Zavrieť

Porady

dlhy a BSM

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na nasledovné. Manžel mal nejaké podlžnosti pred manželstvom, ale aj počas manželstva nadobudol ďalšie. Ja som ešte pred manželstvom nadobudla byt, auto, usporila si peniaze.... Na čo všetko mi môžu siahnuť v prípade manželovho neplatenia vzniknutých (pred manželstvom aj počas manželstva) záväzkov?
Catherina V tomto prípade si myslím, že môžeš napísať návrh na súd na zrušenie bsm.
FU3 Ďakujem. Neviete mi náhodou povedať aký poplatok sa tam platí a či je potrebný nejaký konkrétny formulár?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na majetok v BSM pre pohľadávky vzniknuté počas manželstva.

    § 147 občianskeho zákonníka

    (1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

    (2) To neplatí, ak ide o pohľadávku veriteľa jedného z manželov, ktorí sa dohodli podľa ustanovení § 143a, pokiaľ táto pohľadávka vznikla pri používaní majetku, ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    FU3 Ano, tento paragraf mi je známy.... len nie som si istá, či som si ho správne vyložila. Znamená to, že ak by manžel nemal z čoho splácať svoje dlhy, tak mi na byt/ augo ktoré som nadobudla pred manželstvom nemôžu siahnuť???
    Mária27 nie, nemôžu
    FU3 Ďakujem
    korela Ak vznikol dlh partnera počas manželstva, je možné, aby sa dlh vyrovnával zo mzdy, ev. dôchodku druhého partnera?
    kopretinka korela,prečo sa pýtaš v komentári?veď ty nie si nováčik.Zadaj otázku,prípadne súvisiacu otázku
    draik Korela: Mzda a peniaze na účte druhého z manželov sú podľa judikatúry pohľadávky a nie veci, teda ich nie je možné postihnúť exekúciou.
      zbaliť
    FU3 Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.