Zavrieť

Porady

Šikana v škole

Môže mi poradiť niekto ako riešiť šikanu v škole voči dieťaťu s ADHD a poruchami učenia a pozornosti. Syn je sústavne šikanovaný skupinkou 6 spolužiačok a 4 spolužiakov, ktorí držia spolu. Keď som išla pred školu ho čakať, aby ho znova nezbili, tak ma vôbec nerešpektovali a vulgárne sa tiež pustili do mňa dospelej osoby. Sú to len 11 ročné deti. Syn je piatak. Išla som za triednou. Nepomohlo. O tri dni neskôr ho napadli v škole počas veľkej prestávky, bolo to vraj z pomsty, že som bola po neho v piatok v škole a nadala im do sopliakov. Posmievali sa mu, že je nadržaná slepica a opica, že znásilňuje dievčatá, ukazovali mu prostredník, keď to psychicky nevydržal a sa rozplakal, tak sa mu začali smiať, že je plačko, peračník mu vyhodili do koša, roztrhali výkresy, vyhodili pero von oknom. Keď prišiel domov, tak sa mi psychicky zosypal, triaslo ho ako osiku a plakal, odmieta mi chodiť do školy. Išla som za riaditeľom, nebol v škole, tak to riešil zástupca, boli volaní po jednom do riaditeľne a tam sa priznali. Dostali iba triednické napomenutie. Žiadala som prísnejší trest, lebo syn tam odmieta chodiť a kto mi dá záruku, že sa mu znova nebudú chcieť pomstiť. Pán riaditeľ to odmietol, že im nemôže dať prísnejší trest. Pritom podľa školského poriadku za šikanu je 3 zo správania. Zajtra je zvolané mimoriadne rodičovské za prítomnosti psychológa. Čakajú nás ešte ďalšie psychologické vyšetrenia. Pán riaditeľ, aby si nerobil zlé meno, tak ma nahováral, aby som dala podnet na sociálku na všetkých agresorov. ALE TO MÁ UROBIŤ ON NIE JA, LEBO ŠIKANA SA STALA PRIAMO V ŠKOLE. CHCE SA VYHNÚŤ ZODPOVEDNOSTI. Bola som to oznámiť na polícii a ešte zo mňa chcú urobiť blázna, lebo vraj syn sa vyhovára, že sa tam bojí chodiť a mám ho pekne poslať do školy, že to nafukujem a situácia nie je taká "strašná" ako tvrdím. Ja som povedala, že oni nie sú psychológovia, aby takéto niečo tvrdili. Psychologické vyšetrenia sú ešte neni ukončené a jeho psychický stav môže posúdiť len psychológ. ČO MI EŠTE ZOSTÁVA, ABY SA RIADITEĽ ROZHÝBAL A DAL PODNET NA SOCIÁLKU, KEĎ NEPOSTUPUJE TAK AKO MÁ? PODAŤ PODNET NA INŠPEKCIU, ALEBO DAŤ TO DO MÉDII??? ALEBO PRELOŽIŤ SYNA DO INEJ ŠKOLY. JA SOM UŽ NA PRÁŠKOCH, SAMA MUSÍM VYHĽADÁVAŤ PSYCHOLÓGA. MÁM POCIT, ŽE JE BOJUJEM S VETERNÝMI MLYNMI.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    Je to praca pre chapa. Ak si sama podla mna okamzite zmen skolu.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AVRIL Ano. Som sama. Preto hovorim, ze bojujem s veternymi mlynmi. Je to otrasne, uz som na konci so silami, uzivam antidepresiva a zajtra budem sama celit 10 rodinam.
    felix1 To je nezdolatelna situacia. Asi je tvoje dieta citovo inde ako ten buduci odpad spolocnosti.V tej vasej popisovanej skole prostredie ako rodic nezmenis. Skus sa zamysliet nad tym co spustilo tuto davovu nenavist. Pred x rokmi som si nevedel predstavit ze by som mal nosit skolsku uniformu. Dnes by som za to okamzite hlasoval a to mam velmi daleko od lavicovych nazorov!
