Zavrieť

Porady

Zadrzanie svedka, je to nutne ?

Kamaratka bola vcere podvecer na jednom bratislavskom jazrre. Nedaleko nej sa partia mladikov pobila. Po prichode policajtov bola kamaratka zadrzana ako svedok a predvedena na vysluch.
Su skoro 2hodiny stale sedi na policajnej stanici, ale nikoho este nevypoculi, ani sa nic neudialo, vraj cakaju na nejake papiere. Kamaratka by mala rano o 6 zacinat v robote.
Pytam sa preto. Bol podla vas takyto krok zo strany policie nevyhnutny ? Ma kamaratka nejaky "narok na nepritomnost v praci ", vzhladom na to, ze v takomto stave nedokaze odpracovat 11hodinovu zmenu ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mám dojem , že buď zavádzaš v informáciách , alebo ide o nevedomosť .
    Ide totiž o to , že :

    Zadržanie a zatknutie
    Ak má vyšetrovací orgán oprávnené dôvody domnievať sa, že ste spáchali trestný čin, môžete byť zadržaný ako podozrivý na 48 hodín. V prípade zadržania vás vyšetrovací orgán musí bezodkladne vypočuť.

    Výsluch a zhromažďovanie dôkazov
    Cieľom vyšetrovania je zhromaždiť dôkazy potvrdzujúce okolnosti týkajúce sa trestného činu. Za týmto účelom sa podozrivý, obeť a svedkovia vypočujú, zhromažďujú sa dôkazy, vykonávajú sa forenzné analýzy a sledovanie podozrivých. Všetky kroky zamerané na zhromažďovanie dôkazov sa musia zdokumentovať v súlade so zákonom. Na to, aby ste mohli byť obvinený, možno použiť iba dôkazy stanovené zákonom a získané zákonným spôsobom.


    Z toho vyplýva , že svedok nemôže byť zadržaný ...svedok môže byť iba predvolaný .

    DOPLNENIE :

    ....hm ...24 hodín ????
    Zákon vraví niečo iné !!!

    PRIEBEH VÝSLUCHU
    1. Predvolanie
    - každému výsluchu svedka musí zákonite predchádzať predvolanie OČTK v súlade s ust. § 127 TP;
    - svedok sa predvoláva spravidla poštou v dostatočnom časovom predstihu, nie je však vylúčené ani predvolanie iným spôsobom, napr. e-mailom alebo telefonicky;
    - ak sa svedok, ktorý bol riadne predvolaný, bez dostatočného ospravedlnenia na výsluch nedostaví, môže byť predvedený (§ 128 TP);
    - pojem „riadne predvolanie“ nie je v TP definovaný, možno teda vychádzať z rámcových ustanovení TP, ako aj z charakteru a účelu predvolania ako právneho úkonu – o riadne predvolanie pôjde výlučne, ak sa osoba, ktorá má svedčiť, z predvolania OČTK včas a zrozumiteľne dozvie kedy, kam a v akej veci sa má dostaviť, pričom súčasťou je aj poučenie o následkoch nedostavenia sa na predvolanie (predvedenie, poriadková pokuta); predvolanie možno okrem doručenia prostredníctvom pošty doručiť aj osobne OČTK (§ 65 TP);
    - v prípade ospravedlnenia na úkone OČTK zo zdravotných dôvodov je svedok povinný predložiť vyjadrenie ošetrujúceho lekára, že mu jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na úkone, na ktorý bol predvolaný, bez ohrozenia života alebo závažného zhoršenia zdravotného stavu alebo z dôvodu nebezpečenstva rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby;
    - ospravedlniť sa možno aj inými dôvodmi ako zdravotnými, napr. služobná cesta, čerpanie dovolenky a pod.

    Svedkovia

    § 127
    Povinnosť svedčiť
    (1) Každý je povinný dostaviť sa na predvolanie orgánov činných v trestnom konaní a súdu a vypovedať ako svedok o tom, čo mu je známe o trestnom čine a o páchateľovi alebo o okolnostiach dôležitých pre trestné konanie.
    (2) Každý je povinný napomáhať splnenie tejto povinnosti.

    § 128
    Predvolanie, predvedenie a zabezpečenie svedka

    (1) Svedok, ktorý bol riadne predvolaný a bez dostatočného ospravedlnenia sa k úkonu neustanoví, môže byť predvedený. V konaní pred súdom na základe uznesenia súdu môže byť svedok zabezpečený spôsobom uvedeným v § 88, ak sú splnené podmienky pre taký postup. Na následky nedostavenia sa musí v predvolaní upozorniť.

    (2) V prípade ospravedlnenej neúčasti svedka na úkone orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu zo zdravotných dôvodov je svedok povinný predložiť vyjadrenie ošetrujúceho lekára, že mu jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na úkone, na ktorý bol predvolaný, bez ohrozenia života alebo závažného zhoršenia zdravotného stavu alebo z dôvodu nebezpečenstva rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

    (3) Ak sa nedostaví príslušník ozbrojených síl alebo ozbrojeného zboru, požiada orgán činný v trestnom konaní alebo súd jeho nadriadeného, aby oznámil dôvod, prečo sa predvolaný nedostavil, prípadne aby ho dal predviesť alebo ho zabezpečil. V ostatných prípadoch požiada orgán činný v trestnom konaní alebo súd o predvedenie alebo zabezpečenie svedka útvar Policajného zboru.

