Zavrieť

Porady

Prijatá zálohová faktúra - zaúčtovanie

Prosím o pomoc -presný postup zaúčtovania prij.z.f - v Pohode JÚ:
1.prijmem zálohovú faktúru (bez dph)
2.zaplatím ju z banky (VOZD bez dph)?
3.prijde mi ostrá faktúra - nahodím ju do prijatých faktúr s dph
4.povel ZÁZNAM - ZÁLOHOVÉ FAKTÚRY - tam sa mi vlastne odráta záloha ktorú som už zaplatila, na úhradu 0,-
5. a teraz mám vytvoriť Interný Doklad a rozúčtovať dph aj do peňažného denníka lebo ináč to budem mať predsa v peňaž.d. len bez dph!!!!???????
AKO TO ROBÍTE VY??? Prosím presný popis krokov
ĎAKUJEM
Naposledy upravil luluhaha : 09.03.06 at 14:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    eviketa
    Ked pride zálohova fa beu DPH dam ju do knihy zál.fa. s predkontaciou k comu patri (materiál, služba). Ked pride vyuctovacia fa zaradim do knihy doslých fa . Idem cez polozky fa - 1. polozka suma + dph , 2 polozka - vyberiem zo zál. fa predmetnu zalohu a dam uložiť. no a mam to v dph
    Máš to síce v DPH, ale nie v peňažnom denníku. V takomto prípade dáš cez Záznam "Vyrovnať DPH" a to ti naúčtuje do pokladne (mám na také doklady zvlášť založenú pokladňu), kde ti všetko krásne rozloží na základ a DPH a tým pádom sa ti to dostane aj do peňažného denníka. Hodnota pokladničného dokladu je samozrejme nulová.

    eviketa je offline (nepripojený) eviketa

    eviketa
    Ked pride zálohova fa beu DPH dam ju do knihy zál.fa. s predkontaciou k comu patri (materiál, služba). Ked pride vyuctovacia fa zaradim do knihy doslých fa . Idem cez polozky fa - 1. polozka suma + dph , 2 polozka - vyberiem zo zál. fa predmetnu zalohu a dam uložiť. no a mam to v dph

    Danabard je offline (nepripojený) Danabard

    Danabard
    Prosím Vás o radu. V apríli sme dostali od českého partnera výzvu /nie je daňový doklad/ na zaplatenie zálohovej platby za stroje. To sme uhradili. V máji prišla faktúra /dátum vystavenia aprílový/, kde zálohovú platbu odrátali a fakturujú nám už len clo a balné. Ako by som to mala zaúčtovať? Veľmi pekne ďakujem.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Danabard
    Prosím Vás o radu. V apríli sme dostali od českého partnera výzvu /nie je daňový doklad/ na zaplatenie zálohovej platby za stroje. To sme uhradili. V máji prišla faktúra /dátum vystavenia aprílový/, kde zálohovú platbu odrátali a fakturujú nám už len clo a balné. Ako by som to mala zaúčtovať? Veľmi pekne ďakujem.
    Prečo Vám faktúrujú clo???

    Danabard je offline (nepripojený) Danabard

    Danabard
    Jedná sa o tovar z USA, ktorý kúpila česká firma, zaplatila zaň clo, ktoré si nezahrnula do ceny tovaru a nám vyfakturovala zvlášť za tovar a zvlášť to clo. My to ďalej predávame slovenskej firme. Zdá sa mi to všetko strašne komplikované. Ak máte nikto s niečim podobným skúsenosti, prosím, poraďte. Vďaka.

    Halipasa je offline (nepripojený) Halipasa

    Halipasa
    Dada Pozri príspevok
    Máš to síce v DPH, ale nie v peňažnom denníku. V takomto prípade dáš cez Záznam "Vyrovnať DPH" a to ti naúčtuje do pokladne (mám na také doklady zvlášť založenú pokladňu), kde ti všetko krásne rozloží na základ a DPH a tým pádom sa ti to dostane aj do peňažného denníka. Hodnota pokladničného dokladu je samozrejme nulová.

    No väčšiu kravinu - čo sa týka preúčtovania v POHODE - som ešte nevidela..... Interné doklady by predsa boli oveľa čistejšie...hmmm

    Už tak dosť nadávam na POHODU, ale teda s týmto som sa trápila ako taký debil - vďaka Dada.

    ....ale čo by som asi chcela od ,,päťkorunového" softvéru, že?

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Halipasa Pozri príspevok
    No väčšiu kravinu - čo sa týka preúčtovania v POHODE - som ešte nevidela..... Interné doklady by predsa boli oveľa čistejšie...hmmm

    Už tak dosť nadávam na POHODU, ale teda s týmto som sa trápila ako taký debil - vďaka Dada.

    ....ale čo by som asi chcela od ,,päťkorunového" softvéru, že?

    Kľudne si to môžeš urobiť aj v interných dokladoch. To je vec "chute".

    DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

    DARJA22
    Prosím o usmernenie - JÚ neplatca DPH:

    1. Príjem zálohovej faktúry - zaevidujem medzi prijatými zálohovými faktúrami

    2. VPD - úhrada zálohovej faktúry - s predkontáciou TOVAR ako VOZD

    3. Doklad o prijatí platby-Daňový doklad (tento doklad je pre odpočet DPH, keďže firma nie je platca, neviem kde ho mám priložiť)

    4. O tri-štyri týždne dostanem Faktúru-Daňový doklad s dodacím listom, ktorú vyparujem so zálohovou faktúrou

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Prosím o radu, ako toto spracovať v PU.
    Ako zapíšem v PU v Pohode daňový doklad, ktorý sme obdržali k duplicitnej úhrade faktúry na nájomné platené vopred a nemám k tomu zálohovú faktúru.

    Mám KF na nájom za 1/2010 s DD v 12/09 uhr. v 1/2010.
    Tá istá faktúra duplicit.úhrada v 1/2010.

    KF na nájom 2/2010 s DD 1/2010v uhr. v 1/2010.
    Došlý dobropis k FA za 2/2010 s DD 1/2010.

    KF novú na 2/2010 s DD v 2/2010 a odúčtovaním prijatej platby (odúčtovanie daňového dokladu k preplatku) a k úhrade s 0,00.

    Ďakujem.

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Betina2 Pozri príspevok
    Prosím o radu, ako toto spracovať v PU.
    Ako zapíšem v PU v Pohode daňový doklad, ktorý sme obdržali k duplicitnej úhrade faktúry na nájomné platené vopred a nemám k tomu zálohovú faktúru.

    Mám KF na nájom za 1/2010 s DD v 12/09 uhr. v 1/2010.
    Tá istá faktúra duplicit.úhrada v 1/2010.

    KF na nájom 2/2010 s DD 1/2010v uhr. v 1/2010.
    Došlý dobropis k FA za 2/2010 s DD 1/2010.

    KF novú na 2/2010 s DD v 2/2010 a odúčtovaním prijatej platby (odúčtovanie daňového dokladu k preplatku) a k úhrade s 0,00.

    Ďakujem.
    Došlý daňový doklad som normálne zahrnula do došlých faktúr s textom daňový doklad k platbe dňa........ a zlikvidovala z banky z úhrady, čo som tam mala zapísané ako duplicitná platba-preplatok- teraz je tam text úhrada FP č.xy, daňový doklad k prijatej platbe dňa..... Kukla som saldo, zostal len nevysporiadaný dobropis a aj do DPH to natiahlo v takých čiastkách, v akých malo...dúfam, že som postupovala správne.

    helas je offline (nepripojený) helas

    helas
    Dobré ráno,
    vie mi prosím niekto povedať aký kód triedenia DPH mám dať pri dodaní služby z iného štátu EU v Pohode,
    ďakujem

    hronka je offline (nepripojený) hronka

    hronka
    Mám takýto prípad. Došla nám zálohová fa na zaplatenie inzercie. Fakúru som neúčtovala, iba som ju uhradila. Potom nastali isté skutočnosti, z ktorých vyplynulo, že inzerciu nám neposkytnú a vystavili nám rovno dobropis (k zálohovej faktúre). Všetko sa udialo v decembri 2011, dokonca aj nám vrátili peniaze. Problém vidím v účtovaní - ako zaúčtovať ten dobropis, keď nám nebola vystavená ostrá faktúra a zálohovú faktúru som nikde neevidovala? čo s DPH na dobropise? ďakujem

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    hronka Pozri príspevok
    Mám takýto prípad. Došla nám zálohová fa na zaplatenie inzercie. Fakúru som neúčtovala, iba som ju uhradila. Potom nastali isté skutočnosti, z ktorých vyplynulo, že inzerciu nám neposkytnú a vystavili nám rovno dobropis (k zálohovej faktúre). Všetko sa udialo v decembri 2011, dokonca aj nám vrátili peniaze. Problém vidím v účtovaní - ako zaúčtovať ten dobropis, keď nám nebola vystavená ostrá faktúra a zálohovú faktúru som nikde neevidovala? čo s DPH na dobropise? ďakujem
    No upozorni dodávateľa, že urobili chybu vo vystavovaní dokladov. Nemôžeš dobropisovať DPH, keď DPH nebola priznaná. A Ty keď si neúčtovala zálohovú faktúru, iba jej platbu, tak neúčtuj ani dobropis, ale iba vrátenie platby.

    Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

    Štastný človek :) Pidgey
    osobne by som sa vykaslal na uctovanie ZF ci dokladov, a zauctoval by som to iba v banke ako preplatok a vratenie preplatku (tusim ucet 315). ak chces zauctovat dobropis, musia ti najprv dat danovy doklad k prijatej platbe (ten ti asi zabudli poslat - sedi ti cislo co dobropisuju s tvojim dokladom ZF - asi nie.)

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Nemôžu dobropisovať DPH, ked ju neuplatnili. Zrejme chýba vyúčtovací doklad alebo daňový doklad s vyčíslenou dph k zálohovej faktúre. Spoj sa s dodávateľom. A tiež skontroluj zálohovú faktúru, či tam náhodou DPH nevyčíslili (aj ked ?!). A podla výsledkov potom zaúčtuješ.

    hronka je offline (nepripojený) hronka

    hronka
    Ďakujem všetkým... No na zálohovej fa je vyčíslená aj DPH, ale zároveň je tam uvedené, že "nie je daňový doklad" V dobropise uviedli,že sa vzťahuje k tej zálohovej fa, aj číslo, teda var. symbol, sedí. Aj ja som tak uvažovala, že by som žiadne faktúry nebrala do úvahy a zaúčtovala by som to len cez banku. Ale je vôbec možné vynechať taký doklad ako je dobropis?Alebo potom tú zálohovu fa riadne zaúčtovať, odrátať DPH (keď je tam vyčíslená) a potom evidovať aj dobropis. Lenže nakoľko ZF bola uhradená už 8.12. neviem, kde by som ju teraz spätne evidovala... Prosím poraďte, čo by bolo lepšie.

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Hronka, to máš dobré...ja mám zálohovú faktúru s rozpisom DPH bez akéhokolvek upozornenia, že to nie je daňový doklad a k tomu mám pripnutý doklad o úhrade z registračky, kde je tiež rozpis DPH.....ale už nemám žiaden dobropis Ja mám k tej zálohovej faktúre ešte konečnú vyúčtovaciu faktúru s uvedením rozpisu položiek a v rekapitulácii rozpis na sadzbu, ZD aj DPH plusom a v nej aj odpočítanie ZD aj DPH aj rozpis celk.sumy mínusom, takže výsledok rekapitulácie dph je v každej kolonke nula a k úhrade tiež nula. A k takejto konečnej faktúre mám ešte doklad z erp o úhrade položiek FA s odpočítaním zálohovej faktúry a k úhrade 0. Rekapitulácia DPH je tiež celá nulová. A teraz dumám, ako to čo najjednoduchšie všetko v Pohode zaevidovať, zaúčtovať a naviazať....

    1/ Najprv som si totiž nahodila zál.fa presne tak ako je, s rozpisom na zd a dph s tým, že nešla do dph a zaúčtovanie BEZ. K tomu som vytvorila VPD na doklad k úhrade z ERP s tým, že som ho zaradila do odpočtu dph PD) a zaúčtovala 314,343/211. Nakoniec som nahodila konečnú fa s naviazanosťou na zálohovú faktúru, ibaže, ked som si dala cez VPD k príslušnej zál.fa túto zál. fa aj zlikvidovať, zase mi tam hodilo automaticky nezahrňovať do dph (PN) a zaúčtovanie podla klasickej úhrady záloh.fa (314/211). Takže som bola znovu na začiatku

    2/ Potom som skúsila nenahodiť zálohovú fa v agende faktúr vôbec, ale zaúčtovať ju s pripnutým dokladom z erp k nej ako VPD s tým, že zahrnúť do dph (PD) a zaúčtovať ako 501,343/211. Potom k nej KF nahodiť presne tak ako je, teda s rozpisom rekapitulácie raz plusom raz mínusom a výsledkom 0. Zaúčtovanie 501,343/321, odp.zál.platby 321/501,343 a k nej likvidáciu VPD (tým nulovým) ako VPD (PN) ale ako zaučtovať....? 0,00 na 321/211 ?
    VPD 501/211
    343/211

