Zavrieť

Porady

Mozem dat dozivotne pravo matke aj ked je na dome tarcha z banky?

Dobry den,
chcela by som dat mojej maminke dozivotne pravo v mojom dome, lebo aj ona prispela financne. Chcem si zobrat uver na dokoncenie exterieru pri dome a budem zakladat nehnutelnost.
Kedy mam mamke dat dozivotne pravo? Pred zalozenim nehnutelnosti banke, alebo po tom? Bude to vobec potom mozne?

Dakujem vopred za rady Marta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak by ste zriadili vecné bremeno pred žiadosťou o pôžičku, tak by Vám ju banka s najväčšou pravdepodobnosťou zamietla. Ak tak urobíte po čerpaní úveru bez súhlasu banky, väčšinou sa vystavujete hrozbe vyhlásenia predčasnej splatnosti+zmluvnej pokuty. Vecné bremená spočívajúce v práve užívať nehnuteľnosť výrazným spôsobom znižujú trhovú hodnotu nehnuteľnosti, preto sa banky pred takýmto konaním chránia.

    nanina6 je offline (nepripojený) nanina6

    nanina6
    draik Pozri príspevok
    Ak by ste zriadili vecné bremeno pred žiadosťou o pôžičku, tak by Vám ju banka s najväčšou pravdepodobnosťou zamietla. Ak tak urobíte po čerpaní úveru bez súhlasu banky, väčšinou sa vystavujete hrozbe vyhlásenia predčasnej splatnosti+zmluvnej pokuty. Vecné bremená spočívajúce v práve užívať nehnuteľnosť výrazným spôsobom znižujú trhovú hodnotu nehnuteľnosti, preto sa banky pred takýmto konaním chránia.
    Ako to mam teda zariadit, ak by sa mi nieco stalo? Staci rukou napisany a overeny notarom zavet?
    Závet môžeš napísať kľudne aj vlastnou rukou, treba ale 2 svedkov, ktorí ti ju podpíšu. Ale nikde nepíšeš, či si slobodná - vydatá, máš deti?

    nanina6 je offline (nepripojený) nanina6

    nanina6
    lucka1111 Pozri príspevok
    Závet môžeš napísať kľudne aj vlastnou rukou, treba ale 2 svedkov, ktorí ti ju podpíšu. Ale nikde nepíšeš, či si slobodná - vydatá, máš deti?
    som slobodna a mam 1dieta, ten zavet bude platny? chcem to kvoli tomu, ze ak sa mi nahodou nieco stane tak dcerka-ma len 4roky, bude jedina dedicka. s otcom dietata zijeme, ale niesme zobrati a aby mamka tu mohla ostat, nikdy nevieme co sa moze stat

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zavet ti nepomoze, ak je totiz jedinym dedicom neplnoleta dcera, ta musi dostat zo zakona cely svoj dedicsky podiel, takze zavet, ktory by cast jej dedicskeho podielu dal tvojej matke, by bol v podstate neplatny, lebo by nebol vykonatelny.

    nanina6 je offline (nepripojený) nanina6

    nanina6
    ivka70 Pozri príspevok
    Zavet ti nepomoze, ak je totiz jedinym dedicom neplnoleta dcera, ta musi dostat zo zakona cely svoj dedicsky podiel, takze zavet, ktory by cast jej dedicskeho podielu dal tvojej matke, by bol v podstate neplatny, lebo by nebol vykonatelny.

    Ahoj, ja mamke chcem dat dozivotne pravo na moj dom a nie dedictvo.
    ivka70 Mne je to jasne, ale na to si dostala odpoved uz v prvom prispevku. Ja ti pisem iba k tej myslienke napisat zavet ...

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    lucka1111 Pozri príspevok
    Závet môžeš napísať kľudne aj vlastnou rukou, treba ale 2 svedkov, ktorí ti ju podpíšu. Ale nikde nepíšeš, či si slobodná - vydatá, máš deti?
    Len pre poriadok - v prípade závetu napísaného vlastnou rukou netreba žiadnych svedkov.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    § 476a

    Vlastnoručný závet musí byť napísaný a podpísaný vlastnou rukou, inak je neplatný.

    § 476b

    Závet, ktorý poručiteľ nenapísal vlastnou rukou, musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet podpísať.

    P.S: Nie je najvhodnejšie si takýmto spôsobom zvyšovať počet príspevkov...

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    nanina6 Pozri príspevok
    takze nemam ziadnu sancu dat mamke dozivotne pravo???
    Mas,ale az po splateni hypoteky, dovtedy jedine so suhlasom banky. Informuj sa v banke,tam ti to vysvetlia.

    Alebo si zobrat iny uver,kde nerucis nehnutelnostou.

    nanina6 je offline (nepripojený) nanina6

    nanina6
    A teda mozem spisat zavet kde jej v pripade mojej smrti to dozivotne pravo dam? bude to platne? Ze tu moze dozit?

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    nanina6 Pozri príspevok
    A teda mozem spisat zavet kde jej v pripade mojej smrti to dozivotne pravo dam? bude to platne? Ze tu moze dozit?
    nemôžeš, lebo v závete poručiteľ odkazuje svoj majetok, právo doživotného užívania nie je majetok, je to vecné právo k cudzej veci a vzniká až povolením návrhu na vklad do katastra.

    nanina6 je offline (nepripojený) nanina6

    nanina6
    mattto Pozri príspevok
    nemôžeš, lebo v závete poručiteľ odkazuje svoj majetok, právo doživotného užívania nie je majetok, je to vecné právo k cudzej veci a vzniká až povolením návrhu na vklad do katastra.
    ďakujem za priamu odpoveď, to som potrebovala vedieť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.