Zavrieť

Porady

vystavenie a učtovanie kreditnej karty

Ahoj vďačný poraďáci.
Chcem vás poprosiť o radu. SZČO dostal od banky firemnú kreditnú kartu s úverovým rámcom 1 000,- Eur. Chcem sa spýtať ako mám takú kartu zaviesť do účtovníctva, ako nový účet??? Tiež by som chcela vedieť ako sa teraz účtujú pohyby z tejto karty, a tiež splátka inkasom ako minimálna splátka z bežného firemného účtu.
Už vopred ďakujem a dúfam, že mi pomôžete.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Platby sa účtujú ako čerpanie úveru, splátka kreditnej karty ako splátka úveru (krátkeho)
    1. V záväzkoch zvoliť osobitný typ dokladu "kreditná karta-krátky úver" Soft by to mal vo výkaze majetku evidovať ako "úver"
    2. Každú platbu evidovať ako nový záväzok
    3. Splátku kreditky z bežného účtu evidovať ako splátku príslušných záväzkov
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maska2 no zdá sa , že neviem či celkom dobre rozumiem...dajme tomu úverový rámec je na kreditke 3000 .....z toho zaplatím napr.....letenku ...phm ....ubytovanie ......a tieto platby riešim v knihe záväzkov????
    a keď si prevediem peniaze z účtu na kreditku ...poriešim tieto platby?
    nič takéto som ešte neúčtovala.....neviem
    KloferHladny 1. vytvor v JU nový doklad "KR" - platby kreditkou - ako úver
    2. úhradu PHM zaeviduj v záväzkoch ako nový doklad "KR160001" kde 160001 je tvoje interné číslo
    3. úhradu ubytovania zaeviduj dokladom KR160002 ....

    (Splatnosť týchto dokladov je dátum uvedený v zmluve o vydaní kreditky.)
    4. Splátku kreditnej karty účtuj ako úhradu "záväzkov" KR160001, 160002 ....

    (Po lopate: KR je akoby došlá faktúra, akurát sa má vykazovať ako úver a nie bežný záväzok)
    maska2 Čiže ja každý jeden pohyb zaúčtujem , ako nový záväzok? no on tieto výdaje uplatňuje prostredníctvom zahr. cesťáku....takže odtiaľ ich vyjmem? a pri nahratí nového KR záväzku už ich priamo rozčlením? díky za rady idem to pozrieť a dať dokopy....dík ešte raz
    KloferHladny ak na zahraničnej ceste platí z podnikateľskej kreditky, potom všetky takto vzniknuté záväzky účtuj samostatne (ubytovanie, PHM, parkovanie...) a na cestovnom príkaze ich nevykazuj
    maska2 on tu kreditku z drvivej väčšiny používa aj na súkromné účely...aj tieto pohyby treba evidovať ako záväzky?
    KloferHladny áno, alo zaúčtuješ úhradu kreditky z bežného účtu ? Samozrejme sú to jeho "súkromné" záväzky, t.z. výdaj neovplyvňujúci ZD (osobná spotreba)
    maska2 No práve vidím, že je to bežný účet FO a teda súkromná kreditná karta....tak to sa potom asi tak účtovať nebude....veď podnikateľ by nemal miešať sukromné účty s podnikateľskými...alebo to pojmem tak, že to zriadil bežný účet za účelom podnikania a tú súkromnú kartu kreditnú vezmem ,že je firemná?
    KloferHladny To je nová otázka: "Ako účtovať firemné nákupy - platby - uskutočňované súkromnou platobnou kartou" ??
    maska2 no ona v podstate nemusí byť ani nová. Aj bežný účet môže byť podnikateľský zdá sa, pokiaľ je nahlásený na DU a tým pádom aj tá kreditná súkromná karta k tomu účtu nieje až taká súkromná ..takže účtujem podľa Tvojich návodov pred....idem sa skúsiť na to pozrieť
    maska2 KloferHladný - súkromná správa
    maska2 ešte jedna otázočka ku kreditnej karte. Ak podnikateľ zaplatí touto kredtkou -úverom svoju došlú fa, ako to správne zaúčtovať? Tiež zaevidovať tuto fa ,ako záväzok, ale v členení NZD -bankou to dorovnám a ID vyplatím záväzok?
      zbaliť

    maska2 je offline (nepripojený) maska2

    sme viacerí kámoši maska2
    Tak tento problém by celkovo zaujímal aj mňa. Načo je dobrá kreditná karta , keď má podnikateľ peniaze a nepotrebuje úver? A celkovo toto účtovanie v JU. Našla som niečo v podvojnom, ale zaujímalo by ma ako to je v jednoduchom...tá kreditka sa používa na platbu pri zahr.služobných cestách.Ak máte niekto skúsenosť s účtovaním . poprosím .Ďakujem

    vystavenie a učtovanie kreditnej karty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.