Zavrieť

Porady

Majetkove vyrovnanie nehnuteľnosti postavenej bez stavebneho povolenia

Majetkove vyrovnanie nehnuteľnosti postavenej bez stavebného povolenia.

Prosím o radu ohľadom majetkového vyrovnania. S manželom sme sa rozviedli pred cca pol rokom po 26. rokoch manželstva, ked si nasiel milenku. Manžel už v spoločnom byte nebýval zhruba dva roky, presťahoval sa na chatu, ktorá sa stavala na pozemku, ktorý on zdedil-takže je jeho. Chata sa stavala bez stavebného povolenia a tak, mi povedal, že si zistil, že zo zákona sa do majetkového vyrovnania neráta-lebo vlastne oficiálne nie je a že maximálne môže dostať pokutu, že nemá stav. povolenie, ale že súd ju deliť nebude. A tak chce, aby sa predal byt, v ktorom ja stále žijem a vyplatila mu polovicu. Pre upresnenie byt nie je v osobnom vlastníctve ale je družstevný a chce, aby som podpísala prevod do osobného vlastníctva, aby sa mohol predať. V byte so mnou žije už iba dcéra, ktorá má 24 rokov a študuje na VŠ, ale chystá sa odsťahovať a syn sa už odsťahoval. Stále platí polovicu nájmu s podmienkou, že sa byt predá. Je možné, že by mi súd pridelil byt? Mám však menšiu mzdu, ako je minimálna, tak neviem, či by nebol problém, že by ma napadli, že si byt sama nemôžem dovoliť, s čím je mi ochotná pomôcť dcéra so synom. Hlavné otázky:
1) je to s tou chatou pravda, že sa nemôže deliť?
2) mám podpísať prevod do osobného vlastníctva a pristúpiť na predaj? alebo podať na súd o vyrovnanie?
3)koľko sa platí za podanie žiadosti na majetkove vyrovnanie? a kolko sa platia potom sudne poplatky ale hlavne v akej dobe splatnosti sa tieto poplatky musia uhradit?
Dakujem za prípadnú radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ste stavali chatu spolu = počas manželstva za spoločné peniaze, patrí ti polovica jej hodnoty. Vlastníctvo stavby patrí staviteľovi, aj keby bola na cudzom pozemku, aj keď je postavená bez stavebného povolenia ... Ak váš majetok bude vyporiadavať súd, určite ju žiadaj započítať do spoločného majetku.

    Byt nemusíš odkupovať, dá sa vyporiadať aj družstevný - bude sa počítať hodnota členských práv s nájmom družstevného bytu taká, aká je trhová hodnota takého bytu v danej lokalite. Ale môžeš ho nechať podať návrh na súd, jeho to súri viac. Najprv sa podáva návrh na zrušenie spoločného nájmu družstevného bytu, do troch rokov po zrušení sa má vyrovnať finančný nárok, inak zanikne.

    Zákon o súdnych poplatkoch ti prikladám, niečo sa od januára v ňom menilo.

    Majetkove vyrovnanie nehnuteľnosti postavenej bez stavebneho povolenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.