Zavrieť

Porady

Ako správne podať výzvu na Obecný úrad.

Dobrý deň,

už dlhodobo ma trápi problém vysokej trávy okolo môjho pozemku a pozemku našich susedov. Ja aj susedia si kosíme po pred domy aj vôkol nich pozemky ktoré niesu už naše ale obecne, len preto lebo Obec to nerobí a vyrástli by tam buriny výšky 2m. Takéto isté buriny rastu o niečo ďalej v obrovskej rozlohe do obrovskej výšky, máme z toho zdravotné problémy a naše finančné prostriedky nesiahajú tak vysoko aby sme si dovolili či už aj z časovej stránky niečo také kosiť. Moja otázka znie : ako prosím postupovať v takomto prípade, ako a obrátiť na Obec, a sčím.

Za odpovede vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    každá obec by mala mať vypracované VZN o ochrane, údržbe a tvorbe životného prostredia, dodržiavaní čistoty a poriadku na území obce - sprístupnené na webe, k nahliadnutiu na obecnom úrade... preštuduj si ho, aké sú tam stanovené povinnosti vlastníkov pozemkov a v súlade s VZN vyzvite vlastníka na jeho dodržiavanie...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Zákon 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy...

    § 3
    Starostlivosť o poľnohospodársku pôdu
    (1) Každý vlastník poľnohospodárskej pôdy (ďalej len
    „vlastník“) alebo nájomca a správca poľnohospodárskej
    pôdy (ďalej len „užívateľ“) je povinný
    a) vykonávať agrotechnické opatrenia zamerané na
    ochranu a zachovanie kvalitatívnych vlastností
    a funkcií poľnohospodárskej pôdy a na ochranu
    pred jej poškodením a degradáciou,
    b) predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných
    pozemkoch,

    Lenže sťažovať sa argumentovať na obecnom úrade asi nebude práve to pravé orechové ...
    Skôr na inú - vyššiu inštanciu by som sa asi obrátil ...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Stefan2005 ... nespomína sa v zadaní, že je to poľnohospodárska pôda
    wagner Rada by som vedela na akú vyššiu inštanciu. Obec je totiž samosprávny celok a vo veciach ochrany a užívania vlastného majetku, o jeho kosení resp. nekosení rozhoduje sama a nikto jej nie je nadriadený.
    wagner Iba doplňam - u nás na cintoríne tráva vysoká 2 metre. Pozemok patrí obci. Občan platí ročný poplatok za hrobové miesto ale obec mi trávu nepokosí. Kto rozkáže starostovi, že to treba pokosiť? Nikto, starosta nás ma všetkých na háku.
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak nejde o poľnohospodársku pôdu (kde povinnosť ničiť burinu vyplýva zo zákona), je tu ďalšia možnosť - nájsť medzi rastlinami invázne druhy. Tie je vlastník pozemku v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny povinný taktiež likvidovať, zoznam je vo vyhláške 24/2003 Z.z. Inak môžte použiť len žalobu z dôvodu, že burina zasahuje nad mieru primeranú pomerom do Vášho vlastníckeho práva (dôkazná povinnosť je však na Vašej strane).
    Inak VZN, ktoré by vlastníkom pozemkov z radov fyzických osôb napr. pod hrozbou pokút prikazovalo kosiť pozemky a ničiť burinu, sú spravidla protizákonné. Obce na prijatie takého VZN nemajú zákonné splnomocnenie. Vo VZN si v rámci originálnych kompetencií môžu riešiť spravidla len verejné priestranstvá a obecné pozemky, nie však prikazovať majiteľom súkromných pozemkov, ako sa o ne majú starať.

    Ako správne podať výzvu na Obecný úrad.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.