    AVRIL No zo psychologickeho vysetrenia vyplyva, ze syn je velmi citlivy a zle znasa neuspechy a posmesky. Navyse sa nevie branit a tak si vsetci dovoluju a proti 10 nema sancu. Obvinuju ho z veci, ktore ani neurobil. Ked prisla policia do skoly to riesit, tak este zo mna urobili blazna, ze sa mu nechce chodit do skoly, ze ho tam mam pekne poslat, ze nie je precitlively, ze mu tam nic nehrozi, ze vsetko nafukujem AKO SI TOTO MOZU DOVOLIT TVRDIT, KED SU NENI PSYCHOLOGOVIA. NAVYSE V TEJTO SKOLE BOLA PRED ROKOM SIKANA, VIDEA Z TEJTO SIKANY BOLI NA FACEBOOKU, TIEZ TO ROBILI BABY MLADSIM ZIAKOM - CHLAPCOM A MUSELA TAM PRIST POLICIA, DOSTALI 3 Z CHOVANIA.
    nika.sum Zmente skolu, nenechala by som ho trapit, ti zasrani to asi maju z domu, takze asi ani u rodicov nepochodite. Drzim palce...
    asedma dcera to zvladla sama, vnuk chodil do sportovej tr. s debilmi..vydrzal to, bojoval s tym..nechcel odist, lebo mal tam aj kamosov normalnych..ale nik nevedel ze ma LMD, je to lepsie pre dieta, tolko lekar povedal
    karol.za avril
    nerieš čo sa deje v tejto škole,ihneď vymeň školu
    rieš zdravie a budúcnosť svojho syna
    tam pánovi alebo pani riaditeľke ,,predostri tento problém,,
    a ak to je Pán Riaditeľ urobí všetko aby tvoj syn rád chodil do školy a všetky administratívne kroky s výmenou školy tvojho syna by mal sám zariadiť
    AVRIL asedma mas pravdu, ze je lepsie, ked to nevedia, ale zial vie to cela trieda, lebo je integrovany, aby mal ulavu pri diktatoch, citani, pisomkach a pod.
    asedma ked dieta odmieta chodit do skoly, boji sa spoluziakov, to je lepsie odist stade, ked mas tu moznost
    tak to je ine..potom radsej ries prelozenie
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Skús to najprv po dobrom s rodičmi, ak budú agresívni, potom sa nečuduj po kom sú deti. Nemáš dosť síl bojovať proti presile. Ak je tvoj syn precitlivený, bude sa trápiť aj na inej škole. Si si istá, že tam nájdeš oporu? Mal by športovať, venovať sa fyzickej práci.
    Sú to jeho spolužiaci od prvej triedy? Aj triedna učiteľka?
    AVRIL Ano od prvej triedy. Ucitelka nie je ta ista, lebo je teraz piatak. Ja si myslim, ze vsetko zalezi aj od skoly aky ma pristup. Citala som prispevok jednej matky, ktora mala syna s ADHD a poruchou spravania, na jednej skole k nemu pristupovali tak, ze nemal konflikty so spoluziakmi, zvladali to, ale tu skolu zrusili a musela ho dat do inej a tam mala rovnake problemy ako ja s mojim synom, dokonca ju nutili, aby ho prelozila na inu skolu, lebo vylucit ho nemohli, ked to bola zakladka.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Prerad syna na inu skolu.
    Najlespie by bolo, keby si nasla skolu, kde je vytvorena samostatna trieda pre deti s tymito poruchami.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kukučka Veď rodičovské s rodičmi je zajtra, tak jej poraď
    alaya1 Co jej mam poradit? Poradila so tu.S rodicmi tych deti to malo riesit vedenie, ked neriesilo, co ma matka robit? ist na policiu, riesila to tiez, nevyriesila.. Ak jej zalezi len na tom, aby dieta nebolo stresovane, beriem ho prec. Deti s ADHD su ine, ako bezne deti. Ak vsak chce dieta ponechat v tej skole, tak musi pocitat s problemami, ak nie je ochota to riesit tam, kde by to mali, nech to da do medii.
    AVRIL ALAYA1 ja by som najradsej syna preradila okamzite, ale problem je dochadzanie. My sme z dediny, je tu len jedna skola, tak by sme museli dochadzat a financne mi to nevychadza. Tak som nutena ist uz len na inspekciu a dat to ako ty hovoris do medii.
    alaya1 Zial, ine ti poradit nemozem, lebo vies, deti su krute, akonahle si najdu niekoho, neberu si servitky pred usta a ublizuju. Ak riaditelstvo nekona, treba oslovit zriadovatela skoly, ziadat napravu tam, pripadne napisat podnet rovno na Ministerstvo skolstva SR. Vsade dopisat, ze ziadas o urgentne riesenie, a ze vec postupujes mediam. Drzim prsty.
    AVRIL V tejto republike je to tak, ze pokial sa to neda do medii, tak sa tu nic neriesi, alebo az vtedy, ked dojde k nejakej tragedii a vsetci potom hadzu vinu jeden na druheho.
    kukučka Ak si pevne rozhodnutá, opýtaj sa ich zajtra, či urobili všetko preto, aby neubližovali tvojmu dieťaťu. Z očí do očí, každého jednotlivo! Držím ti palce. Ak môžeš, zober tam niekoho so sebou.
    AVRIL Nemam koho. Som sama. Ak si zoberiem niekoho z rodiny, budu si mysliet, ze som neni svojpravna. Beriem sedativa, lebo je toho uz na mna vela ako vravim BOJ S VETERNYMI MLYNMI.
    AVRIL Nemozem spat z nervov zo zajtrajska. Precitala som si vsetky prispevky, dakujem vam za kazdy jeden a budem rada ak mi este nejake rady date. Zajtra sa ozvem ako som dopadla. Dobru noc.
    kukučka Kde si? Vari nemáš ani trošku síl, či dobrú správu?
    AVRIL Kukučka uz som pisala, vid. moj prispevok nizsie.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    AVRIL (Včera 22:06) NO TAK UZ MAM PO TOM OTRASNOM RODICOVSKOM, POVIEM VAM JEDNYM SLOVOM BOLA TO FRASKA A OPATRENIA NEBOLI PRIJATE ZIADNE, ESTE SI ZASTALI SVOJICH SOPLIAKOV, ZE DOBRE, ZE DOSPELEJ ZENE VYNADALI.
    kukučka (Včera 22:14) Máš to ťažké, to si neviem ani predstaviť. Neospravedlnil sa ani jeden rodič?
    AVRIL (Včera 22:29) Ani jeden rodic a este to ohodnotili na pedagogickej rade, ze to je "LEN NAZNAK NA SIKANU" A NIE SIKANA a preto dostali LEN TRIEDNICKE NAPOMENUTIA, TEN NAJNIZSI TREST. TAK SOM NUTENA PODAT PODNET NA INSPEKCIU A AJ NA MS SR A AJ DO MEDII. A ESTE MATKA TYCH SOPLIAKOV, KTORI MI VULGARNE NADALI SA URAZILA A POVEDALA, ZE VSETKO DA DO MEDII A BERIE SVOJE DIETA ZO SKOLY.
    ...a čo si čakala ???
    Snáď niečo inšie , pri tej dnešnej situácii , keď žiak vynadá učiteľovi a pošle ho do teplých ...
    Osobne to za šikanu ( chovanie žiakov ) nepovažujem ...
    Deti sú proste kruté v tom svojom chovaní .
    Viacerí spomenuli zmenu školy ...
    Nooooo ... aj to je síce riešenie , ale neviem - neviem , či bude dosť dobré .
    Ide o to , že chlapec príde do nového prostredia a situácia sa bude opakovať , akurát bude obsadenie v tej hre života iné - môže byť dokonca aj pozdvihnutá " úroveň " ...
