Zavrieť

Porady

Zavedenie palivového príplatku SATUR

Dobrý deň prajem,

chcem sa poradiť. Prišiel mi list od spoločnosti Satur, kde mám od 29.12.2012 objednanú dovolenku a zaplatil som 50% z ceny zájazdu. V liste mi oznamujú, že vzhľadom na neustály rast cien ropy zavádzajú palivový príplatok (do našej destinácie 25€ na osobu a sme 3 členná rodina a odvolávajú sa na par. 741c) občianskeho zákonníka. Avšak reálne ceny ropy klesajú, čo je možné preukázať vývojom od podpísania zmluvy až doteraz. Majú napriek tomu právo zaviesť tento palivový príplatok? A ak áno, mám nárok zrušiť zájazd, vzhľadom na zmenuzmluvných podmienok a vrátenia peňazí???

Ďakujem

Július Prekop

PS: v prílohe list
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Tiež som dostala toto oznámenie, nakoľko som mala zaplatenú iba polovicu z ceny dovolenky. Tak som doplatila celú sumu a je po probléme.
    Viď:
    Dovolujeme si Vas informovat o planovanom zavedeni palivoveho priplatku CK Solvex, ktora pristupuje k zavedeniu palivoveho priplatku s ucinnostou od zajtrajsieho dna 10.04.2013 z dovodu rastucich cien ropy a leteckeho paliva (vid prilozenu informaciu CK nizsie).

    V pripade doplatku Vasej rezervacie najneskor 20.04. sa mozete vyhnut palivovemu priplatku vo vyske 25,- eur na osobu, t.j. 75 eur celkom. Kedze termin doplatku uhrady Vasej rezervacie je 06.05., doporucujeme Vam uhradit doplatok ......,- eur najneskor do 20.04. a v takom pripade sa nebude na Vas palivovy priplatok vztahovat. :-)

    V pripade doplatku rezervacie po 20.04. bude CK Solvex uplatnovat palivovy priplatok aj na Vasu rezervaciu, rovnako ako na vsetky nove rezervacie.
    Julius Prekop Vás upozornili dopredu. Aj ja by som doplatil, ale mne to prišlo včera s platnosťou od 18.4.2013, takže túto možnosť som nemal.
    Dobrý deň prajem,

    chcem sa poradiť. Prišiel mi list od spoločnosti Satur, kde mám od 29.12.2012 objednanú dovolenku a zaplatil som 50% z ceny zájazdu. V liste mi oznamujú, že vzhľadom na neustály rast cien ropy zavádzajú palivový príplatok (do našej destinácie 25€ na osobu a sme 3 členná rodina a odvolávajú sa na par. 741c) občianskeho zákonníka. Avšak reálne ceny ropy klesajú, čo je možné preukázať vývojom od podpísania zmluvy až doteraz. Majú napriek tomu právo zaviesť tento palivový príplatok? A ak áno, mám nárok zrušiť zájazd, vzhľadom na zmenu zmluvných podmienok a vrátenia peňazí???

    Ďakujem

    Július Prekop

    PS: v prílohe list
    ale skôr mi ide o to, že v skutočnosti cena ropy nestúpa a napriek tomu zavádzajú tento poplatok s odôvodnením, že stúpa. Myslím si, že porušujú tým zákon.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Je potrebne si pozriet zmluvu, zvycajne sa tato formulacia do nej dava a ty juu podpisujes, ze s pripadnym navysenim pocitas.

    Inak, aj ine cestovky to navysuju, zjavne im ceny zvysil izmluvny dopravcovia
    http://www.modrykonik.sk/forum/dovolenka/navysovanie-palivoveho-priplatku-v-sezone-leto-2013/

    Vypytasj si k tomu podklady, na zaklade ktorych to ziadaju ...

    Poznamka: v prilozenom liste ti pisu, ze cena sa navysuje pri zmene ceny prepravcov, a ze sa nevztahuje na odlety z viedne a Budapesti.
    Predpokladam, ze k navyseniu ceny doslo kvoli upravam cien BA letiska.
    Naposledy upravil ivka70 : 25.04.13 at 08:23

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Julius Prekop Pozri príspevok
    ale skôr mi ide o to, že v skutočnosti cena ropy nestúpa a napriek tomu zavádzajú tento poplatok s odôvodnením, že stúpa. Myslím si, že porušujú tým zákon.
    Daj podnet na obchodnú inšpekciu, nech podrobne prešetrí kalkuláciu. Letecké pohonné látky sú nezdanené, zrejme si chce cestovka alebo letecký dopravca "privyrobiť"!

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Julius Prekop Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem,

    chcem sa poradiť. Prišiel mi list od spoločnosti Satur, kde mám od 29.12.2012 objednanú dovolenku a zaplatil som 50% z ceny zájazdu. V liste mi oznamujú, že vzhľadom na neustály rast cien ropy zavádzajú palivový príplatok (do našej destinácie 25€ na osobu a sme 3 členná rodina a odvolávajú sa na par. 741c) občianskeho zákonníka. Avšak reálne ceny ropy klesajú, čo je možné preukázať vývojom od podpísania zmluvy až doteraz. Majú napriek tomu právo zaviesť tento palivový príplatok? A ak áno, mám nárok zrušiť zájazd, vzhľadom na zmenu zmluvných podmienok a vrátenia peňazí???

