Zavrieť

Porady

Musím "JA" vybavovať nezrovnalosti na matričnom úrade, ktoré sa týkajú priezvisk mojich príbuzných?

Dobrý deň.

Šiel som na matričný úrad spísať zápisnicu o sobáši. Zamestnanec zistil, že rodné priezvisko mojej matky sa líši od priezviska jej otca v jednom písmene (ö - ő). Prikázali mi teda doniesť rodný list maminho otca, ktorý už nežije. Rodný list nemáme a vraj si ho mám ísť pýtať do obci, pod ktorú spadalo jeho bydlisko.

Musím ja obehať všetky matriky aby som vyriešil tento problém, ktorý vznikol pred 50 rokmi a možno aj zo strany matričného úradu?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Len nechápem, čo má spoločné priezvisko otca tvojej mamy (teda tvojho deda) so zápisom o sobáši. Tam sa predsa zapisujú (a na základe toho sa vyhotovuje sobášny list) mená manželov, mená svedkov. Ďalšie údaje už nie sú potrebné.
    http://www.svadba-slovensko.sk/Vseob...vilnySobas.htm
    (5) O uzavretí manželstva sa vyhotoví zápisnica. Zápisnica o uzavretí manželstva musí obsahovať mená, priezviská a podpisy snúbencov, ich rodné čísla, mená a podpisy svedkov, ich rodné čísla, dátum a miesto uzavretia manželstva, meno, priezvisko a podpis sobášiaceho a odtlačok úradnej pečiatky orgánu, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo

    Zamestnanec matriky sa asi chcel hrať na dôležitého a začal si vymýšľať pre doplnenie ďalšie údaje, ktoré nie sú potrebné. Jednoducho prekročil svoje právomoci.
    Poučte ho o tom, aby sa držal zákona o matrikách č.154/1994 §27, ods.6.
    (6) O uzavretí manželstva sa vyhotoví zápisnica. Zápisnica o uzavretí manželstva musí obsahovať

    a) mená, priezviská a rodné čísla snúbencov a ich podpisy,
    b) mená, priezviská a rodné čísla svedkov a ich podpisy,
    c) dátum a miesto uzavretia manželstva,
    d) meno, priezvisko a podpis sobášiaceho a matrikára, ak ide o uzavretie manželstva pred matričným úradom,
    e) dohodu snúbencov o priezvisku,
    f) meno, priezvisko a podpis tlmočníka,7) ak sa jeho prítomnosť pri uzavretí manželstva vyžaduje a ak bol ustanovený, aj odtlačok jeho úradnej pečiatky,
    g) odtlačok úradnej pečiatky orgánu, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo.
    Inak tam nemá čo tento zamestnanec štátnej správy čo hľadať, ak nepozná zákony. Môže sa to tiež považovať aj ako zneužitie právomoci verejného činiteľa, nakoľko požaduje plnenie ďalších úkonov, na ktoré nemá oprávnenie a ktoré zákon nevyžaduje.

    Na záver: nie ste povinní niečo také vykonávať, pretože táto požiadavka je irelevantná a odporujúca danej situácii a zákonu.
    Na vašom mieste - oznámil by som toto správanie a požiadavky pracovníka matriky okamžite jeho nadriadenému - teda rovno primátorovi, starostovi, alebo ešte lepšie vyšším orgánom štátnej správy - teda rovno ministerstvu vnútra!

    A ešte taká malá poznámka - zomrelý predsa už nemá rodný list. Rodné listy sú len pri žijúcich osobách, po úmrti sa vydáva úmrtný list (a údaje sa berú preto z rodného listu) a rodný list sa ukladá do štátneho archívu do depozitu a je nedostupný (lebo je už neplatný).
    Naposledy upravil misoft : 09.07.13 at 14:53
    Pejtooon Ďakujem za vyčerpávajúcu a veľmi peknú odpoveď. Neviem prečo si pýta rodný list deda, keď v rodnom liste mami je všetko v poriadku ako som zistil. A čo bolo predtým ju už nemusí zaujímať.

    Musím "JA" vybavovať nezrovnalosti na matričnom úrade, ktoré sa týkajú priezvisk mojich príbuzných?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.