Zavrieť

Porady

Prepočet dôchodku

Chcem sa spýtať na jednu vec, ktorá mi nie je celkom jasná. Dôchodcovia pracujúci v našej organizácii si dávali v januári 2005 žiadosť o prepočet dôchodku. Všetci vybavili. V januári tohto roku som im dala na ich žiadosť ELDP, lebo si chceli dať znova urobiť prepočet. Niektorým žiadosti zobrali, iným vrátili. Na ich otázku, prečo im nechcú žiadosti o prepočet zobrať, pracovníčka (v SP BA) odpovedala, že poberatelia dôchodku, ktorým bol priznaný pred 1.1.2004 majú nárok o prepočet, tí ktorým bol priznaný po 1.1.2004 si môžu dať žiadosť o prepočet až po skončení pracovného pomeru.
Postupovala pracovníčka SP správne, že ich odmietla?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Postupovaka správne, podľa § 66 ods. 3 zákona o sociálnom poistení, ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení nároku na StD a poberal tento dôchodok, suma StD odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia sa určí ....

    Doporučujem im zobrať si jeden deň neplateného voľna.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Ďakujem veľmi pekne za informáciu a odpoveď.
    V našej organizácii pracuje 14 dôchodcov a tí, ktorým bola žiadosť o prepočet dôchodku zamietnutá sa cítia byť diskriminovaní, lebo ich niektorým kolegom, ktorým bol dôchodok priznaný podľa starého zákona a takisto im PP trvá, pracovníčka SP žiadosť o prepočet prevzala.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Mojej mame, ktorej dôchodok priznali pred 1.1.2004 v SP nechceli potvrdiť ELDP, pričom ústredie SP v BA, kde sme žiadosť o prepočet dôchodku zasielali, si to vyžiadala. Na pobočke SP v SNV nám ho odmietli potvrdiť.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Dada
    Mojej mame, ktorej dôchodok priznali pred 1.1.2004 v SP nechceli potvrdiť ELDP, pričom ústredie SP v BA, kde sme žiadosť o prepočet dôchodku zasielali, si to vyžiadala. Na pobočke SP v SNV nám ho odmietli potvrdiť.
    Nadhodila som túto tému preto, lebo v tom nemám celkom jasno. Ešte podotknem, že všetkým 14-tim dôchodcom PP trvá. Ako som písala už skôr, pracovníčka to zdôvodnila tým, že niektorí išli do dôchodku podľa starého zákona a niektorí podľa nového. A zamestnanci sú zmätení a cítia si byť ublížení. Veď všetci sú dôchodcovia, všetci majú pracovnú zmluvu, všetkým pracovný pomer trvá, ale niektorým žiadosť o prepočet prevzali a niektorým nie.
    Naposledy upravil Ingrid G. : 17.03.06 at 07:47

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Ingrid G.
    Nadhodila som túto tému preto, lebo v tom nemám celkom jasno. Ešte podotknem, že všetkým 14-tim dôchodcom PP trvá. Ako som písala už skôr, pracovníčka to zdôvodnila tým, že niektorí išli do dôchodku podľa starého zákona a niektorí podľa nového. A zamestnanci sú zmätení a cítia si byť ublížení.
    Veď aj mojej mame pracovný pomer naďalej trvá. A ti vravím, z BA nám prišiel domov list, že chcú sociálkou v SNV potvrdený ELDP, a tu na sociálke ho nechcú potvrdiť, že ho potvrdzujú len pri skončení pracovného pomeru. Tak som sa nazlostila a taaaaký krásny list som napísala a poslala na ústredie SP do BA, že oni chcú to a tu to nechcú urobiť a pritom jedna inštitúcia. Som zvedavá, čo nám odpíšu.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Dada
    Veď aj mojej mame pracovný pomer naďalej trvá. A ti vravím, z BA nám prišiel domov list, že chcú sociálkou v SNV potvrdený ELDP, a tu na sociálke ho nechcú potvrdiť, že ho potvrdzujú len pri skončení pracovného pomeru. Tak som sa nazlostila a taaaaký krásny list som napísala a poslala na ústredie SP do BA, že oni chcú to a tu to nechcú urobiť a pritom jedna inštitúcia. Som zvedavá, čo nám odpíšu.
    Možno ubližujem pracovníčkam SP, ale mne to už pripadá, že si chcú ubrať z roboty. Prečo potom ten dvojaký meter???

