Zavrieť

Porady

MRP-zahraničné faktúry

Prosím Vás je tu niekto, kto účtuje prijaté faktúry zo zahraničia -samozdanenie v MRP pod Windowsom?
Mohli by ste mi pomôcť ohľadne samozdanenia a prepočtu týchto faktúr?
Ak faktúra príde s tovarom 25.5.2004
Je vystavená 19.5.2004
Zaúčtujem:
25.5.2004 prepoč.kurz 1000eurx40=40000Sk 504/321

DPH
19.5.2004 prepoč.kurz 1000eurx39=39000 z toho 19% 7410Sk 343AE/343AE

Ale je problém, že v programe sa dá zadať iba jeden kurz, a to si myslím, že by mal byť kurz 25.5.2004, kedy to ide do účtovníctva.
Potom tú DPH musím dopočítať ručne?Ako to robíte vy?Prosím Vás o skorú odpoveď.
Usporiadat
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

No samozdanenie si robím ručne, v exceli mám tabuľku, kde si zadávam tieto faktúry, aby som to potom vedela odkontrolovať pred priznaním DPH. V programe si opravím pri prijatých faktúrach / čiastky - tam si zadám takú DPH, aká má byť. V priznaní mi potom daň sedí, ale nesedí mi základ dane. Ten si vezmen len z tabuľky excel - súčet za daný kvartál.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A nemôže sa v tých čiastkach zmeniť aj základ dane, spraví to niečo?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Myslim, ze MRP je k problemu samozdanenia uplne lahostajne. Ja som tam kvoli tomu uz niekolkokrat volala, avsak bezuspesne. Este donedavna sa obhajovali tym, ze nemozu do uct.softveru zakomponovat veci, ktore este nie su 100%-ne. Neviem, co to ma znamenat ale myslim, ze su neschopni. Od 1.maja uplynulo uz skoro 5 mesiacov a oni nie su schopni dat do poriadku jednu zalezitost. Je to smiesne. Vacsina softverov ma tuto vec davno vyriesenu, akurat MRP caka asi na spasenie
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Misurka ak si si všimla v MRP pod windowsom nie je zaktualizovaná ani stromová štruktúra-Súvaha a Výkaz ziskov a strát, písala som im mail a odpísali mi, že sa mám obrátiť na autora softvéru.Ale veď to je ich starosť...
0 0
urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Žienky, akurát (veď je koniec Q) mám tento problém s dovozom z ČR. Takže sa to vážne musí robiť ručne? To sú neschopáci. Ale dobrý nápad s tou tabulkou. Iba neviem čo s tým základom dane? Prečo tam nedať ten z dátumu dovozu?
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

urs
Žienky, akurát (veď je koniec Q) mám tento problém s dovozom z ČR. Takže sa to vážne musí robiť ručne? To sú neschopáci. Ale dobrý nápad s tou tabulkou. Iba neviem čo s tým základom dane? Prečo tam nedať ten z dátumu dovozu?
Ak necháš základ dane, ktorý ti tam hodí program (teda základ dane z dátumu, kedy ti faktúra došla), nebude ti sedieť 19% z toho základu (lebo 19% máš zo základu dane, ktorý si dostala prepočtom ku dňu vystavenia faktúry).
Neviem, či to bolo zrozumiteľné, čo som teraz napísala. Takže názorne:
prijmeš faktúru - základ pre účtovníctvo 40000,-
základ pre DPH 41000,-.
Daň opravíš v čiastkach na sumu 7790,-
Ak by si si pozrela výpočet DPH základ dane je tam 40000,- a 19% z tejto sumy predsa nie je 7790,-.

A ináč aj mne bolo povedané v mrp, že tento problém musia dať vyriešiť programátorovi a nasledujúcom upgrade už to vraj bude. Ale kedy konkrétne, to som sa nedozvedela.
0 0
marika1 marika1

