Zavrieť

Porady

Potrebujem súrne poradiť a nie som si istá, či som to zaradila správne. Prosím súrne o radu!

Pokúsim sa priblížiť môj problém. Vo štvrtok večer som mala úraz. Na súkromnom pozemku (pozemok fakulty, kde študujem) som si zlomila na neopravených schodoch nohu pri vynášaní smetí. Na schody sme sa neustále sťažovali a žiadali opravu ktorú vykonali až piatok ráno aj to len tak, že odstránili dlažbu. Mám lekársku správu,ktorá potvrdzuje zlomeninu na zlom mieste. Vďaka tejto zlomenine nemôžem chodiť na prednášky, čoskoro ani na skúšky a najhoršie je, že nemôžem chodiť ani do prác, takže prichádzam o peniaze, ktoré na štúdium potrebujem. Zaujímalo by ma preto, či mám zo zákona nárok na odškodné keďže sa to stalo na pozemku, za ktorý je zodpovedný fakulta, ktorá tieto schody odmieta opraviť už niekoľko rokov. V prípade, ak mám na odškodné nárok, treba to riešiť len súdnou cestou alebo si mám prizvať právnika s ktorým by som sa skúsila dohodnúť so školou na výške odškodného mimosúdnou cestou?
Veľmi pekne vám ďakujem za rady.

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Vyzvať na náhradu škody resp. následne podať žalobu alebo návrh na mimosúdnu dohodu môžte. Predpokladám, že máte všetko zdokumentované príp. nejakých svedkov. Druhá stránka veci je, čo bolo skutočnou príčinou úrazu, ako presne k nemu došlo, či nebolo upozornenie na opatrnosť z dôvodu zlého technického stavu, ako sa bude chcieť "odplatiť" škola atď. Bez poznania detailov sa k tomu vyjadriť presnejšie nedá.

    Lujza1 je offline (nepripojený) Lujza1

    Lujza1
    Všetko je zdokumentované, svedkov mám veľa a čo sa týka upozornenia...boli sme to my študenti, ktorí vedenie na tento problém upozorňujeme. Pri chôdzi po poškodených schodoch som bola opatrná, ale žiaľ, stalo sa, čo sa stalo. Niekedy nestačí ani dostatok pozornosti. Som si vedomá toho, keby som sa po schodoch ponáhľala, že by som dnes možno ležala v kóme či v márnici a nie so zlomenou nohou. Schody neopravili z dôvodu "nedostatok prostriedkov" i napriek tomu, že máme najdrahší štátny internát v BA i napriek tomu, že sme dotovaný nielen štátom,ale i cirkvou a zbormi z celého Svk. A taktiež som si vedomá toho, že pokiaľ budem žiadať odškodné za úraz, nezoštatnicujem. Ale oveľa viac si potrpím na svoje zdravie ako na titul. Taktiež viem, že školu si môžeme urobiť kedykoľvek. Po úraze mi ostanú následky z ktorých sa už nikdy nedám dokopy, pretože zlomenina je na veľmi zlom mieste.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Pokúsim sa priblížiť môj problém. Vo štvrtok večer som mala úraz. Na súkromnom pozemku (pozemok fakulty, kde študujem) som si zlomila na neopravených schodoch nohu pri vynášaní smetí. Na schody sme sa neustále sťažovali a žiadali opravu ktorú vykonali až piatok ráno aj to len tak, že odstránili dlažbu. Mám lekársku správu,ktorá potvrdzuje zlomeninu na zlom mieste................... Zaujímalo by ma preto, či mám zo zákona nárok na odškodné keďže sa to stalo na pozemku, za ktorý je zodpovedný fakulta, ktorá tieto schody odmieta opraviť už niekoľko rokov. V prípade, ak mám na odškodné nárok, treba to riešiť len súdnou cestou alebo si mám prizvať právnika s ktorým by som sa skúsila dohodnúť so školou na výške odškodného mimosúdnou cestou?
    V podstate: pokiaľ je to zdokumentované, sú svedkovia, je lekárska správa o úraze - vlastník pozemku a nehnuteľnosti sa zodpovednosti nevyhne - až aj preto, že o havarijnom stave vedel, bol naň upozorňovaný, no nápravu nezariadil. Na odškodné máš nárok (už z vyššie uvedených skutočností).
    Čo sa týka spôsobu: dá sa to aj mimo súdne (často je to vyššia suma), ale je tu riziko, že ti nemusia vyplatiť nič (výhovorky typu - nemáme, inokedy a pod.). Pri súdnom vymáhaní odškodného to vlastník dostane na papieri (možno to bude len suma bodového ohodnotenia úrazu), ale zase na druhej strane ho to zaväzuje, aby zaplatil - v prípade nezaplatenia a po právoplatnosti rozsudku môže vymáhať to od neho exekútor (a výjde ho to omnoho drahšie).
    Podať naň žalobu pre ublíženie na zdraví z nedbanlivosti.

    Lujza1 je offline (nepripojený) Lujza1

    Lujza1
    Ja od fakulty nechcem ani viac, ako je potrebné. Chcem odškodné aké mi bude vypočítané práve z bodového ohodnotenia úrazu a vrátenie toho, čo ma stojí liečby ako sú lieky, sadra, injekcie a pod. finančnú stratu z práce ani nič navyše pripočítavať nechcem. Len som nevedela, či je v tomto prípade zákon na mojej strane a či mám na odškodné právo. Som rada, že mám viac informácií a veľmi pekne ďakujem.
    Zaujímala by ma ešte jedná vec.
    Počula som, že fakulty by mali mať na takéto prípady poistku, avšak neviem, či je to pravda alebo nie. Samozrejme neviem ani to, či moja fakulta niečo takéto má, ale bola by som vďačná, ak by som vedela, že niečo takéto skutočne existuje. Ďakujem

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Lujza1 Pozri príspevok
    Ja od fakulty nechcem ani viac, ako je potrebné. Chcem odškodné aké mi bude vypočítané práve z bodového ohodnotenia úrazu a vrátenie toho, čo ma stojí liečby ako sú lieky, sadra, injekcie a pod. finančnú stratu z práce ani nič navyše pripočítavať nechcem. Len som nevedela, či je v tomto prípade zákon na mojej strane a či mám na odškodné právo. Som rada, že mám viac informácií a veľmi pekne ďakujem.
    Zaujímala by ma ešte jedná vec.
    Počula som, že fakulty by mali mať na takéto prípady poistku, avšak neviem, či je to pravda alebo nie. Samozrejme neviem ani to, či moja fakulta niečo takéto má, ale bola by som vďačná, ak by som vedela, že niečo takéto skutočne existuje. Ďakujem
    o tom ci je fakulta zodpovedna za tvoj uraz, bude musiet rozhodnut sud, len saqmotne "vlastnictvo" schodov na to nestaci ...
    v kazdom pripade, ked má fakulta uzavrete zodpovednostne poistenie, skodu za nu zaplati poistovna, ak nema, skodu zaplati zo svojho rozpoctu

    Potrebujem súrne poradiť a nie som si istá, či som to zaradila správne. Prosím súrne o radu!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.