    kika571 je offline (nepripojený) kika571

    kika571
    Je to tak, starobné dôchodky priznané pred 1.1.2004 sa prepočítavajú na požiadanie každý rok-aj keď pracovný pomer trvá a dôchodky priznané po 1.1.2004 sa prepočítavajú len po ukončení prac.pomeru. Uzatváraj s nimi prac.pomer vždy na 1 rok a takto si budú môcť dať prepočítať dôchodok tiež za každý rok.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    kika571
    Je to tak, starobné dôchodky priznané pred 1.1.2004 sa prepočítavajú na požiadanie každý rok-aj keď pracovný pomer trvá a dôchodky priznané po 1.1.2004 sa prepočítavajú len po ukončení prac.pomeru. Uzatváraj s nimi prac.pomer vždy na 1 rok a takto si budú môcť dať prepočítať dôchodok tiež za každý rok.
    A prečo pracovníčky SP odmietajú potvrdiť ELDP dôchodcovi, ktorému bol dôchodok priznaný pred 1.1.2004 a jeho pracovný pomer naďalej trvá? Žeby neznalosť zákona?

    kika571 je offline (nepripojený) kika571

    kika571
    To neviem, možno je to aj v tom, že dôchodky priznané pred 1.1.2004 majú iný systém prepočtu ako tie priznané po 1.1.2004.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    kika571
    To neviem, možno je to aj v tom, že dôchodky priznané pred 1.1.2004 majú iný systém prepočtu ako tie priznané po 1.1.2004.
    No, ale v tom nevidím dôvod nepotvrdiť ELDP.
    som sukromny lekar a zaroven dôchodca od jauara 2008, platim odvody, ako si mozem dat prepocitat dochodok

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    majocka13 Pozri príspevok
    som sukromny lekar a zaroven dôchodca od jauara 2008, platim odvody, ako si mozem dat prepocitat dochodok
    dôchodok ti prepočítajú až keď skončíš s podnikaním.

    Takmerstarec je offline (nepripojený) Takmerstarec

    Takmerstarec
    Nestaci mat pozastavenu zivnost? Da sa to najmenej na pol roka. Ako to potom dopocitaju ked to nebudu robit po kazdom pozastaveni zivnosti? Vsak vlastne takehoto dochodcu oberaju o narok na prepocet dochodku. Nakoniec on moze aj skoncit a moze znovu zacat pracovat a teda znova poziadat o zivnost. Postradam v tom spravodlivost.
    60 rocny muz si v septebri 2010 poziadal o predcasny dochodok, od 1.3. 2011 bolo zo zakona zastavene vyplacanie predcasnych dochodkov, teda bral dpchodok len 6 mesiacov, no znizenie percent - sankciu mu znizili za 24 mesiacov, Stale pritom pracoval.1.3.2012 nastupuje do predcasneho dochodku lebo konci s pracou . Ako to bude s percentami , ktore mu stiahli za 24 mesiacov pricom bral dochodok len 6 mesiacov pri prepocte dochodku ?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Treba vyplniť tlačivo Žiadosť o uvoľnenie predčasného dôchodku, tlačivo tu – je to posledný formulár:
    http://www.socpoist.sk/479/1189s
    Potom Vám SP prepočíta zvýšenie predč. starobného dôchodku za obdobie čo ste pracovali od 1.3.2011 do 31.3.2012 a pripočíta toto zvýšenie k pôvodnému priznanému predčas. dôchodku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.