marika1 je offline (nepripojený) marika1

My pracujeme v MRP dos a DPH aby nám vyšlo do tabuliek ako má byť, robíme takto: Prijmem fa z ČR, zdaním ju a potom cez knihu daňových dokladov urobím opačný zápis, inde to nezapisujeme, len v knihe daň. dokladov. Takže nám to urobí plus aj mínus na DPH. Dostaneme to aj do tlačiva DPH na riadky na akých to má byť. Dosť dlho sme sa s tým natrápili, kým sme si všetko zadali do tých tlačív, ale ide nám to.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Marika mozes napisat podrobnejsi rozpis jednotlivych krokov, ako ste to vyriesili?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Lenže MRP pod Win. nemá knihu daň.dokladov, kde by sa to dalo zaúčtovať, ako to bolo v Dose.Tam to bolo ozaj lepšie riešené.
0 0
urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Aby som to vysvetlila. Ja učtujem v KROSE. Iba jedna firma robí v MRP (fa., sklad, . . .) tak im učtujem v MRP. A ten prechod z Krosu do MRP je neskutočný. Vždy sa v MRP vykluje niečo čo nemajú domyslené, alebo prerobené podľa nového zákona. Takže preto mi nešlo do hlavy prečo si musím ručne dopočítavať základ.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Takže možno prepísať ten základ dane aj DPH v tých čiastkach, alebo prepisujete len DPH?
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

zuzana
Takže možno prepísať ten základ dane aj DPH v tých čiastkach, alebo prepisujete len DPH?
Ak prepíšeš základ v čiatkach, tak ti vezme prepísaný základ aj do účtovníctva.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Tak ako to potom robíte?Prepíšete iba DPH a základ necháte tak, aj keď to nesedí?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ešte by som sa chcela spýtať, či DPH účtujete dátumom vystav.zahraničnej fa napr.3.5.2004 a náklad dátumom prijatia fa do firmy napr. 6.5.2004???
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

Ano, Zuzana, DPH dátumom vystavenia a náklad dátumom prijatia. Aký dátum však dávaš do "daňovej povinnosti" pri zahraničných faktúrach? Lebo ak dám dátum vystavenia faktúry, môže mi vzniknúť problém: faktúra vystavená 28.6., prišla mi v júli, čiže dávam ju do priznania za 3.Q. Ak však dám dátum daňovej povinnosti júnový, hodí mi ju do priznania za 2Q. Stretol sa s tým už niekto v MRP?
0 0
marika1 marika1

marika1 je offline (nepripojený) marika1

Pre Misurku :

Napíšem podrobnejšie kroky, ale najskôr až v pondelok večer, lebo poradu čítam doma a všetky podklady mám v robote a bohužiaľ, naspamäť to ešte stále neviem.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Pre Mariku 1:
Marika prosím Ťa napíš nám tie podrobnejšie kroky.Ďakujem.
0 0
marika1 marika1

marika1 je offline (nepripojený) marika1

Neviem, či to dobre napíšem alebo či to napíšem tak, aby ste tomu porozumeli. Určite to domotám. Ešte to nemám v krvi. No budem sa snažiť.

Dali sme si pred seba tlačivo DPH a jednotlivé riadky sme polopatisticky pooznačovali - každý riadok písmenom. Výstup veľkými a vstup malými písmenami. Vo vydaných faktúrach sme si zadali daňové skupiny podľa tohto tlačiva, napr.: B-dovoz tovaru z EÚ-prijaté fa r.04DPH
c-dovoz tovaru z EÚ-prijaté fa r.17DPH
Teraz prijmen fa z EÚ-označím v daň.skupine c, potom prejdem do knihy daňových dokladov a tam si túto faktúru dám cez tržbu(T) a v daň.skupine označím B. Tak sa mi urobí + aj -.
Keď vojdete v programe do tlačiva DPH, musíte si do jednotlivých riadkoch zapísať v daň.skupinách svoje písmená aj so znamienkami, napr. r.01 sa rovná r.03+r04, tak zapíšem do daň.skupiny A+B, B-už máte a A-tuzemsko vydané fa r.03DPH.
Tak dúfam, že ste aspoň trochu v obraze.
Kritiku prijímam.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Toto je v MRP pod Dosom alebo pod Windowsom?
0 0
marika1 marika1

marika1 je offline (nepripojený) marika1

Je to MRP dos.
MRP windovs účtovníctvo nepoznám. Mám stiahnutú len demo verziu Mzdy-personalistika a len toto trochu poznám.
Ešte sa ospravedlňujem, keď niekedy neodpoviem načas. Robím to doma a nie stále mám na to čas, keď čas je, je obsadený PC dcérami.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať