Zavrieť

Porady

platba kartou za PHM

Chcem sa opýtať, účtujem platbu kreditnou kartou za nákup PHM na účty 501,343/335, teraz som čítala,že od 1.1.2012 je zmena, že sa má účtovať 501,343/231, je to správne? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    deni10 Pozri príspevok
    Ucet 315 bude v pripade ak bola prijata platba platobnou kartou na BU 221/315
    (zdroj: PU podnikatelov - Ing. Cenigova str. 439 )
    aj tu: zdroj - dane a účtovníctvo v praxi 1/2012, autori: Ing. J. Neufeld, PhD. + Ing. Branislav Lajoš, PhD.

    DOPLNENIE K ČLÁNKU
    V článku „Účtovanie tržieb realizovaných prostredníctvom platobných terminálov“ sme uviedli metodiku účtovania v podvojnom aj jednoduchom účtovníctve. V podvojnom účtovníctve sme používali účty 604 – Predaný tovar, 211 – Pokladnica, 261 – Peniaze na ceste, 221 – Bankové účty a 568 – Ostatné finančné náklady.
    Pohyb medzi realizáciou tržby prostredníctvom platobnej karty (POS terminálom) a pripísaním peňažných prostriedkov na bankový účet sme odporúčali účtovať pomocou účtu 261 – Peniaze na ceste.
    Dňa 14. 12. 2011 (teda po redakčnej uzávierke) bolo prijaté opatrenie MF SR č. MF/27262/2011-74 ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) Toto opatrenie bolo uverejnené až dňa 2. 1. 2012. V časti 12 (týka sa ust. § 49 ods. 5) tohto opatrenia sa venuje pozornosť účtovaniu úhrad vykonaných platobnou kartou. Ustanovenie § 49 ods. 5 sa dopĺňa:

    Na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky sa účtuje príjem prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice, ktorý vzniká úhradou platobnou kartou, a to do času pripísania sumy na bankový účet.

    Pri pripísaní tejto sumy na bankový účet sa účtuje na ťarchu účtu 221 – Bankové účty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 315 – Ostatné pohľadávky.
    Na základe tohto je zrejmé, že do 31. 12. 2011 účtovanie tržieb realizovaných prostredníctvom platobných terminálov nebolo v Postupoch účtovania v PÚ upravené, čo bol aj jeden z dôvodov zaoberať sa touto problematikou. Tým, že bolo prijaté opatrenie MF SR, ktoré upravuje účtovanie úhrad prostredníctvom platobných kariet, odporúčame nahradiť účet 261 účtom 315 – Ostatné pohľadávky. V rámci účtovania odporúčame používať analytické účtovanie aj v prípade účtu 315, aby mala účtovná jednotka prehľad o pohyboch peňazí pri platbách pomocou POS terminálov.

    miška06 je offline (nepripojený) miška06

    miška06
    vie mi prosím niekto odpovedať ako je správne účtovanie nákupu benzínu cez kreditnú kartu. Ďakujem

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    miška06 Pozri príspevok
    vie mi prosím niekto odpovedať ako je správne účtovanie nákupu benzínu cez kreditnú kartu. Ďakujem
    Opýtam sa takto: kedy ubudla platba za nákup benzínu z bežného účtu?

    deni10 je offline (nepripojený) deni10

    deni10
    miška06 : posielam Ti ďalšiu tému. Skús si ju prečítať a snáď Ti bude jasné aký účet máš použiť.

    http://www.porada.sk/t98608-platba-kartou-phm.html

    Ja sa teraz v tom vŕtam, lebo tiež ma zmiatla zmena v zákone (od 1.1.2012) a presne to účtovanie cez 231. Zo všetkých príspevkov, ktoré som si prečítala budem pokračovať aj naďalej ako doteraz a budem používať účet 261. Sú tam tiež príspevky od Rozalky (napr. 116,118)

    Prajem pekny den.

    deni10 je offline (nepripojený) deni10

    deni10
    Ivenka Pozri príspevok
    Naposledy na školení bolo povedané účet 315...no fakt je z toho guláš.
    Ucet 315 bude v pripade ak bola prijata platba platobnou kartou na BU 221/315
    (zdroj: PU podnikatelov - Ing. Cenigova str. 439 )

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    deni10 Pozri príspevok
    Platba z BU ubudla neskorsim datum ako je uvedene na blociku. (rozdiel cca 2-3 dni)
    V tomto prípade nejde o úver, ale o bežnú platbu, čiže použitie 261 je správne.

    miška06 je offline (nepripojený) miška06

    miška06
    mala som povedané, že to môže byť cez účet 335 len si to mám dať do smernice, vie mi niekto prosím poslať nejaký návrh smernice ako má vypadať? Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.