Zavrieť

Porady

Zaradenie auta do obchodneho majetku (SZCO) pri kupe ojazdeneho auta

Ahojte, mozete mi prosim poradit k tomuto problemu? Chcem kupit ojazdene auto od fyzickej osoby a rozmyslam ze ho zaradim do obchodneho majetku aby som ho mohol odpisovat.
Moja otazka znie:
-Aky doklad o kupe a potrebujem? staci mi kupna zmluva ?
-ak ano musi byt v tejto kupnej zmluve moje ICO?
-musi byt zmluva podla obchodneho zakonnika alebo moze byt podla obcianskeho?

Dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Citujem rozdiel medzi Obchodným zákonníkom a Občianskym zákonníkom pri kúpe vozidla ...
    Zásadný rozdiel medzi kúpnou zmluvou uzavretou podľa Obchodného zákonníka a kúpnou zmluvou uzavretou podľa Občianskeho zákonníka je ten, že kúpna zmluva uzavretá v zmysle ustanovení Obchodného zákonníka výrazne chráni kupujúceho a umožňuje mu nadobudnúť vlastnícke právo i od nevlastníka – ide tu o prelomenie právnej zásady „nemo plus iuris ad alium transfere potest quam ipse habet“, teda „nikto nemôže na druhého previesť viac práva, ako má sám“.

    Podľa § 446 Obchodného zákonníka totiž „kupujúci nadobúda vlastnícke právo aj v prípade, keď predávajúci nie je vlastníkom predávaného tovaru, ibaže v čase, keď kupujúci mal vlastnícke právo nadobudnúť, vedel, že predávajúci nie je vlastníkom a že nie je ani oprávnený s tovarom nakladať za účelom jeho predaja“.

    Typickým prípadom ochrany dobromyseľného kupujúceho je uzavretie kúpnej zmluvy podľa Obchodného zákonníka napr. v prípade kúpy ojazdeného motorového vozidla, kedy sa len veľmi ťažko dá vylúčiť riziko kúpy kradnutého motorového vozidla.

    V prípade, že by kupujúci uzavrel kúpnu zmluvu podľa Občianskeho zákonníka a neskôr by vyšlo najavo, napr. pri prepise držiteľa vozidla na dopravnom inšpektoráte alebo pri dôkladnej kontrole výrobných čísel, že predmetné motorové vozidlo bolo pre nejakým časom ukradnuté, kupujúci sa v zmysle hore uvedenej zásady nemohol stať vlastníkom vozidla, skutočný vlastník by sa úspešne mohol domáhať vrátenia vozidla a kupujúci by sa mohol domáhať vrátenia zaplatenej kúpnej ceny od predávajúceho, čo by však mohlo byť veľmi problematické a kupujúci by ostal v konečnom dôsledku bez auta aj bez peňazí. V prípade uzavretia kúpnej zmluvy podľa Obchodného zákonníka však kupujúcemu takéto riziko nehrozí, pretože dobromyseľný kupujúci sa stane vlastníkom vozidla i v prípade, že toto vozidlo nekupuje od skutočného vlastníka.

    Kúpnu zmluvu podľa Obchodného zákonníka môžu uzavrieť i nepodnikatelia, ak sa v zmluve dohodnú, že svoj záväzkový vzťah podriaďujú režimu Obchodného zákonníka.
    .................................................. .........
    Zdroj :http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&urov...ah=3&cid=15198

    Čo sa týka čo r.č. alebo IČO .IČO nie je podstatné
    Máte nasledovné možnosti :
    1. buď zakúpite vozidlo hneď na podnikateľa a teda aj jeho fakturačné údaje.Túto kúpu riadne zaevidujete a zaúčtujete vo Vašom účtovníctve
    2.alebo vozidlo zakúpite na r.č. a motorové vozidlo vložíte do obchodného
    majetku
    3. alebo sa rozhodnete vozidlo nevložiť do obchodného majetku a budete súkromné vozidlo využívať na podnikanie .Budete si účtovať cestovné náhrady v súlade so ZoCN .

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Stačí kúpna zmluva - kupujúci SZČO s IČO
    Lepšie podľa mňa podľa obch.zák., ale nemyslím si, že je to rozhodujúce.

    Zaradenie auta do obchodneho majetku (SZCO) pri kupe ojazdeneho auta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.