Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca(študent vš) a platba odvodov a poplatkov

Dobrý deň

Prosím vás potreboval by som poradiť. Som ztp/s. Mám priznaný polovičný invalidný dôchodok.50 % Pred pár dňami som skončil štúdium na vš a chcel by som vedieť či musím ísť na úrad práce alebo nie a ako je to s odvodmi a poplatkami či si ich budem musieť platiť sám alebo nie? Uvažujem, že by som si otvoril chránenú dielňu a v prípade, že by to nešlo a musel by som s tým skončiť
musel by som si začať platiť odvody a poplatky alebo by to bolo všetko ako teraz keď ešte nie som v evidencii úradu práce?

Ďakujem za objasnenie

Simon
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Za poberatelov ID je platitelom zdr.poistenia štát, z tohto dôvodu by si sa nemusel evidovať na UP.

    Ak však chceš dotáciu na podnikanie občana s ŤZP, evidencia na UP je nutná, Keď v roku 2013 začneš podnikať, minimálne do 1.1.2015 si môžeš určiť vymeriavací základ preddavkov na zdr.poistenie nula a preddavky platiť nebudeš. Či budeš platiť poistné do soc.poisťovne, závisí od výšky tvojich príjmov=tržieb, nie zisku. Do príjmov sa započítava aj vyčerpaná dotácia. Ak do konca roku presiahne 12*402,50 (bez ohladu na počet mesiacov podnikania), staneš sa od 1.7.2014 povinným platitelom odvodov do SP, ktoré sú rovnaké ako pre zdravého živnostníka.

    Viac info o chránenej dielni nájdeš tu :

    http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=13317
    Naposledy upravil veronikasad : 12.10.13 at 16:47

    Invalidný dôchodca(študent vš) a platba odvodov a poplatkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.