Zavrieť

Porady

Je možné napadnúť moju darovaciu zmluvu?

Rodičia ešte za života rozdelili majetok tak, že jeden dom darovali bratovi v r. 1994 a druhý mne v r. 2003. Môj dom v r.1994 zhorel a ja som všetky svoje peniaze a úvery dávala do domu. Samozrejme materiál som zháňala aj bez dokladov a pracovali mi na dome známi. Brat od r.1994 do môjho domu ani nevstúpil a v ničom nepomohol. O otca a matku som sa starala sama. Otec ešte žije. Brat sa vyhráža, že napadne moju darovaciu zmluvu z dôvodu vyššej ceny môjho domu. Môže??
Katy a R a čo ti brat daroval???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Brat môže žiadať pri dedičskom konaní započítať dar čo si dostala ty. I ty môžeš žiadať započítať dar čo dostal on ... aby nezostal s krátka. A tiež určite máš svedectvá a fotky ako dom vyzeral v roku 2003 ked ti ho darovali a ako vyzerá teraz . Prezri si staré fotky určite Ti to pomôže.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Zdenka175, Mária27, arizona, dedo paragraf, Mila123, himalajka
    6
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    himalajka ...takže je možné, že bude požadovať rozdieľnu sumu :-( . Samozrejme zateplila som, eurookná, eurodvere, všetko z dreva, nie plast. Ďakujem za radu.
    himalajka ...a ešte jedna vec. Po matkinej smrti sa dedičské konanie nekonalo, pretože matka bola nemajetná pre majetkové vysporiadanie za živa.
    Xanti Neboj sa, ved ak aj otec je nemajetný tak sa nemá čo započítavať ... len sa vyhráža ... ale on nemôže nič .. nie je darcom ...

    A ak po mame nebolo dedičské konanie pre nemajetnosť, tak aj po otcovi nebude dedičské konanie ... brat si môže fúkať práškový cukor do riti .. a nie sa zastrájať. Dostal tiež majetok ...
      zbaliť
    dôchodca dedo paragraf
    Môže sa o to pokúsiť,ak má zbytočné financie na vopred stratené konanie.Totižto nikto nemá právny nárok na DAR!!!.Darca daruje na základe svojho rozhodnutia a nikto nemá právo mu do toho ľudovo povedané kafrať,ani vlastný syn!Asi takto mu to vysvetlite.A keď sa mu to nepáči,nech dokáže,že ako sa on pričinil o zveľadenie vyhoreného domu.Dôkazné bremeno (platenie vyhotovenia dôkazného materiálu)znáša ten,kto dáva podnet na dokazovanie.A keby aj išlo o rozdielnu cenu darovaných domov,mohol by čisto teoreticky požadovať rozdiel,ktorý bol aktuálny v čase darovania.Ale zase na druhej strane darca neni povinný držať sa pri darovaní zásady "všetkým rovno".
    Naposledy upravil dedo paragraf : 29.07.13 at 19:28

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mila123, himalajka, misoft, arizona, Mária27, taiko
    6
    himalajka Ďakujem.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Môže , čoby nemohol ....
    Ibaže zbytočne vyhodí peniaze na tie všeliaké poplatky , potrebné k podaniu na súd ...

    Rodičia naložili za svojho života so svojim majetkom , ako oni uznali za vhodné ...
    Keby aj darovali úplne neznámej osobe , aj tak by zmluva bola platná ...

    Poznámka :
    ...inak , vzhľadom k tým okolnostiam zhoreného domu , zlatý to braček ...
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    himalajka ...ja viem, že je zmluva platná. Lenže môže požadovať pri dedičskom konaní doplatenie. Ja som do roku 2003 investovala do domu nemalé peniaze. Po tom ani nevraviac. Poisťovňa nám dala iba toľko, aby sa urobila sedlová strecha a dosť. Otec to mal zle poistené.
    himalajka ...ďakujem za povzbudenie.
    misoft Žiadať môže - i tak by dostal z koláča dieru . Bolo spomínané - darca za svojho života môže nakladať so svojim majetkom, ako uzná za vhodné. A späťvzatie daru by musel žiadať opäť darca - lenže už nemôže.
    Braček zle nakladal so svojim majetkom, tak nech teraz nevyskakuje (asi má dosť peňazí na "zbytočnú vec").
    Pokiaľ máš doklady, svedectvá, fotky a on nič - je to jasné - nič nedostane.
    marjankaj A otec má nejaký majetok?
    himalajka ...nie, otec už nemá tiež žiaden majetok. Všetko je rozdelené.
    himalajka nie, aj otec je nemajetný.
    marjankaj Tak sa nestaraj. Dedičské konanie nebude a teda sa nič dediť nebude.
    Dar si od teba môže pýtať späť iba tvoj otec.
    mareko On nemôže požadovať doplatenie od teba, to by teoreticky prichádzalo do úvahy ak by otec bol majetný - započítanie daru alebo darov navzájom. Keďže je otec nemajetný, tak skvelý brat môže iba ...
      zbaliť

    Je možné napadnúť moju darovaciu zmluvu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.