Zavrieť

Porady

definícia pojmu pri zákazk.výrobe

V knihe od ing. Cenigovej je písané pri Zákazkovej výrobe - Definícia pojmov / str. 121 /:
Pre zákazkovú výrobu je charakteristické:
- Nezáleží na tom, ako dlho trvá zákazka, dôležité je, že začiatok a koniec tejto zákazky je v rôznych účtovných obdobiach.
Teraz nie som si celkom istá, či tomu dobre rozumiem. Určuje sa to podľa toho, čo je uvedené v zmluve, alebo podľa skutočne odvedených prác?
Skúsim to na konkrétnom prípade:
zmluva na výstavbu domu, začiatok 9/05, ukončenie 11/06. Nakoľko bolo zlé počasie, nie je urobená vonkajšia fasáda v hodnote 30 000,-. Investor nám zaplatil o tých 30 000,- menej, doplatí po dokončení fasády.
Účtovala som:
1. N na výstavbu 501,518 / 321,211,221 / nižšie o 30 000,- nakoľko materiál resp. práca bude až niekedy v 04/06 /
2. V zo stavby 311/602 / nižšie o 30 000,-, investor zaplatí v 04/06 /
Ako to mám podchytiť v účtovníctve na konci roka 2005?
Naposledy upravil janaGT : 02.03.06 at 05:48 Dôvod: zmena 09/06 na 09/05
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    janaGT
    V knihe od ing. Cenigovej je písané pri Zákazkovej výrobe - Definícia pojmov / str. 121 /:
    Pre zákazkovú výrobu je charakteristické:
    - Nezáleží na tom, ako dlho trvá zákazka, dôležité je, že začiatok a koniec tejto zákazky je v rôznych účtovných obdobiach.
    Teraz nie som si celkom istá, či tomu dobre rozumiem. Určuje sa to podľa toho, čo je uvedené v zmluve, alebo podľa skutočne odvedených prác?
    Skúsim to na konkrétnom prípade:
    zmluva na výstavbu domu, začiatok 9/06, ukončenie 11/06. Nakoľko bolo zlé počasie, nie je urobená vonkajšia fasáda v hodnote 30 000,-. Investor nám zaplatil o tých 30 000,- menej, doplatí po dokončení fasády.
    Účtovala som:
    1. N na výstavbu 501,518 / 321,211,221 / nižšie o 30 000,- nakoľko materiál resp. práca bude až niekedy v 04/06 /
    2. V zo stavby 311/602 / nižšie o 30 000,-, investor zaplatí v 04/06 /
    Ako to mám podchytiť v účtovníctve na konci roka 2005?

    predpokladám,že hovoríš o r.05 a práce budú dokončené v r. 06 pokial celkové náklady na zakázku nebudú vyžšie ako výnosy t.z zakázka nebude
    stratová nerobila by som nič , ale počakaj na vyjadrenie ďalšich

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    na ten dom musí byť urobený rozpočet- náklady a tie porovnať s očakávanými výnosmi. Vyjde zisk alebo strata.
    Vôastné náklady neukončenej časti treba dať do pomeru k celkovým nákladom a to isté so ziskom. A zaúčtovať presne podľa Cenigovej... je to tam pekne rozpísané.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Je to v Cenigovej pekne rozpísané, ale pre mňa nezrozumiteľné. Asi som dutá, ale fakt to nechápem. Potrebujem to trošku lopatisticky. Mohol by mi niekto pomôcť s konkrétnymi číslami? Budem povďačná. Viazne mi na tom DP. Chýba mi už len táto vec a neviem sa pohnúť z miesta.

    definícia pojmu pri zákazk.výrobe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.