    KF 501/321
    343/321
    321/501
    321/343

    VPD 321/211 0,00 Eur


    3/ Tretia možnosť je nahodiť zálohovú fa do agendy zál.fa, nezahrnovať do DPH, neúčtovať (klasicky ako hocijakú inú zal.fa). K tomu VPD na základe úhradového dokladu z ERP s rozpisom na ZD, DP a celkom, nezahrnúť ho do DPH, ale zaúčtovať 314/211. Potom zlikvidovať zál.faktúru na základe tejto úhrady (čiže sa to previaže) a následne v agende zál.faktúr dať povelom k tej zálohovej faktúre vystaviť daňový doklad. V ID mi pod samostatným číselným radom vytvorí ID Daňový doklad pre účely DPH , ktorý zahrniem do DPH a zaúčtujem ZD 314/314, DPH 343019/314. Následne zaevidujem konečnú faktúru, zahrniem do DPH (PD) a zaúčtujem 501,343/321 a odpočet zálohovej platby 321/314,343 (s naviazanosťou na ID daňový doklad). Vo výsledku by sa mali všetko okrem 501,343 a 211 vypárovať a vyčistiť.....
    Takto vlastne pôjde DPH do priznania len z ID Daňový doklad, zaúčtovanie nákladu bude len 1x na KF, vypadne 314 aj 321 kompletne a 343 zostane len raz na tom ID Daňovom doklade.

    ZAL.FA PN, BEZ
    VPD k ZF 314/211

    ID DD k uhr.ZF 314/314
    343/314

    KF 501/321
    343/321
    321/314
    321/343

    VPD likvidácia 321/211 0,00



    Neexistuje nejaké jednoduchšie a menej komplikované riešenie?
    Poradte prosím, lebo už sa s tým nerváčim pol dňa Ako by to bolo podla Vás najsprávnejšie a čo najmenej komplikované?
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ludmiiilka možem poprosiť o radu...v postupe č. 3 uvádzate odpočet zálohovej platby s naviazanosťou na ID daňový doklad - ako to mám presne urobiť? ďakujem
    Ludmiiilka do položky faktúry mám vložiť ďalšie zaúčtovanie? a k tomu VPD bude aký doklad v pokladni?
    Ludmiiilka a na 314 my ostalo to DPH nevysporiadané
    Betina2 v agende Zálohových faktúr sa postavíš na konkretnu faktúru a zadáš povelom vpravo hore na lištičke SW záznam-vytvoriť daňový doklad (alebo tak nejako sa to volá) a program automaticky vytvorí zviazaný dokla ID-daňový doklad k danej zálohoivej faktúre, vzčísli DPH a tam aj zaučtuješ tú DPH, postup som Ti písala vyššie.
    Betina2 Výdavkovým pokl.dokladom predsa uhrádyaš Zal.zaktúru. , k tomuto VPD pripneš doklad z ERP. 314 by nemalo mať zostatok, ak spravíš zaučtovanie tak ako som písala. Skús si nakresliť šibeničky a škrtať.
      zbaliť

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    hronka Pozri príspevok
    Ďakujem všetkým... No na zálohovej fa je vyčíslená aj DPH, ale zároveň je tam uvedené, že "nie je daňový doklad" V dobropise uviedli,že sa vzťahuje k tej zálohovej fa, aj číslo, teda var. symbol, sedí. Aj ja som tak uvažovala, že by som žiadne faktúry nebrala do úvahy a zaúčtovala by som to len cez banku. Ale je vôbec možné vynechať taký doklad ako je dobropis?Alebo potom tú zálohovu fa riadne zaúčtovať, odrátať DPH (keď je tam vyčíslená) a potom evidovať aj dobropis. Lenže nakoľko ZF bola uhradená už 8.12. neviem, kde by som ju teraz spätne evidovala... Prosím poraďte, čo by bolo lepšie.
    Ked je tam uvedené v ZF, že nie je daňový doklad. tam nie je. A ten dobropis ked má odvolávku presne na tú zálohovú faktúru, tak asi tiež nebude daňovým dokladom. Ja by som normálne zaevidovala tú zál.faktúru a jej úhradu, normálne ju zlikviduješ cez BV a s tým, že do dph nepôjde ani sa o dph nebude účtovať. Potom zaevidovať ten došlý dobropis takisto bez vstupu do dph a bez účtovania o dph. A bez účtovania. Len sa zaeviduje, aby si mala čo z banky zlikvidovať, ked príde platba na účet.
    čiže budeš mať len BV 314/221
    a
    potom 221/314 úhrada dobropisu. Ale pozorne si zaeviduj párovací symbol na ZF,dobropise aj úhradových dokladoch, aby aj saldokonto pekne sadlo (aby 314 vypadla) a potom to už ani v knihe záväzkov ani pohladávok nebudeš mať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.