Zavrieť

Porady

Ako je to s vydávaním lokálneho časopisu o velmi malom objeme kusov?

Dobrý den, chcel by som sa spýtať na jednu vec . Mám internetový magazín na ktorý si idem ešte registrovať - vypýtať číslo ISSN. Chcel by som do budúcna vydávať aj tlačenú verziu časopisu v cca maximálne 80-100 kusov za 2 mesiace, alebo teda 20-50kusov mesačne. Plánujem to osobne dodať do stánku(ov) v mojom okolí. Treba kvôli takejto ,,drobnosti" registrovať nejakú firmu alebo podnikatelský subjekt? Som 21 ročný študent a bol by som rád keby to funguje aj bez toho, lebo pojde mi len o pokrytie tých malých nákladov a čo sa odvodov týka, to už by bolo len prerábanie pre mňa. Ako to teda je? Vďaka vopred za odpovede..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    pokial z toho casopisu /alebo z reklamy na internete/ dosiahnes akekolvek prijmy, jedna sa o podnikanie

    miso44 je offline (nepripojený) miso44

    miso44
    Lebo zaujímavé je to, že ak vydám knihu, nepotrebujem žiadnu firmu, iba odvod daní z predaja a ISBN. časopis je zrazu niečo iné? Zákony na Slovensku sú potom skutočne zaujímavé..

    miso44 je offline (nepripojený) miso44

    miso44
    No pokial vydávam knihu a dajme tomu že si ju sám rozošlem do kníhkupectiev, tj predám ju, stále nejde o podnikanie - odvádzam iba daň, pretože žiadny autor knihy nebýva podnikatel. Ved honorár = zisk za knihu. Preto by ma zaujímalo prečo by to malo byť pri časopise inak.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    ad : " pretože žiadny autor knihy nebýva podnikatel"
    Ak "autor vydá knihu", zvyčajne si ju nevydáva sám ale mu ju vydá vydavateľstvo a on dostáva iba autorský honorár - buď formou licenčného poplatku v závislosti od poćtu vydaných/predaných kusov alebo ako sumu za napísanie knihy, alebo za celý náklad. Autorský honorár môžeš poberať len na základe písomnej autorskej zmluvy!!!! Neviem, či s každým stánkom uzavrieš autorskú zmluvu.

    Vydavateľ už musí mať živnosť.
    Neviem o tom, že by si nejaký autor sám sebe vydal knihu, bez toho, aby mal živnosť na vydávanie kníh.
    Z časopismi to bude zrejme podobne.
    Ešte jedna vec - keď sme kedysi žiadali o ISBN museli sme časť nákladu (cca 10-20 výtlačkov) poskytnúť tuším Matici slovenskej zdarma. Je to uź dávno, neviem či to ešte platí.
    A eśte si prever, či nepotrebuješ registračnú pokladňu.

    A este zásadná vec :
    Autorské honoráre sú dvojaké - ak budeš poberať len ten licenčný poplatok, malo by to byť OK, je z toho len daň. Ale ak budeš mať autorský honorár za vytvorenie diela, musíš mať DIČ a si považovaný za szčo pre Sp aj pre ZP.
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 24.10.12 at 14:16

    miso44 je offline (nepripojený) miso44

    miso44
    No je viac než jasné, že zákony na Slovensku bude treba rozhodne prerobiť a to čím skôr..

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    miso44 Pozri príspevok
    No je viac než jasné, že zákony na Slovensku bude treba rozhodne prerobiť a to čím skôr..
    Tak šup do toho, teším sa.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    zakony su postavene dobre a relativne spravodlivo, aspon medzi nami menej rovnymi oproti velkym masovym firmam, netvrdim ze vsetky, ale je to lepsie ako nic...

    suhlasim s janou motyckovou v tom, ze vydavatel musi mat zivnost, bud ako FO alebo PO a aj autor, ktory funguje na honorar je szco

    povinne vytlacky sa posielaju do vybranych kniznic, zoznam pre knizne diela: http://www.snk.sk/?zakon_o_PV a zoznam pre periodicku tlac http://www.ulib.sk/sk/narodna-agentu...inne-vytlacky/ (podla posobnosti)

    ISBN vydava Slovenska narodna kniznica v Martine, ISSN vydava Univerzitna kniznica v Bratislave, nezabudni periodikum zaregistrovat najneskor v den distribucie na Ministerstve Kultury SR

    Ako je to s vydávaním lokálneho časopisu o velmi malom objeme kusov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.