to myslela tak, že by si to nejak oficiálne podal na stavebný úrad:
1) že sa odvoláš proti vyjadreniu stavebného úradu, že nikoho neohrozuješ stratou vody, a nechápeš načo chcú znalecký posudok,lebo susedia podľa ich vyjadrenia nevlastnia vlastné zdroje vody/studne, a si prvý, ktorý v tomto okolí chce studňu,
2) žiadaš o zápis svojho nesúhlasu so všetkými stavebnými úkonmi, ktorými by menovití susedia prípadne chceli zlegalizovať svoje čierne stavby studní, a tým ťa predbehnúť pri stavebnom konaní, ktoré si ty riešil oficiálnou cestou, a tento zápis chceš preto, aby bolo ochránené oficiálne prvenstvo v tej to záležitosti. (aby ti dali papier s dátumom a ich pečiatku aj s predmetom zápisu,najlepšie aby to bolo v deň keď podáš toto vyjadrenie)
3) žiadaš opätovne o povolenie stavby studne,
4) žiadaš o prekontrolovanie situácie, či susedia nemajú neoficiálne studne, lebo máš podozrenie, že ich nesúhlas je tendenčný, aby sa neohrozil ich zdroj vody, ktorý majú "na čierno".
5) ak bude táto tvoja oficiálne prvá žiadosť o studňu v tomto okolí povolená, dáš súhlas aj s ostatnými stavebnými úkonmi, ktorými by prípadne tvoji susedia chceli legalizovať svoje vodné zdroje.
Neviem, je to na dlhé lokte....takto by si mal aký-taký náskok pred nimi....
5 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Heja dobre spracované.
Inak, zaujímavé rozhodnutie stavebného úradu, nepovoliť kopanie studne, aby teoreticky neohrozil načierno vykopané studne v okolí. Jednoznačne sa odvolaj na krajský stavebný úrad
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať