Zavrieť

Porady

Ako vypáliť staré kompóty a sirupy

Ahojte:-)

u rodičov v pivnici som objavil väčšie množstvo kompótov, starých ovocných štiav/sirupov a domácich lekvárov...

vyhodiť to by bola škoda, zjesť už asi zdravotné riziko keďže už majú viac ako 10-15 rokov...
z čerstvého ovocia zo záhrady kvas založiť viem to nie je problém... ale ako založiť a spraviť kvas zo starých lekvárov, sirupov a kompótov??? môžem pomiešať aj rôzne druhy zaváranin a ovocia? keďže z jedného druhu tam určite nebude na celý súd? skúšal už niekto robiť destilát z kompótov? a čo sa vám z toho podarilo vyrobiť? dalo sa to piť?
16ursus Ahoj
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Ice dive Pozri príspevok
    Ahojte:-)

    u rodičov v pivnici som objavil väčšie množstvo kompótov, starých ovocných štiav/sirupov a domácich lekvárov...

    vyhodiť to by bola škoda, zjesť už asi zdravotné riziko keďže už majú viac ako 10-15 rokov...
    z čerstvého ovocia zo záhrady kvas založiť viem to nie je problém... ale ako založiť a spraviť kvas zo starých lekvárov, sirupov a kompótov??? môžem pomiešať aj rôzne druhy zaváranin a ovocia? keďže z jedného druhu tam určite nebude na celý súd? skúšal už niekto robiť destilát z kompótov? a čo sa vám z toho podarilo vyrobiť? dalo sa to piť?
    pamätaj termín funkčnosti pálenice, lebo niektoré sú funkčné len v určitú časť roku, a k tomu si nastav čas vykvasenia

    16ursus je offline (nepripojený) 16ursus

    16ursus
    ahoj
    ja by som doporučil do toho ako nosné médium jablká (aj teraz som ešte videl pod stromom síce zamrznuté, ale dobré). Určite si zisti ako pália pálenice, lebo teraz v zime Ti to bude pomaly a dlho kvasiť, alebo počkaj do jeseni. Určite to bude dobrý destilát, len každý pohár okoštuj či nie je skyslený - ten vyhoď. Čo sa týka množstva to si nastav podľa objemu kotla v danej pálenici.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    OK, takže sirupy a kompoty môžem zmiešať... a dame vykvasiť.... a ako rýchlo by to malo kvasiť? predpokladám, že cukru tam bude omnoho viac ako v čerstvom ovocí.... a čo s lekvármi? tie by nemohli samostatne kvasiť?

    no pálenica aspoň tá kam chodím s ovocným kvasom funguje celý rok, dokonca naštartujú mašinu aj keď nie je plný kotol..... www.palenicamocenok.sk
    babka - ježibabka Kľudne môžeš dať aj lekváry (myslím že máš na mysli také redšie - džemy) iba ich ešte riadne rozmiešaj v teplej vode.

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Destilat z kompotov a lekvarov je dobry do likerov. Ja som to hodil do sudka, natrel trochu jablk alebo ribezli namiesto kvasnic a dal vykysnut. Palit je to lepsie v kolone, alebo doma pouzit vyssiu ruru z hrnca (pod povalu), aby vysiel tuhsi alkohol na prvy krat (okolo 80%). Chutovo nie je zly, celkom je jemny, vona chyba, ale ako som spomenul na likery a lieciva je vyborny. :-)

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ice dive Pozri príspevok
    Ahojte:-)

    u rodičov v pivnici som objavil väčšie množstvo kompótov, starých ovocných štiav/sirupov a domácich lekvárov...

    vyhodiť to by bola škoda, zjesť už asi zdravotné riziko keďže už majú viac ako 10-15 rokov...
    z čerstvého ovocia zo záhrady kvas založiť viem to nie je problém
    Tak makej , bobe....
    ... ale ako založiť a spraviť kvas zo starých lekvárov, sirupov a kompótov???
    Normálne , len to rýchlejšie vykvasí ...už si veľmi nespomínam .....ale pohoda ....
    môžem pomiešať aj rôzne druhy zaváranin a ovocia?
    Môžeš ...ale lekváre by som tam asi nedával....
    keďže z jedného druhu tam určite nebude na celý súd? skúšal už niekto robiť destilát z kompótov?
    Ja hej ... respektíve u kamoša sa to udialo ...
    a čo sa vám z toho podarilo vyrobiť?
    Beteha , terkelica ... normálny názov na mišung všehochuti rôzneho ovocia sa nedá nájsť ...
    dalo sa to piť?
    ...a ešte ako ..... 52 % sme robili ..........rýchlo pošla dole hrdlom ...
    ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    pavol54 Pozri príspevok
    pamätaj termín funkčnosti pálenice, lebo niektoré sú funkčné len v určitú časť roku, a k tomu si nastav čas vykvasenia
    16ursus Pozri príspevok
    ahoj
    ja by som doporučil do toho ako nosné médium jablká (aj teraz som ešte videl pod stromom síce zamrznuté, ale dobré). Určite si zisti ako pália pálenice, lebo teraz v zime Ti to bude pomaly a dlho kvasiť, alebo počkaj do jeseni. Určite to bude dobrý destilát, len každý pohár okoštuj či nie je skyslený - ten vyhoď. Čo sa týka množstva to si nastav podľa objemu kotla v danej pálenici.
    ...mám dojem , že " ľadový " s tým problém nebude mať ....
    pavol54 že by hrniec v hrnci pod lavorom?

    Ako vypáliť staré kompóty a sirupy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.