Zavrieť

Porady

Nemozem vykurit 2-i byt

Dobry den,

chcela by som sa opytat niekoho,kto sa vyzna v otazku vykurovania, preco nemozem vykurit 58m2 2-i byt? Strop je keramicky a davala som sadrokarton do celeho bytu 10 cm od stropu. Okna nove 3-skla,takze cez okna mi nemoze unikat teplo. Byvam v strede bytovky,ale na samom vrchu. Dala som si plynovy prietokovy kotol 24KW a radiatory podla vypoctov plynarov. Byt vykurim maximalne na 21 stupnov, hoci radiatory idu naplno. Co moze byt pricinou? Mozno zvacsit radiatory alebo mi unika teplo stropom? dakujem pekne
Usporiadat
abolcam11 abolcam11

abolcam11 je offline (nepripojený) abolcam11

Obvodove mury 60cm, tehla. Stara 50 rocna bytovka to je.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja by som povedal cim mensi tepelny spad tym lepsie. samozrejme ze v pripade ked su radiatory dobre nadimenzovane a kuria ako maju.. cim vacsi radiator tym lepsie. Ja som dal do podkrovia 2m velkoplosne radiatory a su stavane na 35-40 stupnovu vodu. Cize ich mozem napajat ako podlahovku. Chcelo by to fotky.. radiatorov.. vysky stropu.. atd..stare bytovky mali aj 3 metrove stropy a tym nejakych 10cm znizenie nepomoze,
0 0
abolcam11 abolcam11

abolcam11 je offline (nepripojený) abolcam11

vyska stropu je 240 cm, to je uz normalny byt,ale ludkovia - nechala som plyn 24 hodin bezat na 24 stupnov v byte. Zralo to asi aj travu okolo bytovky, jak besne,ale pomohlo to. Byt si teplotu udrziava a uz necitim,ze odniekial taha. Nejako to dostalo rozum po teplotnom soku . Vykuri sa ovela rychlejsie, teda ked som v praci z 19 na 21 stupnov behom 20-30 minut. Co je super. Inak suseda podomnou skrti ako besna. Mam pocit,ze ta kuri len v 1 izbe,lebo tam mi teplomer na zemi ukazoval viac DD. Ale vase rady su velmi cenne. dakujem ))))
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ty si ten plyn doteraz vypinala? a cudujes a ze mas zimu? musis ten byt vykurit rozohriat steny, par dni musis kurit v kuse a potom mozes regulovat teplotu.
ved ked prides do nejakeho vikendoveho domu v zime tak trva 3-4 dni kym sa zohreje.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

No ja vodu vacsinou iba nahanam.. 23 v dome a 25-30 stupnova voda na vystupe. Mal som pocit, ze pri cerpadlovom obehu nieje teplotny spad potrebny kedze tam nefunguje samospad. Ak by si tam hnal 60 stupnovu vodu a vracala by sa 55 stupnova tak by to bolo zle? ten radiator viac tepla nevysala ked tam vodu nechas vychladnut. Niesom kurenar, ale pride mi to logicke.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

tiez je logicke ze cim dlhsie tepla voda stoji v chladnejsom priestore, tym viac vychladne. cize ked to zerpadlo zenie moze sa stale privadzat tepla a tym padom ma nizky tepelny spad. Vykurit by to malo rychlejsie. Dobere, ked ma teplotny spad byt, tak nech je.. zalezi aj od typu kotla aby na vymenniku nevznikal kondenz pokial je spiatocka moc studena. preto mi pride vyhodnejsie kurit napriklad na 60 stupnov a tocit ju rychlejsie. mam pocit ze v dnesnej dobe vsetko smeruje k vykurovaniu s co najnizsou teplotou lebo cim vyssia vykurovacia teplota, tym bude drahsia prevadzka. Urcite sa na kazdy dom musi vypocitat podla radiatorov vlastna teplota vody podla tepelnych strat, takze tu zbytocne murdujem
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

v podstate do vody vykuris nejaky vykon, ktory cirkuluje az sa neodovzda do budovy. Je mozne ze pri malom spade minies viac elektriky na cerpadle. Ide aj o to ze pri beznom kotle by si nemal mat na spiatocke pod 60 stupnov kvoly kondezacii. Aspon tak som to nedavno cital.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Ale to aby mala spiatočka nad 60 stupnov sa dosahuje inak.Bud sú dva okruhy kotlový a vykurovací alebo je spravený z výstupu z kotla vstup do termoventilu ktorý je vsadený do spiatočky a z vody ktorá sa vracia z kúrenia a tej čo vychádza s kotla namiešava tú správnu teplotu.

Inak to s tým honením vody.Je pravda že pri pomalšom prietoku vody je prenos tepla efektývnejší ale podla toho čo som o tom pozistoval tak v rámci rodinnéhom domu je rozdiel taký malí že sa s tým škoda zaoberať.
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Ľudkovia, to sa tu nikto nezamyslí nad tým, že síce má nainštalovaný super, hyper, extra výkonný 24 kW kotol, ale má naň pripojené radiátory o tak približnom výkone 8 kW ? Jasné že to ledva stačí na vykrytie tepelných strát, lebo kotol si zreguluje výkon na minimum a je spokojný. To, že 8 kW nestačí na dosiahnutie vyššej teploty ako 21 -22 st. ho netrápi. Ak sa má dosiahnuť vyššia teplota, treba väčší výkon radiátorov, kotol to v pohode utiahne. V tomto prípade je jedno aký teplotný spád je na radiátoroch ( otáčky čerpadla) lebo radiátory proste to teplo nedokážu odovzdať ďalej. Niekedy treba počúvať aj projektantov a nie čo povie majsterko inštalatér s dvoma fľašami (zasa je jedno či acetylén a kyslík, alebo vodka a pivo).
1 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Tibor889 Pozri príspevok
Ľudkovia, to sa tu nikto nezamyslí nad tým, že síce má nainštalovaný super, hyper, extra výkonný 24 kW kotol, ale má naň pripojené radiátory o tak približnom výkone 8 kW ? Jasné že to ledva stačí na vykrytie tepelných strát, lebo kotol si zreguluje výkon na minimum a je spokojný. To, že 8 kW nestačí na dosiahnutie vyššej teploty ako 21 -22 st. ho netrápi. Ak sa má dosiahnuť vyššia teplota, treba väčší výkon radiátorov, kotol to v pohode utiahne. V tomto prípade je jedno aký teplotný spád je na radiátoroch ( otáčky čerpadla) lebo radiátory proste to teplo nedokážu odovzdať ďalej. Niekedy treba počúvať aj projektantov a nie čo povie majsterko inštalatér s dvoma fľašami (zasa je jedno či acetylén a kyslík, alebo vodka a pivo).
Pravdu máš, avšak 8kW strata na byt s vymenenými oknami je veľa.
Predsa len bude niekde chyba
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

Martin1310 Pozri príspevok
Inak to s tým honením vody.Je pravda že pri pomalšom prietoku vody je prenos tepla efektývnejší ale podla toho čo som o tom pozistoval tak v rámci rodinnéhom domu je rozdiel taký malí že sa s tým škoda zaoberať.
ako moze byt efektivnejsi prenos tepla pri pomalsom prietoku vody? O tomto by sme sa mohli dohadovat mesiac.. pri kureni sa berie do uvahy hromada dalsich faktorov ktore v teoretickej rovine nemaju logiku. Jedna vec je efektivne vykurovat z hladicka dodaneho tepla a druha efektivne vykurovat z hladiska spotrebovanej energie. V praxi ide skor o o druhe. Ale stale mam pocit, ze tepelny spad ma opodstatnenie v samotiazovom vykurovani a pri cerpadlach nema moc vyznam.
0 0
Emka Roman Emka Roman

Emka Roman je offline (nepripojený) Emka Roman

alltracboy Pozri príspevok
ako moze byt efektivnejsi prenos tepla pri pomalsom prietoku vody? O tomto by sme sa mohli dohadovat mesiac.. pri kureni sa berie do uvahy hromada dalsich faktorov ktore v teoretickej rovine nemaju logiku. Jedna vec je efektivne vykurovat z hladicka dodaneho tepla a druha efektivne vykurovat z hladiska spotrebovanej energie. V praxi ide skor o o druhe. Ale stale mam pocit, ze tepelny spad ma opodstatnenie v samotiazovom vykurovani a pri cerpadlach nema moc vyznam.
Pri nulovom tepelnom spáde odoberieš nulu tepla.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ale v tom pripade by radiator mal nulovy vykon alebo by teplota priestoru dosiahla teplotu media. Cize mas pravdu.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

To alltrackboy-Jednoducho sa robili praktické testy kde sa zistilo že prenos,odovzdanie tepla je pri určitom prietoku(ktorí samozrejme ovplivní aj tepelný spád) efektývnejší.Myslím že to robila firma Korad,to však neznamená že to musí mať nejaký dopad na cenu vykurovania a už vôbec nie v rámci rodinného domu,ide len o fyziku,takisto sa robili testy z rôznym náklonom a výškovým umiestnením radiatorov,coho výsledkom sú odporúčania výrobcu na montáž.
Ja sa nedohadujem len ti komunikujem výsledok zverejneného testu.Hladať ho nebudem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať