Zavrieť

Porady

Zákaz konkurencie

Môžem Vás poprosiť o info.?
Má niekto z Vás skúsenosti s par.136 Obch. zák.,pri s.r.o., zákaz konkurencie?
Konkrétne: konateľ je živnostník FO a dodáva služby s.r.o.
konateľ FO má aj iné aktivity ako k s.r.o. k iným firmám v činnosti, ktorá súvisí s činnosťou s.r.o.

v par.136, ods.1(1) Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplýva niečo iné, konateľ nesmie:
a) vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody spoločnosti,
c) zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
d) vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.

mám formulácii "Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplýva niečo iné" rozumieť tak, spol. zml. môže povoliť konkurenciu?
Dnes by som chcel ísť na živ.odd. s dokladmi, takže mi to súri.
Ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil FAA : 04.10.04 at 07:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Ja som sa niekde stretol s takým výkladom, že zákaz konkurencie zamontovaný do ObchZ pri niektorej z nedávnych noviel, stanovil dosť prísne tieto zákazy a formulácia, že "pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplýva niečo iné", znamená, že tieto dokumenty môžu zákonom dané zákazy len sprísniť, ale nemôžu povoliť, zľaviť z toho, čo je už priamo zákonom zakázané. Celé to malo slúžiť na zvýšenú ochranu tretích osôb vo vzťahu k sro a obmedziť možnosti reťazenia cez spriaznené osoby a pod. a tak obmedziť možnosť podvodov.

    FAA je offline (nepripojený) FAA

    Som Božie dieťa FAA
    Vďaka elPi, už môžem pokojne spávať. Možno by stálo za úvahu vytvoriť prekladový slovník z právnického jazyka, určite by mal taký rozsah ako japonsko / slovenský. faa

    gray je offline (nepripojený) gray

    gray
    Dobrý deň,
    Aj ja mam podobný problém. Už som si preštudoval kopu článkov na Porade, ale stále ešte nemám v tom jasnosť, a hlavne mam obavy že pri nejakej kontrole sa môžem dostať do problémov...

    Mam živnosť, idem si založiť sro kde budem jediným spoločníkom a konateľom.
    Keď budem aj vlastníkom tej sro, tak funkciu konateľa budem vykonávať bez odmeny – to je pochopiteľne, dúfam aj pre kontrolórov.

    Otazka 1: Sro bude podnikať v oblasti IT a reklamy, a niektoré predmety podnikania ma sro rovnake s FO, napr. „poradenstvo v oblasti výpočtovej techniky“, „systémová údržba software“... Je to problém s pohľadu zákazu konkurencie pre konateľa?

    Prace vo firme budú mať nárazový charakter - podľa objednávok, a preto sro nebude mať zamestnancov, minimálne na začiatku – všetky prace budú dodávané na základe dodávateľských zmlúv.

    Otazka 2: Možem byt aj ja jedným s tých dodávateľov – ako FO-živnostnik? Chcem vykazovať tecnhicke prace - Systémová údržba software, poradenstvo, návrh aplikácii ?
    Môžem ako konateľ sro uzatvárať obchody so sebou - živnostníkom?

    Otazka 3: Môžem ako FO-živnostnik vykonávať podobne prace aj pre iných zákazníkov, nie len pre sro? Môže to byť problém s pohľadu zákazu konkurencie?

    Otazka 4: Týka sa zákaz konkurencie aj členov rodiny konateľa (manžel, manželka, brat ...) ?

    Otazka 5: čo v praxi znamená par.136, ods.1(1) a): "vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,"

    Prosím, môže niekto poradiť ako sa to dá vyriešiť? Nechcem porušovať zákony...

    Ďakujem.
    Naposledy upravil gray : 03.04.06 at 07:59

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.