Zavrieť

Porady

Finančný agent-poradca a odvody.

Dobrý deň.

Som toho času nezamestnaný, evidovaný na UP.
Chcel by som pracovať ako finančný poradca- agent.
Do dnes som čakal na príspevok v podnikaní.
Teraz som sa dočítal, toto: Dňa 01.05.2013 vstúpila doplatnosti novelizácia zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, ktorá okrem iného
upravuje pravidlá poskytovania tohto príspevku. V zmysle prijatej novely môže
o príspevok požiadať už len živnostník alebo SZČO, ktorá podniká v oblasti
poľnohospodárskej výroby. Nakoľko podriadený finančný agent nemá postavenie
živnostníka, nespĺňa zákonom definované požiadavky na poskytnutie tohto príspevku.
Preto sa pýtam. Keď chcem pracovať ako fin.poradca,s príležitostným príjmom.
- musím mať živnosť?
- aké odvody musím platiť a koľko?
- treba sa odhlásiť z Uradu práce
- evidencia v NBS znamená, že som pre social.poist. a DU ako živnostník bez živnosti a znášam všetky jeho povinnosti ?

Ďakujem za vysvetlenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no nezdá sa mi, že o príspevok by mohol požiadať len ten kto podniká v oblasti poľnohospodárskej výroby... to by na Slovensku každý začal polnohospodárčiť...
    -živnosť mať nemusíš stačí registrácia v NBS avšak štatistický úrad ti pridelí ičo a daňový úrad DIČ t.j.jedná sa o podnikanie podľa osobitného predpisu bez zápisu do ZRSR, avšak platia pre teba všetky ustanovenia zákona ako pre živnostníka...
    - áno budeš musieť platiť odvody tak ako každý živnostník v prvom roku nie len zdravotné poistenie a v nasledujúcom podľa výšky príjmu
    -áno úrad práce ťa už nebude môcť evidovať ako nezamestnaného, lebo si živnostník - samostatne zarobkova jednotka...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    chuty Velmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Ešte jedná otázka. Bol som už SZCO. Živnosť mám 9r. pozastavenú, ICO a DIC už mám. Dostanem nove ICO a DIC, a živnosť bude ďalej pozastavená? Z Ur.Pr. sa odhlasim az ked pride registracia z NBS?
    Ice dive neviem celkom presne, avšak IČO a DIČ by malo zostať to isté... keď príde registrácia z NBS znamená to, že si opäť živnostníkom... no 9 rokov nejde mať pozastavenú živnosť, maximálne je to možné tušim na tri roky t.j. živnosť máš pravdepodobne už ukončenú...
    chuty OK, dik za vysvetlenie. Ešte niečo. Prvi rok neplatim odvody do SP len do ZP, až na zaklade Dan.priznania. Ked buduci rok náhodou zružim (pozastavim ) živnosť, alebo v priebehu roka, budem povinny platit odvody do SP a ZP.aj dalsi rok? Pozastavenie zivnosti som si predlzoval az do dnes.
    Ice dive no v NBS nejde pozastaviť živnosť, t.j. budeš ju musieť potom zrušiť... ak je živnosť zrušená resp. pozastavená tak sa odvody dňom pozastavenia/zrušenia neplatia...
      zbaliť

    Finančný agent-poradca a odvody.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.