Zavrieť

Porady

Vykázať z domu

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. So sestrou sme zdedili polovicu domu, druhá patrí našej mame. Problém je ale v manželovi mojej sestry, ktorý úmyselne poškodzuje náš majetok. Napr. bez povolenia vyrúbal všetky stromy v záhrade, poškodil fasádu domu, zasahuje do elektrických rozvodov v dome pričom na to nemá žiadne oprávnenie, skladuje svoje veci v dome... Ani ja, ani mama sme mu na to nedali žiadne povolenie (ako väčšinový vlastníci). Dokonca ani sestra si s nim nevie poradiť. Ako by som mala postupovať, dá sa mu zakázať vstup do domu a na pozemok? Je na to vôbec možné? On tvrdí, že ako manžel mojej sestry tam má plné práva. Potrebujem mu nejako zakázať vstup na pozemok... hovorí o tom nejaký zákon? Ďakujem za Vašu pomoc...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    maria128 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. So sestrou sme zdedili polovicu domu, druhá patrí našej mame. Problém je ale v manželovi mojej sestry, ktorý úmyselne poškodzuje náš majetok. Napr. bez povolenia vyrúbal všetky stromy v záhrade, poškodil fasádu domu, zasahuje do elektrických rozvodov v dome pričom na to nemá žiadne oprávnenie, skladuje svoje veci v dome... Ani ja, ani mama sme mu na to nedali žiadne povolenie (ako väčšinový vlastníci). Dokonca ani sestra si s nim nevie poradiť. Ako by som mala postupovať, dá sa mu zakázať vstup do domu a na pozemok? Je na to vôbec možné? On tvrdí, že ako manžel mojej sestry tam má plné práva. Potrebujem mu nejako zakázať vstup na pozemok... hovorí o tom nejaký zákon? Ďakujem za Vašu pomoc...
    AK ste dom zdedili len vy ako deti, sestrin manžel nemá na dom nijaký nárok. Môže ho teda sestra vyhodiť z domu. Ale nech ho najprv upozorní na neprístojné správanie s možným vykázaním z domu, kedže to nie je jeho majetok a až potom by som pristúpila k sankciám.

    Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

    Ajk&
    Ak švagor nemá podiel na dome a pozemku tak ho tam vôbec nemusíte púšťať a volať policajtov ako keby bol cudzou osobou. Horšie je však že má zrejme v dome uložené svoje hnuteľné veci: oblečenie, elektroniku, nábytok........ Podľa toho čo píšeš nepodala sestra návrh na rozvod, ide ti zrejme len o zaplatenie škody ktorú vám ako vlastníkom spôsobil.

    Môžte nahlásiť na Obecný úrad jeho vyčíňanie ako priestupok a žiadať odškodnenie. Skúste začať tam. No ale aby to potom nebolo ešte horšie, lebo ak bude musieť škodu zaplatiť bývať s ním v jednom dome je potom problém ešte väčší.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak dedila iba jeho zena,nie aj on, je to IBA jej majetok/a ostatnych spolumajitelov/,nespada ani do BSM,jemu nepatri !!!
    Ak zacne zasahovat do cudzieho majetku,volajte policiu...
    ​Mozete ho aj udat na policii za poskodzovanie cudzej veci.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    maria128 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. So sestrou sme zdedili polovicu domu, druhá patrí našej mame. Problém je ale v manželovi mojej sestry, ktorý úmyselne poškodzuje náš majetok. Napr. bez povolenia vyrúbal všetky stromy v záhrade, poškodil fasádu domu, zasahuje do elektrických rozvodov v dome pričom na to nemá žiadne oprávnenie, skladuje svoje veci v dome... Ani ja, ani mama sme mu na to nedali žiadne povolenie (ako väčšinový vlastníci). Dokonca ani sestra si s nim nevie poradiť. Ako by som mala postupovať, dá sa mu zakázať vstup do domu a na pozemok? Je na to vôbec možné? On tvrdí, že ako manžel mojej sestry tam má plné práva. Potrebujem mu nejako zakázať vstup na pozemok... hovorí o tom nejaký zákon? Ďakujem za Vašu pomoc...
    ... v krátkosti

    Poškodzovanie cudzieho majetku :

    Priestupok
    Priestupky proti majetku

    (1) Priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne spôsobí škodu na cudzom majetku
    krádežou, spreneverou, podvodom alebo zničením alebo poškodením veci,
    ak škoda, ktorú spôsobí nedosahuje výšku minimálnej mzdy .
    (2) Za takýto priestupok možno uložiť pokutu


    Trestný čin
    Poškodzovanie cudzej veci

    (1) Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku škodu nie nepatrnú , potresce sa odňatím slobody až na jeden rok alebo zákazom činnosti alebo peňažným trestom alebo prepadnutím veci.

    (2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potresce, ak spácha čin uvedený v odseku 1 na veci svedka, znalca alebo tlmočníka pre výkon ich povinnosti.
    (3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potresce,
    a) ak spôsobí uvedeným činom značnú škodu - alebo
    b) ak spácha taký čin na veci, ktorá požíva ochranu podľa osobitných predpisov.
    (4) Odňatím slobody na dva roky až osem rokov sa páchateľ potresce, ak spôsobí uvedeným činom škodu veľkého rozsahu

    maria128 je offline (nepripojený) maria128

    maria128
    Hlavne by som chcela vedieť či je vôbec nejaký zákon, ktorý mu zakáže vstup na pozemok...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.