Zavrieť

Porady

Dôchodca a príjem z kapitálového majetku - HZL

Môjmu otcovi došiel list z VUB, že od 1.7.2013 už mu nebudú zrážkovo strhávať daň z úroku plynúceho z hypotekárnych záložných listov (HZL), ktoré vlastní. Ale že si má podávať daňové priznanie. Je to pravda?

Otec má príjem cca 700 Eur/mesačne (starobný alebo invalidný dôchodok), potom vlastní HZL cca za 10000 eur, takže príjem podľa §7 odst. 1 písmeno h) je cca 4% = 400 eur/rok. Do 30.06.2013 to bolo zdaňované zrážkovo a od 1.7.2013 si to má príjemca zdaňovať sám. V zákone sa píše že pokiaľ má nikto zdaniteľné príjmy len do cca 1800 EUR za rok tak ani nepodáva daňové priznanie. Je to tento prípad?

Poznámka:
Pripadá mi divné, že sa štát takto vzdáva príjmov (predtým platil, teraz platiť nebude). A keby tam mal povinnosť podávať daňové priznanie, ako by si mal vysporiadať svoje odvodové povinnosti (resp. musí? aj keď je dôchodca?)?

Doplnenie:
Nikto sa neozval, tak som hľadal ďalej a našiel som to na:
http://www.pp.sk/WebDUPP/main/Articl...=48948&print=1
Je tam uvedené že:
"ak daňovník nedosiahne iné druhy zdaniteľných príjmov (napr. dôchodca alebo študent) a tento príjem nepresiahne polovicu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka (napr. v roku 2013 sumu 1 867,97 €), takže daňovníkovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie a tento príjem v konečnom dôsledku nezdaní."
Naposledy upravil pepe1350 : 15.08.13 at 11:06
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Dôchodca a príjem z kapitálového majetku - HZL

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.