Zavrieť

Porady

Odstupné (§ 76 Zákonníka práce)

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
V prípade, ak sa skončí pracovný pomer výpoveďou zo strany ZAMESTNÁVATEĽA podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c), teda v týchto troch prípadoch:

- ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
- ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
- ak zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu, alebo ak dosiahol napracovsku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia

MÔŽE zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi odstupné. Podmienka „môže“ dáva možnosť zamestnávateľovi odstupné NEPOSKYTNÚŤ. Toto platí v prípade, ak je dodržaná výpovedná doba (najmenej dvojmesačná alebo najmenej trojmesačná), teda zamestnanec ostáva v pracovnom pomere v období plynutia výpovednej doby.

Iný prípad je, ak zamestnanec súhlasí so skončením pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c) pred začatím plynutia výpovednej doby. V tomto prípade odstupné takémuto zamestnancovi PATRÍ, teda zamestnávateľ ho je POVINNÝ poskytnúť. Zároveň, ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

O ODSTUPNOM možno uvažovať iba v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. a), b), c) – v iných prípadoch výpovede alebo skončenia pracovného pomeru, či už zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa o odstupnom neuvažujeme.


VÝŠKA ODSTUPNÉHO
Zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najviac päť rokov patrí odstupné v sume najmenej* dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu.
Zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej* trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu.

Priemerný mesačný zárobok sa určí podľa § 134 ods. 4 ZP nasledovne:

priemerný hodinový zárobok (platný v čase ukončenia pracovného pomeru) sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca

Priemerný počet pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac
rok = 365,25 dňa
počet týždňov = 365,25 dňa v roku : 7 dní v týždni = 52,18 týždňov v roku
počet týždňov v mesiaci = 52,18 : 12 mesiac v roku = 4,348 týždňov v mesiaci
5-dňový pracovný týždeň = 4,348 x 5 dní = 21,74 dní v mesiaci

- pri 8-hodinovom pracovnom dni sa priemerný počet pracovných dní v mesiaci vynásobí číslom 8, teda výsledok je 173,92 hodín v mesiaci
- pri 7,75 hodinovom pracovnom dni sa priemerný počet pracovných dní v mesiaci vynásobí číslom 7,75, teda výsledok je 168,49 hodín v mesiaci
- pri 7,5 hodinovom pracovnom dni sa priemerný počet pracovných dní v mesiaci vynásobí číslom 7,5, teda výsledok je 163,05 hodín v mesiaci

*Podmienka o najmenšej výške odstupného dáva zamestnávateľovi možnosť voliť výšku odstupného, teda aký násobok priemerného mesačného zárobku prizná zamestnancovi, pričom najmenší možný násobok, uvedený v Zákonníku práce, musí byť dodržaný.


V prípade, ak by zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpil opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

Odstupné NEPATRÍ zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancovm na výplate odstupného inak.
Usporiadat
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

pri dohode sa môže stať, že sa povie - skončili ste dohodou a tým pádom nie je nárok na nič.[/QUOTE]

Práve preto musí byť v dohode uvedené, že z oganizačných dôvodov podľa par. 63,odst. 1 písm b/ZP
0 0
zue21 zue21

zue21 je offline (nepripojený) zue21

Ako sa vypocita odstupne v pripade, ze bol zamestnanec na PN od augusta 2010 do septembra 2011. Ako priemerný zárobok sa bude zamestnancovi pocitat PN, ktora mu bola vyplacana???
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

zue21 Pozri príspevok
Ako sa vypocita odstupne v pripade, ze bol zamestnanec na PN od augusta 2010 do septembra 2011. Ako priemerný zárobok sa bude zamestnancovi pocitat PN, ktora mu bola vyplacana???
PN su nemocenske davky, ktore z priemernou mzdou na pracovno-pravne ucely nemaju nic spolocne.
Ak pracovnik v poslednom stvrtroku pred vyplacanim odstupneho neodpracoval aspon 170 hodin, primerna mzda sa vypocita z pravdepodobneho zarobku.
1 0
heretic124 heretic124

heretic124 je offline (nepripojený) heretic124

zdravím, otec robí kuchára v reštaurácii, ktorá končí a zaujímalo by ma či má nárok na nejaké odstupné. robí tam už 5,5 roka, takže podľa starého zákonníka by mal dostať trojnásobok platu. platí to ešte? prosím odpíšte čo najrýchlejšie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ň
heretic124 Pozri príspevok
zdravím, otec robí kuchára v reštaurácii, ktorá končí a zaujímalo by ma či má nárok na nejaké odstupné. robí tam už 5,5 roka, takže podľa starého zákonníka by mal dostať trojnásobok platu. platí to ešte? prosím odpíšte čo najrýchlejšie.
§ 76
Odstupné
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.

§62 VD
(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.
0 0
kejtlinka kejtlinka

kejtlinka je offline (nepripojený) kejtlinka

Dobrý deň,

ma nárok na odstupné zamestnanec, ktorý ide do dôchodku?
Jeho pracovné miesto sa neruší, ukončenie pracovno-právneho vzťahu bude ukončené dohodou.
ďakujem vopred.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

do akého ?
ak do SD, či PSD alebo ID (nad 70 %) má nárok na odchodné podľa ZP, § 76a
0 0
kejtlinka kejtlinka

kejtlinka je offline (nepripojený) kejtlinka

pôjde do starobylého. (chce si podať žiadosť o predčasný odchod do dôchodku)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kejtlinka Pozri príspevok
pôjde do starobylého. (chce si podať žiadosť o predčasný odchod do dôchodku)
§ 76a
Odchodné

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať