Zavrieť

Porady

Môžem policajta pri zásahu natáčať alebo fotiť?

Môžem si vytvárať video záznamy, keď ma napr. zastaví polícia? Prípadne si odfotiť policajtov pri porušovaní zákona (parkovanie, zneužívanie právomoci atď.).

Musím policajta oboznámiť, že zhotovujem záznam? Je nejaký zákon, ktorý musím citovať? Prípadne niečo, čo musím policajtovi povedať, aby som si ho mohol natáčať?

Ďakujem za vaše odpovede!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    záleží od okolností, pokiaľ to bude počas výkonu služby, môžeš vyhotovovať, nemusíš oznamovať nič. Dávaj iba pozor na §§376, 377 Trestného zákona.

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    jackpotter Pozri príspevok
    Môžem si vytvárať video záznamy, keď ma napr. zastaví polícia? Prípadne si odfotiť policajtov pri porušovaní zákona (parkovanie, zneužívanie právomoci atď.).

    Musím policajta oboznámiť, že zhotovujem záznam? Je nejaký zákon, ktorý musím citovať? Prípadne niečo, čo musím policajtovi povedať, aby som si ho mohol natáčať?

    Ďakujem za vaše odpovede!
    čo sa chovať za volantom tak , aby ta nemuseli zastaviť....lebo bez dôvodu....asi málo kedy ....
    ale inak mať tvoje problémy......"mám" rada tieto tipy, čo si potrebujú niečo takto kompenzovať a potom dajú na júútub, akú atrakciu natočili.....nafotili

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    http://www.viaiuris.sk/aktivity/prva...ku%20policajta

    http://auto.sme.sk/c/5127050/policaj...e-natocit.html

    Podľa právneho názoru ústavného súdu za súčasť základného práva na súkromie a ani za prejav osobnej povahy (v zmysle § 11 Občianskeho zákonníka) nemožno u verejného činiteľa zamestnanca mestskej polície považovať výkon jeho zákonom upravenej služobnej právomoci na verejnosti. Zatiaľ čo do súkromia osôb, a teda aj do predmetu ochrany osobnosti patria zásadne otázky týkajúce sa ich intímnej sféry (písomnosti osobnej povahy, zvukové záznamy prejavov osobnej povahy), v prípade výkonu ústavnej alebo zákonnej právomoci verejných činiteľov na verejnosti ide o diametrálne odlišné otázky verejnej, a nie súkromnej sféry, ktoré nemožno v žiadnom prípade považovať za súčasť ich základného práva na súkromie.

    Verejní činitelia si musia byť vedomí toho, že budú vystavení pozornosti verejnosti a budú musieť akceptovať výkon práva na informácie zo strany verejnosti minimálne v tom rozsahu, v akom svoje ústavné alebo zákonné právomoci vykonávajú na verejnosti, resp. v styku s verejnosťou. Takémuto právnemu režimu prirodzene nepodliehajú otázky spadajúce do rozsahu základného práva na súkromie fyzickej osoby.
    Policajt to musí strpieť, pokiaľ je vykonávaný záznam jeho postupu pri plnení povinností - je verejným činiteľom. Oznamovať sa mu to nemusí. Takýto záznam je zároveň aj dôkazovým materiálom v prípade riešenia sťažností a námietok voči postupu policajta.
    Ďakujem za odpovede. Samozrejme nehovorím o situácii, kedy si niekto chce dokazovať svoju dôležitosť a pod. Ide skôr o situácie, ktoré som neraz zažil, kedy sa policajt správal ďaleko nad rámec svojich kompetencií. Poznámka o "dotyčnom policajtovi a jeho spolubojovníkoch" je veľmi relevantná Ďakujem!

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    jackpotter Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede. Samozrejme nehovorím o situácii, kedy si niekto chce dokazovať svoju dôležitosť a pod. Ide skôr o situácie, ktoré som neraz zažil, kedy sa policajt správal ďaleko nad rámec svojich kompetencií. Poznámka o "dotyčnom policajtovi a jeho spolubojovníkoch" je veľmi relevantná Ďakujem!
    Daj nejakú ... som zvedavý na Tvoje podanie relevantnosti ... ten uhol pohľadu ...

    Môžem policajta pri zásahu natáčať alebo fotiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.