    (4) Ak je ako svedok predvolaný zástupca orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, adresou na doručovanie predvolania je adresa sídla orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
    Naposledy upravil buchač : 10.07.13 at 09:29
    19 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peeter22 Ked som prisiel na policajnu stanicu v noci o pol 11, vysiel policajt ktory mi povedal doslovne "bola zadrzana na mieste cinu ,ako svedok"
    Cakal som pred stanicou do rano do 4:20 nic sa dovtedy neudialo, nikoho nevypoculi.
    Teraz - rano 9:30 mi volala kamaratka, ze ju prave pustili (takmer po 12 hodinach. K papierom ohladom vysluchu sa dostanem az na vecer.
    Ale nejak sami tento krok policajtov nepozdava.
    buchač Môžeš sa sťažovať - žiadať vysvetlenie ...viď :

    http://www.minv.sk/?oznamenie-o-prot...prislusnika-pz
    lujza.j Ktore jazero?
    peeter22 Tak som volal na sekciu kontroly a inspekcnej sluzby MV. Vyzera, ze konali v ramci zakona. Podla zakona mozu zadrzat svedka na mieste cinu a drzat ho 24 hodin na policajnom oddeleni. V pripade, ze konaju v ramci zakona, nie je mozne ani poziadat o nahradu uslej mzdy. V pripade, ze by kamaratka dostala kvoli tomuto z roboty vyhadzov, je mozne ist s tym na sud, ale zrejme by zasa len neuspela, kedze policia konala v ramci zakona....
    peeter22 lujza.j - velky drazdiak
    buchač Doplnenie príspevku ..
    peeter22 Buchac - to o com pises je predvolanie svedka. Ked som volal na sekciu kontroly a inspekcnej sluzby MV, bolo mi vysvetlene, ze existuje pojem "zadrzanie svedka na mieste cinu". Kedy je mozne spolu s obvinenym zadrzat aj svedkov - max 24 hod.
    misoft Trestné právo nepozná pojem "zadržanie svedka" - pozná len "predvolanie, predvedenie, zabezpečenie". Ak bola zadržaná - potom boli isté pochybnosti a bola podozrivá.
    buchač Dušan ....viď prvá veta v mojom príspevku ...
    peeter22 Este mi tak napadlo apelovat na "V prípade zadržania vás vyšetrovací orgán musí bezodkladne vypočuť." Myslite, ze bolo nieco platne podat staznost, kedze musela cakat od 21:40 do cca 7:00 kym bola vypocuta ?
    buchač Peter ...na jednej strane vravíš niečo o tom , že Ti bolo vysvetlené ( TELEFONICKY ) , že existuje ten pojem " zadržania svedka " .
    Na strane druhej chceš podávať sťažnosť . Šak podaj , budeš to mať na papieri .

    Lenže ide aj o to , či sa kvôli takejto " udalosti " oplatí nervy si žrať .
    Aj tak už nič nezmeníš , priateľka bude maťna daný deň dovolenku a život ide ďalej ...

    Dlab na to ......
    misoft Buchy - viem, ale Opakovanie = matka múdrosti (pre niekoho)

    A ona bude mať aj "akčný" zážitok - bude vnúčatam rozprávať: "Keď som mladá bola, policajti ma vypočúvali - to bol ho(v)ror....".
    peeter22 buchac - mas pravdu, obcas sa necham uniest potrebou dokazovat svoju pravdu
    lujza.j no , myslím, že veľa kriku pre "nič"všetko bolo možno trošičku inak...
    peeter22 lujza.j - nieco z toho co som pisal ti nesedi ? alebo z coho usudzujes ?
    lujza.j si zbytočne rozvášnený...úkony robili v zmysle tr. poriadku, alebo priest. zákona....predpokladám, že ide iba o priestupok......
    § 17 - Oprávnenie požadovať vysvetlenie

    Policajt je oprávnený požadovať potrebné vysvetlenie od osoby, ktorá môže prispieť k objasneniu skutočností dôležitých pre odhalenie priestupku alebo správneho deliktu a na zistenie jeho páchateľa, ako aj na vypátranie hľadaných alebo nezvestných osôb a vecí. V prípade potreby je policajt oprávnený vyzvať osobu, aby sa ihneď alebo v určenom čase dostavila na útvar Policajného zboru na spísanie zápisnice o podaní vysvetlenia alebo, ak ide o objasňovanie priestupku, na spísanie záznamu alebo zapísania výsledkov úkonov do správy o výsledku objasňovania priestupku.
    julysak Logické vysvetlenie 7 hodín čakania :
    - nebolo 100% isté, že bude iba svedok
    - najprv vypočúvali podozrivých
    - bolo to v noci = málo policajtov vslužbe.

    Mravné poučenia :
    - nebuď podozrivý
    - ak nie si podozrivý, nemotaj sa pri podozrivých
    - ak sa pri nich motáš, tak nie v noci
    - ak v noci, tak si za to môžeš ty.
    lujza.j logické?ako pre koho...tento človek je evidentne alergický na polišov...a teraz tu dupká.....si myslí, že to ako v amíckych krimoškách funguje
    peeter22 Nepride mi, ze by som bol nejak alergicky na policajtov. Len sa mi nepaci ta zbytocna natahovacka ktora bola vo veci, to je vsetko.
    Nebudem to tu dalej riesit, dakujem za kazdy nazor/odpoved.
      zbaliť

    Zadrzanie svedka, je to nutne ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.