Zavrieť

Porady

Poradte - privysoka spotreba plynu v starom RD, a aj tak je tu zima

Ahojte poradaci, prosim skusite mi poradit?
mame stary RD v okrese GA. Je vacsinovo z nepalenej tehly, zvysna cast zo 60-tych rokov, skvarobeton. Vykurovana plocha je asi 120m2, dom ma 12m dlhu chodbu ktora je cela presklena. Vykurujeme plynom, mame novy plynovy kotol Attack, v zime aj ohrieva vodu v bojleri. (ten sa v lete prepina na elektriku a plyn vypiname).
V roku 2011 (nastahovali sme sa v zime 2010) este na chodbe boli stare okna -kovovy ram, sklenene tablicky. niektore rozpukane. Dom este nebol zatepleny, prerobeny bol len vnutrajsok domu - kompletna rekonstrukcia vratane novej elektriny, vody, odpadov... + novy kotol a bojler.
Spotreba bola asi 11.000 kwh plynu za rok. Kurili sme priblizne na 22 - 23 stupnov.
Potom sme vymenili okna na chodbe (aj ostatne) za plastove, a dom sme zateplili 8cm polystyrenom. Spotreba za 2012 rok nam vychadza na vyse 20.000kwh, pricom kurime na 19,5 stupna, takmer nevetrame aby sme to nepustali von, a v kuchyni mam momentalne 15 stupnov.
Prosim, vedeli by ste mi poradit kde by mohla byt chyba? Ako je mozne, ze po zatepleni a vymene najvacsej plochy okien nam rapidne stupla spotreba plynu a aj tak je tu zima ako v ruskom filme?

Co by sme este mohli urobit aby sme dom nejako zaizolovali?
Strecha sa nemenila, ostala klasika sedlova so starou palenou skridlou, pricom na povale je nahadzana zemina takk ako to v starych domoch byva....

Na vymenu strechy momentalne nemame peniaze, ale uvazujeme ako ju nejako odizolovat, a ci by to pomohlo. mysleli sme ze cast zeminy vykopeme, povalu vycistime a naukladame tam aspon polystyren... pomoze to?
alebo co by ste poradili?
dakujem
Usporiadat
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

no kvoli nedostatku kominov len ciastocne. mozem kombinovat nasledovne: piecka v obyvacke ktora vykuri obyvku spalnu a dalsiu miestnost, ale v kuchyni a na chodbe bude aj tak stale zima....
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

ajuschka Pozri príspevok
no kvoli nedostatku kominov len ciastocne. mozem kombinovat nasledovne: piecka v obyvacke ktora vykuri obyvku spalnu a dalsiu miestnost, ale v kuchyni a na chodbe bude aj tak stale zima....
Nevykúrená chodba sa dá zvládnuť, kuchyňa sa len varením nezohreje... Aj čiastočné vykurovanie tuhým palivom je úspora... a plyn nikdy nedá to teplo, čo drevo, poznala by si ten rozdiel....19,5° je normálna teplota, "studený odchov" je zdravý.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

gilda Pozri príspevok
Nevykúrená chodba sa dá zvládnuť, kuchyňa sa len varením nezohreje... Aj čiastočné vykurovanie tuhým palivom je úspora... a plyn nikdy nedá to teplo, čo drevo, poznala by si ten rozdiel....19,5° je normálna teplota, "studený odchov" je zdravý.
Tak ja potrebujem k pohode presne 22,5°C.
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

ajuschka Pozri príspevok
Kerberos, nuz nie som si tak uplne ista nasa spotreba v m3 za den sa pohybuje medzi 8 a 11m3. udaj o 11.000kwh mam z vyuctovacej faktury za minule obdobie, tak teraz neviem kto zl pocita ci my, ci distributor ci ako . hodiny by mali byt v poriadku, skor sa obavam toho kotla, ale neviem si to vysvetlit... tiez je podstate novy...
Nenastavovali ste kotol na nočný režim, resp. nevypínali na noc? Keď je v noci znížená teplota, ráno kúri ako divý "doháňa zameškané", jednoducho vyrovnáva rozdiel. To sa paradoxne odrazí na spotrebe.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

JForgi Pozri príspevok
Pri starom dome ste mohli narušiť kolobeh - cirkuláciu vzduch a tam sa môže stať že sa teplý vzduch odráža do izolovaných častí a uniká cez neizolované dvere ,múri atď dvojnásobne ak pred tým.
Wow, toto je koľká termodynamická veta...?
0 0
rostak111 rostak111

rostak111 je offline (nepripojený) rostak111

Pri tom odpise je určite chyba ale začni sledovat sumu kolko si zaplatila. Je možné že si si splietla kwh s m3 plynu lebo mne sa zdá, že oni to prehadzovali pár rokov dozadu. Ale v každom prípade minulý rok som takto počas vymeny krytiny na rodinnom dome gazdinej zateplil aj poval minerálnou vlnou aj s pochodznym roštom a ked som tam bol po sviatkoch, tak prvé čo vravela že konečne jej v tej časti domu nebýva zima a radiátor má pustený len na polovicu výkonu. Takže som za zatepletnie stropu či polystyrénom alebo vlnou to je jedno.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

rostak111 Pozri príspevok
Takže som za zatepletnie stropu či polystyrénom alebo vlnou to je jedno.
Keď sa niekto zariadi podľa tejto "rady", tak tu bude za pár rokov vypisovať a pýtať sa...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať