Zavrieť

Porady

živnostník a sociálna poistovňa

mmia mmia

mmia je offline (nepripojený) mmia

ahojte chcela by som sa opytat od akej sumy príjmov je povinny zivnostnik platit odvody do socialnej poistovne.
dakujem
Usporiadat
JK-M JK-M

JK-M je offline (nepripojený) JK-M

JAJA11
Neberie sa základ dane, ale iba príjmy neočistené o výdavky, ak tieto príjmy presiahli 82.800, potom je povinnosť platiť do SP z minimálnej mzdy, ak človek nezarobil musí platiť zo svojich peňazí.
Moj zaklad dane je nizsi ako 82.800 Sk takze do soc. poistovne musim ist a predlozit im vypis DP ale odvovy platit nemusim???
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

JK-M
Nie tento prijem mam nizsi ako 82.800 Sk takze nemusim platit nic do soc. poistovne????
Ak tvoj "hrubý" príjem nepresiahol výške 12-násobku MM teda uvedených 82800,- do SP neplatiš nič.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

JK-M
Nie tento prijem mam nizsi ako 82.800 Sk takze nemusim platit nic do soc. poistovne????
Treba len odovzdať výpis v SP a rozhodnúť sa či sa dobrovoľne poistiť alebo nie.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

JK-M
Moj zaklad dane je nizsi ako 82.800 Sk takze do soc. poistovne musim ist a predlozit im vypis DP ale odvovy platit nemusim???
Pozor - nie základ dane - hrubý príjem, ten ťa musí zaujímať pre posúdenie povinnosti platiť odvody.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
abel
Janka, aj keby si mala tie výdavky vyššie ako príjmy, čiže mala by si stratu, ale príjmy boli viac ako 82800, tak si povinný platca odvodov do SP.
http://www.socpoist.sk/index/index.p...1605&prm2=3881
Je toto vôbec normálne??? Ten, kto má stratu, tak si tie peniaze má vytlačiť?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Janka6685
Je toto vôbec normálne??? Ten, kto má stratu, tak si tie peniaze má vytlačiť?
Janka bohužial zákon je takýto Tých nespravodlivostí je v našich zákonoch viac
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
katkaj
Janka bohužial zákon je takýto Tých nespravodlivostí je v našich zákonoch viac
A vraj pomáhajú podnikateľom ...musím sa zasmiať aj keď je to na zaplakanie . Dúfam, že nová vláda to zmení....aj keď tomu vlastne neverím...
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ahojte, živnostník začal podnikať v r. 2004. v r. 2004 jeho príjmy nepresiahli vtedy myslim 78000,-, takze v r. 2005 neplatil odvody do SP. v r. 2005 jeho príjmy presiahli 82800,-,teda by mal začať myslím od 1.7. platiť. ale čo s tým, ak chce do konca júna zrušiť živnosť? má aj tak odniesť do SP výpis z DP za r. 2005? ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Výpis z DP treba odovzdať ( poslať). Ak živnosť zruší, tak sa zo SP odhlási.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ďakujem za rýchlu odpoveď. pekný deň.
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Chcem sa spýtať ak mal SZČO príjem z podnikania 748 743,- Sk aké odvody do sociálnej poisťovne bude odvádzať? Mne vzchádzajú najvyššie to je 16 041,-Sk. Je to správne? Ďakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

astensova
Chcem sa spýtať ak mal SZČO príjem z podnikania 748 743,- Sk aké odvody do sociálnej poisťovne bude odvádzať? Mne vzchádzajú najvyššie to je 16 041,-Sk. Je to správne? Ďakujem
Aký máš základ dane za r. 2005 (príjmy - výdavky) zo živnosti?
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Základ dane za rok 2005 je 104 716,-
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

astensova
Základ dane za rok 2005 je 104 716,-
104.716 /12/2 = 4.364.........budeš odvádzať z min. VZ 6900,-, teda 2.288,-.....ak chceš platiť aj poist. v nezamestnanosti, potom 2.357,-
Naposledy upravil Paula : 31.07.06 at 07:22 Dôvod: zaokrúhlenie VZ
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Príjem z podnikania je orientačný len na to, aby si vedela, či prekročil obrat, na základe ktorého je zo zákona povinný sa prihlásiť do Sociálnej poisťovne. Ten bol za rok 2005 82800.- Sk, ty máš obrat 748 743.- Sk, čiže poistné platiť musíš.
Pre výpočet výšky poistného je už dôležitý rozdiel medzi príjmami a výdavkami - polovica z toho deleno počet mesiacov ti tvorí vymeriavací základ. V tvojom prípade je VZ (104 716 : 2) : 12 = 4364.- Sk, najmenej však 6900.- čiže platíš minimálne odvody 2288.- Sk mesačne. Predpokladala som 12 mesiacov podnikania. Pozor na zmenu minimálneho vymeriavacieho základu od 1.10.2006.
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Zaskočilo ma to, že sa odvody rátajú len z príjmu a výdavky sa neodrátavajú, čiže nie zo základu dane. Som sa skludnila. Ešte raz ďakujem
0 0
toranor toranor

toranor je offline (nepripojený) toranor

Jedno mi celkom nejde do hlavy pri hrubom príjme. Co je vlastne hrubý príjem pre
SP? Sú to celkové tržby z predaja, alebo samotný zisk (nákup tovaru 100 000, predal som za 150 000. spomínaný hrubý príjem je 150 000 alebo 50 000? ).
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

toranor
Jedno mi celkom nejde do hlavy pri hrubom príjme. Co je vlastne hrubý príjem pre
SP? Sú to celkové tržby z predaja, alebo samotný zisk (nákup tovaru 100 000, predal som za 150 000. spomínaný hrubý príjem je 150 000 alebo 50 000? ).
V tvojom prípade je to tých 150 000,-.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

toranor
Jedno mi celkom nejde do hlavy pri hrubom príjme. Co je vlastne hrubý príjem pre
SP? Sú to celkové tržby z predaja, alebo samotný zisk (nákup tovaru 100 000, predal som za 150 000. spomínaný hrubý príjem je 150 000 alebo 50 000? ).
Do SP si odovzdal "Výpis z daň.priznania...", kde si uviedol celkové príjmy a výdavky podľa §6. Je to ten údaj "príjmy".
0 0
toranor toranor

toranor je offline (nepripojený) toranor

Nepozdava sa mi taka vec, ze ked v spominanom priklade zarobim v cistom 50 000 Sk za rok (t.j. 4166,- mesacne) musim platit odvody, cca 2 500,- mesačne ?!!!!!!!!!? (plus zdravotne poistenie). To je pravda? Nechce sa mi verit.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať