Zavrieť

Porady

Duálny systém Windows 8 a Windows XP - ako nabootovať 2. systém z CD?

Viete niekto, ako by sa dal vytvoriť duálny systém z Windows 8 a Windows XP? Na novom Notebooku bol predinštalovaný systém Windows 8. Harddisk je rozelený na dve parity C: a D: tak by to malo nejako ísť. Na paritu D: by som chcel pridať Windows XP, no ten Windows 8 mi nechce dovoliť bootovať z CD ani USB Flashdisku, iba z C:. Skúšal som aj Safe Mode Win 8, aj iné módy, no nič, odmieta to. Mám vytvorené aj štartovacie menu pre voľbu operačného systému. Keby mal Windows 8 DOS mód, tak by to možno šlo, no taký som nenašiel. Dalo by sa to nejaké obísť? Ešte rozmýšľam vabrať z Notebooku HDD a dať ho do iného Notebooku alebo ako externý disk a tak nainštalovať druhý systém na paritu D:, no neviem, či to pomôže, aby som to zbatočne nerozoberal - už sa s tým babrem celý deň. Ak niekto viete, poraďte, ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    PaloPa je offline (nepripojený) PaloPa

    PaloPa
    Ak už musí byť samostatné XP a samostatné Win 8
    Potom v poradí:
    1| inštalácia Win XP na čistý disk
    2| potom inštalovať Win 8 a použiť EasyBCD pre duálne zavádzanie

    EasyBCD
    http://neosmart.net/wiki/display/EBC...mentation+Home

    Windows 8 má iný spôsob bootovania ako doterajšie verzie (jeden z dôvodov je rýchlejší nábeh systému)

    Z osobných skúseností však najjednoduchší spôsob prevádzkovania viac systémov na jednom stroji (bolo treba prevádzkovať starší SW, resp. pre školenia, atď) sa mi najviac osvedčilo naištalovať si tzv. "Virtuálny stroj", t.j. akoby "počítač v počítači".

    Používam VMware-player (VMW player je bezplatný).

    Po jeho naištalovaní v hostiteľskom OS (tu Win 8) a spustení
    sa dá nainštalovať ľubovoľný iný OS.
    Predpoklad je dostatok pamäti a miesta na diskoch, ale pri bežnom aktuálnom stroji (cca 4 GB RAM, 500 GB HDD) beží VM úplne v pohode.

    Má to viacero výhod.
    1| netreba reštart PC, ak chcem použiť iný systém
    2| vzájomné Copy/Paste medzi systémami
    3| možnosť zdieľania zariadení (diskov, tlačiarní, siete...)

    P.

    Od verzie Win 7 je k dispozícii tzv. "XP mode", ale to sa mi neosvedčilo, zbytočne to spomaľovalo, aplikácie blbli ...


    ... skopírovať všetky Aplikácie zo starého Notebooku, ktoré mi tam bežia pod Windows XP. A je ich požehnane (okolo 200 GB)...
    Tak to by som určite neodporučil. Pod VM by som si dal len veci, ktoré z nejakého dôvodu nejdú na hostiteľskom OS (napr. starý Office, MS DOS programy ...). VM stroj bude vždy pomalší, už len pre veľkosť dedikovanej pamäti. Zvyčajne sa inštalujú do "Program Files" na virtuálnom C-čku, zbytočne by napuchlo.

    Ako sa dá nastaviť veľkosť virt.disku, viď obrázok v prílohe.
    P.

    ... aj keď ďalšie úložné média sú samozrejme pripojiteľné, viď druhý obrázok.

    afrodias (Dnes 00:50) ... Škoda, že ten Vistual systém sa nedá roztiahnuť na celú obrazovku ...
    Ale áno, CTRL+ALT+ENTER, alebo príslušná ikonka (viď obr.)

    ... A dá sa nejako ten nainštalovaný systém potom z toho VMware-player aj odinštalovať? Túto voľbu som nenašiel...
    Klik pravým tlačidlom z zozname virtuálnych strojov a potom "Remove VM from library" alebo "Delete VM from disk"
    Naposledy upravil PaloPa : 28.08.13 at 09:05
    VMware_shared.JPG  
    VMware_setup.JPG  
    VMware_FullScreen.JPG  
    VMware_Remove_Installed.JPG  
    1/1
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    afrodias Ďakujem, skúsim to takto, to by mohlo riešiť môj problém. Ešte sa spýtam, mohli by takto obidva systémy bežať na jednej parite C: ? Alebo radšej nech sú na dvoch pariách? Keď sa dá, redšej by som tie disky zlúčil do jedného.
    PaloPa Logicky na disk, kde je čo najviac miesta.
    Ale osobne by som odporučil na iný disk (riešením je i rozdelenie fyz. disku na viac logických - cez Disk Management ), ak by kľakol disk na ktorom je hlavný systém, aby sa nestratil i VM systém.
    Čo však mne osobne ohromne urýchlilo systém bolo, že som vymenil disky za SSD-čka, všetko beží násobne rýchlejšie.
    afrodias Úžasné, ani neviete, ako ste mi pomohol - ste génius! Ešte mám poslednú otázku: Treba zvoliť veľkosť virtuálneho disku. Tá veľkosť limituje umiestnenie Aplikácií, ktoré budú bežať pod tým druhým OS (teda pod Windows XP)? Čiže Aplikácie, ktoré budú bežať pod Windows XP musia byť tiež nahraté na tom Virtuálnom disku? Alebo budú na XP bežať, aj keď budú na inom disku - napr. na inej parite napr. by boli priamo na C: alebo na D: parite. Totiž chcem dosiahnuť to, že keď spojazdním ten sekundárny systém na tom tom istom (rozdelenom alebo zlúčenom) disku, aby som tam mohol skopírovať všetky Aplikácie zo starého Notebooku, ktoré mi tam bežia pod Windows XP. A je ich požehnane (okolo 200 GB). No tento disk má 500 GB, takže to môžem urobiť, ako treba. Ak sa bude dať, zlúčim ho do jedného veľkého disku Acronis Diskom. Je tam SNTF alokačný systém súborov.
    afrodias Dobre. Podľa helpu, čo som si pozrel k tomu Virtual Machine - veľkosť Virtuálneho disku - píšu, ak som to správne pochopil, že by to malo fungovať aj takto, že Win XP bude na Virtuálnom disku a jeho Aplikácie budú na normálnom disku C: - tam píšu, že keď je Virtuálny disk vytvorený na tom istom fyzickom disku, ako sú ostatné súbory počítača, tak ten Virtuálny disk môže pristupovať k súborom, uloženým na normálnom disku C:. Bude to takto podľa vás fungovať? Čiže pre Win XP by som vytvoril len okolo 10 GB Virtuálneho disku a jeho Alpikácie potom dám na normálny Disk C: a Win XP z toho Virtuálneho si ich nájde. Tým by som sa vyhol dvojitej inštalácii Aplikácií - keď budú nc C:, tak ich bude môcť používať aj ten Windows 8 (tie, ktoré dokáže spustiť). No ak Virtuálny disk vytvorí akoby nový Logický diskový oddiel npr. E: tak potom si tie Aplikácie na C: nenájde. Lebo keď budem mať nainštalovaný ten Win XP, tak mu len dokopírujem Aplikácie a prepíšem mu súbory Systémových registrov za tie zo starého Notebooku a nemusím nič inštalovať - všetky Alikácie pobežia. No asi budú musieť byť na tom istom diskovom oddiely, ako sú na starom Notebooku - čiže ak vznikne Virtual E: tak aj Aplikácie musia byť na E: V tom prípade radšej vytvorím veľký Virtuálny disk povedzme 250 GB. Mne nevadí, keď to pôjde o niečo pomalšie, len nech nemusím tých 500 Aplikácií na Win XP znova inštalovať a nastavovať - to som robil celý jeden rok!
    afrodias Vytvára si ten Virtuálny disk novú Logickú jednotku (nové Písmeno disku) alebo nie? Podľa toho to urobím.
    PaloPa Nie, image celého virt systému je vytvorený ako množina súborov na zvolenom hostiteľskom disku (priečinku).
    Zákl súbor je *.vmdk, t.j. napr "Windows XP Pro.vmdk".

    Možno vytvoriť, resp. pripojiť toľko virt. diskov, koľko bude treba.

    Prípadne treba si mrknúť help, dokumentáciu, resp trochu pogoogliť.
    afrodias Už tomu rozumiem, ako to funguje. Tie virtuálne súbory slúžia len ak systémové prostredie, v ktorom tie programy bežia. Keď chcem spustiť viacej programov na Virtual disku, tak by mali byť väčšie, aby to zvládli. No 10 GB im bude stačiť. Škoda, že ten Vistual systém sa nedá roztiahnuť na celú obrazovku - ja to mám na 11' mininotebooku. Inak skvelý stroj, konkrétne: http://www.alza.sk/asus-x201e-kx006h-black-d372607.htm - je výkonný a tenký ako Ultrabook, som s nim veľmi spokojný - mám ho na cesty a na prácu v exteriéry, len tam potrebujem mať aj funkčné Win XP.

    A dá sa nejako ten nainštalovaný systém potom z toho VMware-player aj odinštalovať? Túto voľbu som nenašiel.
    afrodias Skvelé, ďakujem vám. Keď budete niečo potrebovať, dajte mi vedieť. Čím sa zaoberám, nájdete napr na FB: http://www.facebook.com/AFRODIAS .
    afrodias Vám sa ten Windows XP nainštalovaný, ako virtuálny stroj aj pripája k internetu? Lebo XP treba do 30 dní aktivovať, inak sa vypnú. A v takomto type inštalácie, ktorá nie je plne korektná, je to problém - nepripája ma k internetu a v Adresári, kam ho Virtula Plazer nainštaloval, nie sú ani všetky obvyklé zložky (napr. tam vôbec ni je system32). Aj alternatívne riešenie aktivácie AntiWPA .dll tu nefunguje. To bude ešte problém, ktorý mi ostáva vyriešiť.

    No ešte ma napadla jedna možnosť. Možno sa bude dať počítač nabootovať z CD Windows Live USB Black (okresaná verzia XP na bootovanie z Flash diskov, alebo CD) a tak spustiť klasickú inštaláciu XP. Skúsim to a dám vedieť - aspoň ba som aj ja niečo poradil ostatným.
      zbaliť

    Duálny systém Windows 8 a Windows XP - ako nabootovať 2. systém z CD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.