Zavrieť

Porady

PN po ukončení DNP

Potrebujem info: od 10.1.2012 som bola DNP z maxima, toto poistenie mi zaniklo 5.10.2012 zo zákona. Od 10.10.2012 som PN, mám nárok na nemocenskú dávku???? Spĺňam 7 dňovú ochrannú lehotu??? Alebo je tam nejaký zádrhel???? Od 6.10.2012 som sa nanovo neprihlasovala ako DNP-takže nemám žiadne nem.poistenie a som na rodičovskej dovolenke.
Naposledy upravil matusisko : 23.11.12 at 07:19
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Babenky,
a ešte upozorňujem, po skončení PN treba zrušiť aj balík DNP, lebo sa nedoplatíte.
3 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Ahoj dievčence,
buďte také dobré a napíšte mi, či môžem urobiť nasledovné: od 1. 1. sa prihlásiť na DNP a od 2. 1. (alebo mám až neskôr ?) ísť na PN. Už sme sa o tom bavili, len si nie som istá, že či to bude OK vzhľadom na ten sviatok. DNP by som potom zaplatila za jeden deň - za 1. 1.?
Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mareko Pozri príspevok
Ahoj dievčence,
buďte také dobré a napíšte mi, či môžem urobiť nasledovné: od 1. 1. sa prihlásiť na DNP a od 2. 1. (alebo mám až neskôr ?) ísť na PN. Už sme sa o tom bavili, len si nie som istá, že či to bude OK vzhľadom na ten sviatok. DNP by som potom zaplatila za jeden deň - za 1. 1.?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Stačí jeden deň DNP, ak máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch

ty už teraz vieš, že od 1.1.2013 budeš chorá ?
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Veronika viem, lebo už som mala byť na PN-ke od minulého týždňa, ale pre sťahovanie kancelárie a ešte aj nutnosť čerpania dovolenky musím byť do 31. 12. v práci, jednoducho to inakšie nešlo. Takže preto viem, že budem PN. A či druhého alebo tretieho, to už nie je podstatné.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mareko Pozri príspevok
Veronika viem, lebo už som mala byť na PN-ke od minulého týždňa, ale pre sťahovanie kancelárie a ešte aj nutnosť čerpania dovolenky musím byť do 31. 12. v práci, jednoducho to inakšie nešlo. Takže preto viem, že budem PN. A či druhého alebo tretieho, to už nie je podstatné.
Podmienku 270 dní máš splnenú ? Ak ano, prihlášku (RL FO) doruč do SP pred koncom roka.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Áno, mám splnenú, doručím. Ďakujem.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Ešte mám jednu otázku. Z akého vymeriavacieho základu mám platiť? Z minima 393 €? Som súčasne aj zamestnaná. Ďakujem
Naposledy upravil mareko : 17.12.12 at 08:18
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mareko Pozri príspevok
Ešte mám jednu otázku. Z akého vymeriavacieho základu mám platiť? Z minima 393 €? Som súčasne aj zamestnaná. Ďakujem
stačí z minima
0 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

ešte sa vrátim k tejto téme, pozerala som v zákone o soc.poist., ale nikde som tam nenašla tú lehotu, že treba zaplatiť do 8. dňa, našla som len toto:
§ 31
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby
Na začiatok

(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 5 eur.

(2) Ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe prvýkrát vzniklo nemocenské poistenie, vznikne nárok na nemocenskú dávku, ak za tento mesiac zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.

(3) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku aj vtedy, ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky po zániku ich nemocenského poistenia v ochrannej lehote a za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do zániku ich nemocenského poistenia, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie, zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného za kalendárny mesiac, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.

Či je to uvedené niekde inde????? Poraďte ešte v tomto prosím
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matusisko, málo si hľadala

§ 143
Splatnosť poistného
Na začiatok

(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Pri platení poistného z vymeriavacieho základu zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2 prvej vete (!!!zmena nadobúda účinnosť 1.januára 2013!!!)a z vymeriavacieho základu podľa § 139a a § 139b je poistné splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol vyplatený príjem.

(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

§ 143 zákona č. 461/2003 Z.z. v platnom znení (je určený pre všetky druhy sociálneho poistenia)
§ 143
Splatnosť poistného

(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Pri platení poistného z vymeriavacieho základu zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2 a z vymeriavacieho základu podľa § 139a a § 139b je poistné splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol vyplatený príjem.
(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.
(3) Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici uskutočnila oneskorene, poistné sa považuje za zaplatené včas, aka) pri platení bezhotovostným prevodom ako deň prevodu je uvedený posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2,b) pri platení poštovou poukážkou sa poistné poukázalo v posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2.
(4) Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici poukázala v nesprávnej sume, Sociálna poisťovňa poukázanú sumu rozdelí pomerne podľa jednotlivých sadzieb.
1 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

ďakujem, predsa len je to tak....(škoda)... ešte sa chcem opýtať, po 1.1.2013 platí rovnako ako v predch. rokoch, že keby som sa nanovo prihlásila na DNP a určila si vyšší vym. základ, musím ho platiť mim. pol roka aby som mala naň nárok???? inak len z min. výšky vym. základu???
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

matusisko Pozri príspevok
ďakujem, predsa len je to tak....(škoda)... ešte sa chcem opýtať, po 1.1.2013 platí rovnako ako v predch. rokoch, že keby som sa nanovo prihlásila na DNP a určila si vyšší vym. základ, musím ho platiť mim. pol roka aby som mala naň nárok???? inak len z min. výšky vym. základu???
...predsa len, nemyslíš si, že Tvoje otázky sú, aj z pohľadu Tvojej profesie, len špekulácie ???? ....nevšímla som si, že táto téma má už 5 strán a tak po poslednom Tvojom príspevku na 4. strane, som Ti napísala odpoveď aj s citáciou zákona. Potom som si všimla, že tieto odpovede, tu už odborníčky na túto tému (Mila123 a veronikasad) dali, tak som vymazala. ....a zírám, čo sa pýtaš ďalej a prešla som si Tvoje príspevky a poviem Ti - čítaj, nezakladaj nové témy a nauč sa čítať s porozumením....
0 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

TICTAC7 myslím že určite nie, je to tvoj názor...bohužial nie každý je taký múdry ako ty a má na to čas hľadať...a ked si si pozerala príspevky a si trošku inteligentná pochopila si, že otázky sa netýkajú jednej osoby, ale viacerých v rôznych životných situáciách...nemám k tomu čo dodať...
Naposledy upravil matusisko : 26.12.12 at 21:05
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať