Zavrieť

Porady

Povinné čipovanie zvierat ?

Anketa: Kto na vidieku pochytá stovky a tisíce psov a mačiek na povinné čipovanie, z ktorých viac ako polovi

Počet hlasujúcich
5. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • veterinári

    1 20.00%
  • majitelia

    1 20.00%
  • dobrovoľníci

    3 60.00%
Hlasovanie s viacerými možnosťami.
Kto do 30.9.2013 začipuje stovky a tisíce psov a mačiek NA VIDIEKU, z ktorých je navyše polovica nezavakcinovaných ani proti povinnej besnote ?
Naposledy upravil čipkes : 19.05.13 at 09:57
Usporiadat
Jang111111 Jang111111

Jang111111 je offline (nepripojený) Jang111111

SOM PROTI ČIPOVANIU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Je to len predpríprava na čipovanie ĺudí!!!!
4 1
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zbytočne plašíš - čítal si zákon?

Zákon o veterinárnej starostlivosti
§ 19
(3) Spoločenské zvieratá musia byť identifikované a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri spoločenských zvierat. Počítačovú databázu pre centrálny register spoločenských zvierat prevádzkuje Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky.



Vyhláška MP SR o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a o požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá

a) spoločenským zvieraťom jedinec domestikovaného druhu psa, mačky, fretky, králika a jedinec druhu zaradeného medzi hlodavce a okrasné ryby s výnimkou voľne žijúceho zvieraťa a zvieraťa chovaného alebo držaného na farmárske účely1) chovaný najmä v domácnosti vlastníka alebo držiteľa na naplnenie jeho záľuby, poskytovanie spoločnosti alebo na ochranu domácnosti a majetku,
4 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Mozno ten, kto to vymyslel .-)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No tak to som zvedavý, koľkí si dajú začipovať akváriové rybičky.
1 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Povinnosť sa nevzťahuje na takzvané ferálne mačky a psy, ktoré žijú v blízkosti ľudských obydlí.
....ale zákon neplatí pre všetkých rovnako, nakoľko mentálne zaostalí asociáli sa zodpovednosti ani pokuty nemusia obávať.
Ak ale bude treba veterinár ich navštívi priamo doma, kde im bezplatne vykoná všetky potrebné úkony....
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Takze macky,ktore maju "ascocialovia" su oznacene ako "feralne" na ktore sa zakon nevztahuje.
A blba "biela" ostatna cast Slovenska ma macky "neferalne",na ktore sa zakon vztahuje,oni musia platit cipovanie,lebo sa im vyhrazaju vysokymi pokutami a kontrolami.
No, to sme ale dopadli!!!!

http://www.petice24.com/forum/45748/start/25
Naposledy upravil arizona : 17.09.13 at 11:10
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

no ja neviem, ale ta výnimka sa mi nezdá

§19
(9) Psy, mačky a fretky musia byť nezameniteľne označené101) a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri spoločenských zvierat.

§ 54b
Prechodné ustanovenia účinné od 1. novembra 2011

(5) Označenie podľa § 19 sa nevzťahuje na psov, mačky a fretky narodené do 31. októbra 2011, ktoré sa označia do 30. septembra 2013. Táto výnimka sa nevzťahuje na psy, mačky a fretky narodené do 31. októbra 2011, ktoré sa uvádzajú na trh, prevádzajú sa do vlastníctva alebo do držby inej osoby.


odkaz 101) Čl. 4 nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady (ES) č. 998/2003 z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat a ktorým sa mení a dopĺňa smernica Rady 92/65/EHS (mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 3/zv. 39).

Článok 4

1. Počas osemročného prechodného obdobia, ktoré začne plynúť dňom nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia, zvieratá druhov uvedených v častiach A a B prílohy I budú považované za označené, ak majú na tele:
a) dobre čitateľné tetovanie; alebo
b) elektronický identifikačný systém (transpondér).
V prípade uvedenom v bode b) predchádzajúceho pododseku, ak transpondér nespĺňa normu ISO 11784 alebo prílohu A normy ISO 11785, vlastník alebo fyzická osoba zodpovedná za spoločenské zviera v mene vlastníka musí poskytnúť prostriedky potrebné na čítanie transpondéra v čase každej kontroly.

2. Bez ohľadu na formu identifikačného systému, podľa ktorého je zviera identifikovateľné, malo by sa prijať ustanovenie, aby sa uvádzali aj podrobnosti identifikujúce meno a adresu vlastníka zvieraťa.

3. Členské štáty, ktoré vyžadujú, aby zvieratá vstupujúce na ich územie inak než do karantény, boli označené v súlade s bodom b) prvého pododseku odseku 1, môžu ďalej vyžadovať toto označenie počas prechodného obdobia.

4. Po uplynutí prechodného obdobia bude ako prostriedok označenia zvieraťa akceptovaná len metóda uvedená v bode b) prvého pododseku odseku 1.



prechodné obdobie skončilo v roku 2011

odkaz v našom zákone sa nevzťahuje len na čl. 4, ods. 1 - ale na celý čl. 4, t.j. do úvahy sa berie aj ods. 4 a mám za to, že momentálne je akceptované ako označenie len čip a nie tetovanie
1 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/rozh...ochodcoch.html
ja som to čítala v papierovej podobe,ak nemáte predplatené piano,tak sa vám to nezobrazí.Hlina v rozhovore hovorí o čipovaní:čipovanie všetkých psov,mačiek a fretiek vôbec nie je predpis z únie,jednoducho sa iba niekto potrebuje nabaliť.
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

kopretinka
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/rozh...ochodcoch.html
ja som to čítala v papierovej podobe,ak nemáte predplatené piano,tak sa vám to nezobrazí.Hlina v rozhovore hovorí o čipovaní:čipovanie všetkých psov,mačiek a fretiek vôbec nie je predpis z únie,jednoducho sa iba niekto potrebuje nabaliť.
a tu niekto tvrdí, že ide o predpis z únie?
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

avalik
kopretinka
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/rozh...ochodcoch.html
ja som to čítala v papierovej podobe,ak nemáte predplatené piano,tak sa vám to nezobrazí.Hlina v rozhovore hovorí o čipovaní:čipovanie všetkých psov,mačiek a fretiek vôbec nie je predpis z únie,jednoducho sa iba niekto potrebuje nabaliť.
a tu niekto tvrdí, že ide o predpis z únie?
tu nie..........ja len dávam do pozornosti dôvody,pre ktoré sa to vymyslelo....pretože na úniu sa oni odvolávajú
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nariadenie(ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady
z 26. mája 2003
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...3R0998:SK:HTML
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

arizona
Nariadenie(ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady
z 26. mája 2003
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...3R0998:SK:HTML
to je o premiestňovaní,nie o každom (psovi)
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

arizona
Nariadenie(ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady
z 26. mája 2003
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...3R0998:SK:HTML
nie, je to len odkaz na vysvetlenie pojmu "nezameniteľne označené"

Legislatívne pravidlá vlády:

Čl. 7
Do zákona sa nesmie preberať (recipovať) ustanovenie iného zákona, ale sa má používať odkaz na iný zákon.

Čl. 8
Do zákona sa nesmú preberať (recipovať) ustanovenia nariadenia alebo rozhodnutia prijatého podľa zmlúv zakladajúcich Európsku úniu, ale použije sa odkaz podľa prílohy č. 3 tretieho bodu.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

kopretinka
arizona
Nariadenie(ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady
z 26. mája 2003
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...3R0998:SK:HTML
to je o premiestňovaní,nie o každom (psovi)
Ano,ved o to ide.

Aj toto povinne cipovanie sa denne v tlaci oddovodnuje, ze je to nariadenie EU.Ale v tom nariadeni,na ktore sa odvolavaju sa pise iba o premiesnovanch zvieratach, nie o mackach a psoch,ktore ziju na dedinach a nevytiahli za cely zivot labku zpoza ohrady domu majitela ...

A ked je to nariadenie EU, preco tuto povinnost nezavadzaju aj okolite krajiny???
3 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

arizona
kopretinka
arizona
Nariadenie(ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady
z 26. mája 2003
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...3R0998:SK:HTML
to je o premiestňovaní,nie o každom (psovi)
Ano,ved o to ide.

Aj toto povinne cipovanie sa denne v tlaci oddovodnuje, ze je to nariadenie EU.Ale v tom nariadeni,na ktore sa odvolavaju sa pise iba o premiesnovanch zvieratach, nie o mackach a psoch,ktore ziju na dedinach a nevytiahli za cely zivot labku zpoza ohrady domu majitela ...
no veď a čo hovorím ja? niekto sa iba nabalí.....tých premiestńovaných zvierat je málo,aby z toho bol dobrý zárobok.
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

V médiách sa objavujú okrem zastrašovania obrovskými pokutami "optimistické" správy o výnimke pre čistokrvných psov s preukazom pôvodu (PP). Tetovanie je platné, ak je čitateľné a dokázateľné. V prípade nečitateľnosti sa neuzná jednoznačný dôkaz o tetovaní, ktorým je veterinárny záznam v preukaze o pôvode psa. Právoplatnosť dokumentu (PP) je potom spochybniteľná. Preukaz o pôvode psa je neplatný, lebo tetovanie je nečitateľné?
......Aká výnimka? Aké ferálne? Očipovať bez výnimky a žiadna výnimka, ani pre starých a chorých psov.... o b l u d n é.
Naposledy upravil gilda : 17.09.13 at 13:12
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Dnes mi volala byvala susedka.
Vraj u nich v rozhlase vyhlasovali, ze budu chodit po dedine kontrolovat,ci maju zacipovane macky a psov.
To nie je zastrasovanie hlavne starych, nevedomych ludi? Na zaklade akeho povolenia si uradnici z ob. uradov dovolia vstupovat na cudzi pozemok????
to uz je nechutne!

Pred par dnami som cestovala,vacsi usek cesty bol cez dediny. Tolko pobehujucich psov okolo ciest som este nevidela nikdy. Mozno to bola iba nahoda,ale skor sa bojim toho, ze ludia zacali psov hromadne vyhadzovat,lebo sa budu bat pokut a kontrol....
Pre ludi, ktori ziju pomaly na hranici chudoby je polozka za cipovanie svojej macky, ci psa velka polozka. Smutne...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Myslím si, že by mali prijať novelu zákona, je v ňom viac, ako nariaďuje Nariadenie EÚ a menej, ako by sme potrebovali na Slovensku.
Viem, že každé Nariadenie EÚ platí v každom členskom štáte, na rozdiel od Smerníc, tie len doporučujú, čo a ako treba zapracovať do národných zákonov.
Takže ak cestujete s domácimi zvieratami za hranice SR, Únia nariaďuje, že treba pas a čipovanie, nič iné nenariaďuje.
Na Slovensku sme ale iniciatívnejší, prečo by sme nekomplikovali veci, namiesto pomoci zvieratám dáme také povinnosti, ktoré ich utrpenie zvýšia. Myslím tým začipovanie starých psov, načo je to dobré? Budú ešte niekde cestovať?
Nech sa povinne označujú psy novo narodené alebo tie, čo budú cestovať. Som za označenie a evidenciu psov, ale z dôvodu kontroly ich chovu, je mi jedno, či pp alebo bez pp.
Neviem si však predstaviť "moje" mačky, čo sa ani chytiť nedajú, iba občas pohladkať, ako ich chytím a dám čipovať, veď nebudú so mnou nikdy cestovať. A čo tie "susedovie", čo nás chodia z celej ulice vyžierať, kto dá začipovať? Viem, že túlavé netreba, ale kde je tá hranica? Moje sú na dvore, nie v byte, sú túlavé? Behajú aj po iných dvoroch, nie sú stále u nás, ale 3 naše mačky zožerú za sedem, aspoň podľa minutej stravy. Mám teda 7 mačiek? Či len 3? Neviem, napíšem dotaz na ministerstvo. Tieto tzv. dedinské, túlavé mačky, žijú na každom dvore, ale nikto sa o ne nestará.
2 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

Bez nátlaku verejnosti a lobbingu vplyvných nebude žiadna novelizácia.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať