Zavrieť

Porady

Zápočet v cudzej mene

Dobry den vam vsetkym prajem,

mohli by ste mi prosim poradit ci mozem spravit zapocet na dve rozne meny?
Cital som, ze zapocet je mozny spravit len na faktury v rovnakej mene.
Mam zopar faktur v USD a zvysok je vsetko v CZK.
Ako sa ich zbavim. Je mozne ich prepocitat nejak na CZK a potom ich zapocitat?
Nemam s tym skusenosti, tak snad mi niekto poradi.

Dakujem a pekny den
Jozef
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Všetky fa., ktoré mi dojdú zo zahraničia a ktoré vystavím prepočítam kurzom NBS na Sk a keď robím zápočet vznikne mi niaky kurzový rozdiel, pretože v deň zápočtu je kurz väčšinou odlišný.

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    To je mi jasne,

    ja sa ale pytam ci je mozne zapocitat faktury s roznymi menami?
    Mam napriklad dve faktury, jedna dodavatelska v CZK a jedna odberatelska v USD.
    Je mozne tieto dve faktury vzajomne zapocitat?

    MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

    MirkaV
    hm, aj ja potrebujem urobiť zápočet a jednu fa mám v Skk a druhú v CZK. Auditorka vravela, že by sa to nemalo robiť..... ale ... čo to tam mám nechať celú večnosť???
    asi to skúsim nejak kompenzovať a použijem kurz NBS a .... ale tiež s tým nemám skúsenosti, takže ak niekto áno .... poteší

    ďakujem

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    MirkaV,

    no ved aj ja ich tam ma uz pomaly druhy rok a majitel to chce zapocitat.
    Pri tom som mu tvrdil, ze zapocet s roznymi menami nie je mozny.
    Fakt neviem ako sa tych faktur zbavim.
    je to divocina

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Ja som robila zápočet medzi pohľadávkami v SK a USD . Na prepočet so použila kurz NBS v deň zápočtu. Výhrady nemala ani druhá strana. Každý sme si zvlášť zaúčtovali kurzový rozdiel.

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Gabriela,
    tak nejako to budem musiet spravot aj ja, nech mi to vypadne z evidencie.
    Vdaka

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Jozef, prosím Ťa, mohol by si napísať predpis, podľa ktorého by sa dve meny nemohli započítať?

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    podľa mňa nemôžete započítať pohľadávky a záväzky v rôznych menách vzájomným zápočtom

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Mňa by tiež zaujímalo na základe čoho nie je možné urobiť zápočet, keď sú pohľadávky a záväzky v rôznych menách?

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Palino
    Mňa by tiež zaujímalo na základe čoho nie je možné urobiť zápočet, keď sú pohľadávky a záväzky v rôznych menách?
    V starých postupoch účtovania pre podnikateľov ( do roku 2003 ) to bolo uvedené v čl. VI - Zákaz kompenzácie. Ale kde je to v nových postupoch a či to tam ešte vôbec je, to netuším...

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    tak doteraz som to všade hladala a nič, takže to tak vypadá že už nie je zákaz kompenzááácie ako písala Viera

    takže teraz sa už zápočty budu upravovať len podla Obch. zák. § 358-364 podla čoho sa môžu započítať aj peň. pohľadávky znejuce na rôzne meny ak tieto meny sú volne zameniteľné. rozhodujuci je pritom stredný devízový kurz platný v deň započítania..

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Viera
    V starých postupoch účtovania pre podnikateľov ( do roku 2003 ) to bolo uvedené v čl. VI - Zákaz kompenzácie. Ale kde je to v nových postupoch a či to tam ešte vôbec je, to netuším...
    Ešte som našla zmienku o započítaní v zákone o účtovníctve §7 odsek 6 odkaz 15 pod čiarou. Možno je to tam nejako zašifrované...

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    A keď sme pri zápočtoch, tak mám dotaz na 3,4 zápočet čiže vzájomný zápočet medzi viacerými firmami. Ja ich robím veľmi veľa , ale stretla som sa aj s firmami, ktoré odmietajú na základe rady od auditorov takéto zápočty a robíme to cez zložitejšie postúpenia pohľadávok , potom vzájomné zápočty medzi dvoma stranami.Môj názor je, že je to to isté, len mám omnoho viac účtovných zápisov, dohôd a roboty a ešte aj rozmýšľania ako to urobiť OK.

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Hladal som to aj ja a v zakone o uctovnictve nic som nenasiel.
    Tak preco potom auditor tvrdi,ze to nie je mozne.
    Ani na nich sa uz neda spolahnut.

    Cize spravim zapocet odhliadnuc od meny v akej su faktury vystavene.
    K tomuto som sa chcel dopracovat.
    Vdaka

    kocand je offline (nepripojený) kocand

    kocand
    Ahojte,
    my započítavame bežne pohľadavky a záväzky v cudzej mene. V zmluve o započítaní sa uvedie prepočet na jednu spoločnú menu (napr. CKZ a USD - prepočítame na USD, kurzom v deň vystavenia zápočtu) a započítame ich.
    Ahojte
    Andrea

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.