Zavrieť

Porady

Odvody pre invalida (zivnostnika)

prosim Vas o radu. Keby si plny invalid otvoril zivnost ako by to vyzeralo s odvodmi?
cital som ze Od 1.7.2013 do 30.6.2014 je povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO…ktorej príjem z podnikania a z činnosti SZČO za rok 2012 (na základe daňového priznania za rok 2012) bol vyšší, ako 4716 eur (12 x 393 = 4716).
Co je to prijem? Je to obrat alebo hruby zisk ...?
Ked sa budem napr podnikat v obchodnej cinnosti a podari sa mi behom roka urobit len jeden obcho nakup stroja za 11000 EUR a jeho nasledny predaj za 11700 EUR. Cize hruby zisk bude 700 EUR som nuteny platit odvody?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Príjem je príjem, tj. obrat. Takže ak kúpiš stroj za 11000 e a predáš ho za 11700 e tak budeš povinným platcom odvodov do SP od 1.7. toho roka kedy si podával DP.
    Čiže ak teraz založíš živnosť, a spravíš ten obchod tak od 1.7.2014 si povinným platcom odvodov.

    Do ZP platíš odvody polovičné od začiatku živnosti.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Obratom na účely platenia povinných odvod do SP v prípade živnostníka účtujúceho v sústave JÚ sú príjmy, (t.j. zinkasované úhrady faktúr). Podľa tvojho príkladu by sa v prípade úhrady 11000 Eur bral za obrat zinkasovaný príjem 11000 Eur.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ester plus Opravujem sumu 11 000 Eur na 11700 lebo to je tvoj príjem z predaja.
    sunborn Cize keby som ako zivnostnik uskutocnil len jeden obchod za rok a obrat (moja fakturacia na odberatela) z neho by bol 1 mil EUR tak budem platit statu tie najvyssie odvody napriek tomu, ze moj zisk moze byt povedme 3000 EUR.
    A keby som mal sro-cku, kde si ako konatel dam pravidelny plat 350 EUR tak platim mensie odvody (firma/zamestnanec)?
    Ester plus Obrat - príjem sa posudzuje z dôvodu či máš ako SZČO povinnosť byť povinne poistenou osobou. Ak túto hranicu obratu neprekročíš odvody platiť nebudeš. Ale keď už túto hranicu prekročíš budeš povinne poistenou SZČO do SP a výšku odvodov v tomto prípade počítaš už z rozdielu príjmy - výdavky+suma zaplateného poistného na povinné ZP a SP /12 x príslušné percentá odvodouv.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    inak presne to máš v § 21 - odkedy je povinnosť ... a § 138 - VZ

    wrong je offline (nepripojený) wrong

    wrong
    Zdravotné sa uhrádza v polovičnej výške, t.j. 27,51 a výška odvodov do SP sa nemení, t.j. 130,27. Doporučujem si otvoriť živnosť až prvého januára pretože odvody do sociálnej poisťovne sú vypočítavané až z prvého daňového priznania a začnú sa platiť až v júli následujúceho roku. Čiže ak by ste začal podnikať 1.1.2014, tak by ste prvé odvody do SP zaplatil až v júli 2015.
    Xanti Hlúposť, môže si živnosť otvoriť aj zajtra, a ak do konca roka 2013 nedosiahne príjem 4830 eur .. tak odvody od 1.7. 14 nebude do SP platiť ...
    wrong ďakujem, že si ma doplnila, zabudla som sa o tom zmieniť. I keď neviem prečo píšeš, že moja odpoveď je hlúposť, keď je to pravda. Do konca roka zostávajú štyri mesiace. Všetci moji klienti dosahujú mesačný príjem vyšší než je 1200 eur a tak automaticky predpokladám, že ho dosiahne i opytovateľ.

    Odvody pre invalida (zivnostnika)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.