Zavrieť

Porady

Pohyb psa v meste bez nahubku na volno mimo psich vybehov

Dobry den, chcel by som sa spytat, ci je mozne pustat psa na volno bez nahubku, mimo psich vybehov.
Pretoze v Trnavskych vseobecne zavaznych nariadeniach je to tak, ze pes musi byt v meste vzdy s nahubkom a na voditku. A na volno je ho mozne pustat iba na psich vybehoch.
Ale...
Cital som si na internete, ze zakon toto neprikazuje. Ze zakon hovori iba o tom, ze ak chceme psa pustit navolno, tak tam nesmie byt cedulka s nazvom "Zakaz volneho pohybu psov". Ak tam ta cedulka nieje, tak psa mozeme pustat navolno.
Prosim vas, Ak zakon nehovori o tom, kde mozem pustat psa navolno a Vseobecne zavazne ustanovenia mesta hovoria o tom, kde je mozne psa pustat, mam teda posluchnut Vseobecne zavazne ustanovenia? Alebo sa mam drzat zakona a pustat psa trebars aj v parku?
Pretoze psa mam pod kontrolou, nikoho neohrozuje, nieje evidovany ako nebezpecny pes - teda nikoho este nepohryzol.
Ale ked idu okolo ludia, a ja vencim psa v parku, citim sa neisto, pretoze ti okoloiduci ludia by mohli mat strach z mojho psa, a mohli by mi to dat najavo, ze robim chybu, ze ho mam na voditku. Aj keby ich nijako neobtazoval.

Dakujem
3 komentárov     zbaliť
kopretinka a určite máš nejakú veľkú rasu,čo?
alaya1 Kopretinka, aj male nevychovane psy vedia narobit poriadnu paseku.
kopretinka aj......ale nepríde ku môjmu priviazanému a nebude ho chcieť zabiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Držal by som sa zdravého rozumu a nepúšťal psa napríklad tam, kde je veľa ľudí, detí. Nie vždy je treba hnať veci na hranu a argumentovať zákonmi. Ľudia, ktorí nemajú úplne kladný vzťah ku psom, nemôžu vedieť, že Váš pes je vycvičený a nič nikomu neurobí.
    Z hľadiska zákona je voľný pohyb psa (nie nebezpečného) možný tam, kde nie vyslovene zakázaný VZN, pričom toto miesto so zákazom voľného pohybu psa musí byť v teréne vyznačené. Obce však nemajú právomoc určiť vo VZN, že voľný pohyb psa je zakázaný "na všetkých verejných miestach" alebo "zakázaný na verejnom priestranstve okrem miest, kde je voľný psa povolený". Zo zákona vyplýva, že miesta so zákazom voľného pohybu psa musia byť jednotlivo určené. Inak sa môžte obrátiť na prokuratúru, aby zvážila podanie protestu proti VZN.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Zakon presne nepopisuje, kde psa mozes, ci nemozes pustat na volno,ci bez nahubku.
    Taketo veci si uz konkretizuju a upravuju jednotlive mesta, ci obce vo svojich VZN, takze sa treba drzat ich.
    Ak mate v meste napr. zakaz vodenia psov do parku, darmo by si sa ohrazdoval, ze v zakone sa to nezakazuje,pokutu by si dostal aj tak. Okrem VZN treba respektovat aj znacky.

    Tvoj posledny odsek ma teda pobavil...ze "ty sa citis neisto"... A ako sa maju citit ludia, ktori vidia cudzieho,neznameho psa bez voditka?

    Kvotli takymto nezodpovednym psickarom,ktori nemaju psa medzi ludmi na voditku a este sa brania slovami, "nebojte sa, ved on vam nic neurobi,mam ho pod kontrolov" potom ludia hadzu vsetkych psickarov do jedneho vreca,preto v ludoch vznikaju averzie a nenavisti k psom...

    Venci si svojho psika,doveruj mu nadalej,ale respektuj aj ostatnych ludi v blizkosti a psa maj vzdy pod kontrolou na voditku. Radsej predvidaj a predchadzaj moznym nedorozumeniam. Ak chces psa vencit na volno rasej si zajdi na miesta, kde nie je moc ludi.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    V zákone sa píše, že obec môže všeobecne záväzným nariadením vymedziť miesta, kde je voľný pohyb psa zakázaný, aj kde je vstup so psom zakázaný.
    Tieto miesta musia byť viditeľne označené.

    Pretože VZN, ktoré zakazovali voľný pohyb psov v celej obci boli v rozpore so zákonom, v tejto časti boli neplatné. Obec má zatiaľ zákonnú povinnosť vyznačiť miesta, kde je voľný pohyb psov zakázaný, nie kde je povolený.
    Pripravuje sa novela zákona, že obec vyznačí miesta, kde bude voľný pohyb psov povolený. Takže to bude konečne tak, ako má byť.
    Osobne som toho názoru, že každý pes by mal byť na vôdzke, takže si ho drž na vôdzke aj ty. Náhubok nie je povinný zo zákona. VZN Trnavy je teda už v predstihu, ale zatiaľ je nad rámec zákona.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 4
    Vodenie psa
    (5) Podrobnosti o vodení psa ustanoví obec všeobecne záväzným nariadením.

    § 5
    Vydávanie všeobecne záväzných nariadení obcami

    (1) Obec môže všeobecne záväzným nariadením vymedziť miesta, kde je
    a) voľný pohyb psa zakázaný,
    b) vstup so psom zakázaný.
    (2) Miesta vymedzené podľa odseku 1 musia byť viditeľne označené.

    § 7
    Priestupky
    (2) Priestupku sa dopustí ten, kto vedie psa, ak
    e) nerešpektuje zákaz vstupu so psom alebo zákaz voľného pohybu psa,

    (3) Za priestupok podľa odseku 1 a odseku 2 písm. a) až c) možno uložiť pokutu do 165 eur a za priestupok podľa odseku 2 písm. d) až f) možno uložiť pokutu do 65 eur.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka takže je zakázaný voľný pohyb psov IBA tam,kde to je vymedzené,Ak pôjdem po meste so psom bez vodítka,nemôžu mi nič.Vo VZN by museli byť vypísané konkrétne VŠETKY ulice,a musel by byť na tej ulici jasne vyznačený zákaz. Dobre som to pochopila?
    avalik nie, vo VZN moze byt napisane, ze v celej obci je zakazany volny pohyb psa na verejnych priestranstvach okrem vymedzenych priestorov na volny pohyb psov - treba pozriet konkretne VZN
    kopretinka u nás sú vyslovene miesta so zákazom vstupu psov a vyslovene miesta s povolením na voľný pohyb,ale ja aj tak psa nepúšťam.
    stormcatcher Myslím si, že chcel čítať /počuť/ skôr niečo z praxe, ako prekopírovať nejaké nariadenie.
      zbaliť
    darkB2266 Dakujem vsetkym za odpovede, pomohlo mi to.

    Pohyb psa v meste bez nahubku na volno mimo psich vybehov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.