Zavrieť

Porady

PHM na konci roka

Ahojte!
Účtujem v JÚ a neviem si poradiť. Mám osobný automobil zaradený v majetku. Na konci roka mi ostalo v nádrži auta niekoľko litrov benzínu. Mám tie litre pretátať priem. cenou a zaradiť ich do majetku? Prosím poraďte mi.
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Maxinka Pozri príspevok
Prosím Vás o pomoc pri výpočte ceny PHM na konci roku.
Máme 1 auto, ktoré jazdilo len v 09,10 mesiaci.Prešlo 4.235 km ( na tach.4638), kde jeho priem spotreba je 11,2 l. V daných mesiacoch som to dávala na 501AA-sumu bez DPH, len neviem čo s tým mám robiť na konci roku?

Ak si v priebehu 9,10 mesiaca neprepočívala spotrebu na základe technického preukazu, tak spotrebu musíš vypočítať. Nadspotrebu k 31.12 preúčtuješ do nedaňových nákladov. Spotreba sa počíta:

poč.kilometrov x 11,2 l / 100 x cena PHL (v čase nákupu, pre výpočet sa berie cena bez dph, ak je firma platiteľom dph) = víde skutočná spotreba.

Ak ti víde napr. vypočítana spotreba napr:5000,- a v 501 máš naúčtov. 7000, tak 2000 odúčtuješ z 501 zároveň priúčtuješ na nedaň.náklad. 2000,- bude pripoč.položka k základu dane.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

21.12.2006 nákup PHM v JU. Auto v majetku.Faktúra od dodávateľa (čerp.stan.) vystavená 2.1.2007 -zd.plnenie od 15.-31.12.2006. Faktúra uhradená v 1/07.
Ako dostanem do nákladov tento benzín do 12/2006, keď nemám úhradu, ale
na druhej strane značná časť benzínu bola spotrebovaná v 12/2006.
Prí výpočte spotreby PHM za celý rok 2006 nám vyšla nadspotreba v litroch,
ale v skutočnosti ten posledný nákup v nákladoch nemám. Čo s tým ?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Andyke Pozri príspevok
21.12.2006 nákup PHM v JU. Auto v majetku.Faktúra od dodávateľa (čerp.stan.) vystavená 2.1.2007 -zd.plnenie od 15.-31.12.2006. Faktúra uhradená v 1/07.
Ako dostanem do nákladov tento benzín do 12/2006, keď nemám úhradu, ale
na druhej strane značná časť benzínu bola spotrebovaná v 12/2006.
Prí výpočte spotreby PHM za celý rok 2006 nám vyšla nadspotreba v litroch,
ale v skutočnosti ten posledný nákup v nákladoch nemám. Čo s tým ?
Do nákladov to nedostaneš, lebo v JU ide do VOzD alebo POzD zrealizovaná platba, nie ako v PU.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Manual Pozri príspevok
Do nákladov to nedostaneš, lebo v JU ide do VOzD alebo POzD zrealizovaná platba, nie ako v PU.
Máme od benzínky taký doklad z registračky, kde je všetko uvedené, teda
litre, dátum, cena + DPH a forma : čerpanie lokálnou kartou. Potom nám
2x za mesiac zvyknú vystaviť faktúru.
Na prvý pohľad aj mne sa javí, že nemám úhradu, tak nemám náklad. Ale
musí byť nejaké riešenie - rozmýšľam nad nepeňažnou operáciou a priložím
ten blôčik. Keď to tam nedám zase mi nebude sedieť spotreba auta.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Ak účtujem nákup PHL z ERP ako Prev.réžia a píšem knihu jázd. Auto zaradené do podnikania. Dávam len tie bločky z ERP do výdavkov, ktoré svedčia aj o skutočnom čerpaní km. Takže súhrne na konci mesiaca dám len jeden VPD a zapíšem sumu,ktorú čerpal a tá zodpovedá aj rozpisu km. Je potrebné upravovať niečo na konci roka?
0 0