    Ďakujem

    Július Prekop

    PS: v prílohe list
    Občiansky zákonník
    § 741c
    (1) V zmluve možno dohodnúť, že cestovná kancelária je oprávnená jednostranným úkonom zvýšiť cenu
    zájazdu, ak je súčasne presne určený spôsob výpočtu zvýšenia ceny. Cena zájazdu uvedená v zmluve sa
    nesmie jednostranne zvýšiť v priebehu 20 dní pred začiatkom zájazdu.
    (2) Cenu zájazdu podľa odseku 1 možno zvýšiť len v prípade, že dôjde k
    a) zvýšeniu dopravných nákladov vrátane cien pohonných látok,
    b) zvýšeniu platieb spojených s dopravou, napríklad letiskových a prístavných poplatkov, ktoré sú zahrnuté
    v cene zájazdu,
    c) zmene kurzu slovenskej koruny použitého na určenie ceny zájazdu v priemere o viac ako 5 %, ak
    k tomuto zvýšeniu dôjde do 21. dňa pred začatím zájazdu.
    (3) Písomné oznámenie o zvýšení ceny sa musí objednávateľovi odoslať najneskôr 21 dní pred začatím
    zájazdu, inak cestovnej kancelárii nevznikne právo na zaplatenie rozdielu v cene zájazdu.
    ...slovko " možno " je dôležité , záleží od podpisu zmluvy ...

    Ceny ropy sú raz nižšie a raz vyššie ... čo je to vlastne reál ???
    Keď klesnú , tak sa cena paliva na čerpačkách zníži povedzme o 1 - 3 centy ...
    Ale ak ide cena smerom nahor , cena je vždy vyššia , niekedy aj o 15 - 20 centov..
    Nevraviac už o tom , že cena je umelo navyšovaná a záleží aj od búrz ... čím menej sa ťaží , tým je vyššia ...
    Počas dovoleniek je to takpovediac pravidlom ...

    Palivový príplatok za minulý rok v SATURe
    Dodatok č. 1 ku katalógu a cenniku MORE 2012 a POZNÁVANIE 2012
    Zmeny, opravy a doplnky v katalógu MORE a POZNÁVANIE 2012
    1. Zavedenie palivového príplatku pre POBYTY PRI MORI 2012

    Z dôvodu neustáleho nárastu cien ropy, pohonných látok a leteckého paliva na svetových trhoch bola spoločnosť SATUR TRAVEL, a.s. nútená pristúpiť k zavedeniu tzv. palivového príplatku pre všetky charterové lety počas letnej sezóny 2012 ako i autobusovú dopravu s účinnosťou od 18.04.2012 nasledovne:
    • Bulharsko, Grécko, Cyprus, Taliansko, Španielsko, Turecko, Tunisko:
    vo výške 25 EUR/osoba (vrátane detí, ktoré cestujú za detský paušál) a pre všetky nové rezervácie

    Egypt:
    vo výške 30 EUR/osoba (vrátane detí, ktoré cestujú za detský paušál) a pre všetky nové rezervácie

    Pre autobusovú dopravu:
    Vo výške 5 EUR/dospelá osoba resp. dieťa, ktorá platí za autobusovú dopravu a pre všetky nové rezervácie
    http://www.satur.sk/stranky/palivovy-priplatok
    Podľa vyššie uvedeného to potom robia každý rok pravidelne. Nemám nič proti tomu ak som na to upozornený a súhlasím s tým pri podpise zmluvy (čo bude teraz každý zákazník od tohto termínu). Musím nájsť zmluvu. Ide o to, že sa cítim byť uvedený do omylu výhodnou FIRST MOMENT akciou. To som si mohol dovolenku objednať teraz a bol by som na tom istom.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Mily Julius, treba pozorne citat zmluvy...ten palivovy je v leteckej doprave bezna vec, uz par rokov aj pri autobusovej. Ked si v zmluve podpisal, ze suhlasis s tym, ze pri zmene ceny ropy zaplatis aj to, nic s tym neurobis, jedine, zeby si mal zajazd poisteny a zrusil si ho podla podmienok, ktore mas v poisteni.je jedno, cez aky MOMENT si to kupoval, podpisom zmluvy si sa zaviazal, ze to akceptujes.

    Preto ja nechodim cez cestovky.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Keď to neoznámili, treba sa sťažovať. Ja som to hneď na druhý deň doplatila. Dúfam, že mi už nič nepošlú.

    apacer7 je offline (nepripojený) apacer7

    apacer7
    Je jednoznačné, že ceny ropy a palív posledné mesiace išli dole, palivový príplatok je výmysel cestovných kancelárii. Najneserióznejšia cestovná kancelária je SATUR, kedže na rozdiel od ostatných neupozornila klientov a nedala im termín okamžitého uhradenia zájazdu do 100%, naopak oznamila im to tesne po termíne s možnosťou vysokých storno poplatkov ak by chceli od zmluvy odskočiť. Proste inteligentné vydieranie, alebo ako predať FIRST MINUTE za plnu cenu...Veľmi rád by som si pozrel vyjadrenie vedenia SATURu na otázku medii...Markíza alebo JOJ máte námet!!!!!!!!!!

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Zaujímave že také niečo u Rakúskych , Švajčiarskych cestoviek neexistuje. Ja už Firo , Satur , Karthágo ..... ani zadarmo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.