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    alaya1 Matka pise, ze dieta zbili spoluziaci, to nie je sikana? Deti s ADHD su ine, mozno niekoho spojim spravanim irituju, je to o pristupe. Ak matka nema inu moznost, ako pise a nemoze dieta umiestnit v inej skole, urcite ma moznost zucastnovat sa aspon par dni vyucovacieho procesu, na to rodic pravo ma a sama uvidi, co sa cez vyucovanie deje. Mozno bude vediet doma potom svoje dieta usmernit tak, aby nedochadzalo k situaciam, ktore si nezela.
    buchač alaya , čítal som poriadne ešte raz .

    V určitých súvislostiach je potrebné používať správne výrazy a matka píše :

    " O tri dni neskôr ho napadli v škole počas veľkej prestávky, bolo to vraj z pomsty, ..."

    Slovo " NAPADLI " je dôležité ...
    Napadnutie môže byť predsa aj ústne a aj telesné ...
    alaya1 Ja som to pochopila tak, ze ho biju, koli tomuto..." Keď som išla pred školu ho čakať, aby ho znova nezbili,...."
    kepso zmenil by som skolu, prostredie moze byt ako horsie tak aj lepsie. Dnesne deti su vydobytky modernej generacie , samy alfa-samci ci samice.....
    alaya1 Deti boli krute vzdy. Stacilo, ze niekto nosil okuliare, ci bol viac pri tele, hned si ho vybrali za "obet".Akukolvek odchylku deti netoleruju.
    nika.sum ano vela deti je nevychovanych a krutych - zial mnoho nevychovanych a krutych dospelych vychovava svoje potomstvo a je toho stale viac a viac. Moj maly (7r.)nosi okuliare necely rok a parkrat sa stretol s vysmechom, nastastie je dost rozumny a nereagoval na hlupakov (hlavne ked to boli nejake nezname deti) ale ja som mala co robit, aby som sa udrzala ked mi to hovoril....ale nie kazde dieta vie zniest vysmech a ked je to dennodenne od spoluziakov...
    AVRIL Alaya spravne si to pochopila, pred skolou ho zbili. Buchac NAPADLI HO - SLOVNE (pre lepsie vysvetlenie, zobrali mu peracnik, hadzali si ho medzi sebou, jeho drzali, vykrikovali, ze je nadrzana slepica a opica, ze znasilnuje dievcata, ked sa rozplakal, zacali sa mu posmievat, "uz sa ide rozplakat placko", pozrite uz place a potom mu hodili peracnik do kosa, roztrhali vykresy, vyhodili von oknom pero) SIKANA MOZE BYT, SLOVNA, FYZICKA A PSYCHICKA. Psychologovia vravia, ze ta psychicka je niekedy horsia. (Bullying označuje šikanovanie žiakov medzi sebou, a to najčastejšie bitkou, nadávkami, posmechom, ohováraním, hrozbami, okrádaním, vyobcovaním z kolektívu. Prvé príznaky šikany možno zaznamenať už na materských školách.) Dnes som musela vyhladat sama psychologa, lebo po vcerajsku som z nervov ledva stala na nohach, ked som to vsetko povedala psychologicke, co mu robili, tak mala slzy v ociach a radila mi, aby som ho este neprekladala, lebo mu to moze este viac ublizit. Teraz je prilis uboleny. Ziadne napomenutie ani znizena znamka zo spravania tu situaciu nenapravi. NA MOJ PODNET BOLA PRIZVANA PSYCHOLOGICKA SO SPECIALNYM PEDAGOGOM DO SKOLY, KTORA TAM BUDE CHODIT ROBIT SOCIOMETRIU A NAUCIT SA RIADNE SPRAVAT TYCH SOPLIAKOV, ALE JE TO PRACA NA MESIACE..... MOJ SYN MA ADHD A DETI S TOUTO PORUCHOU SU CASTO OBETOU SIKANOVANIA, LEBO AKO HOVORIA PSYCHOLOGOVIA MAJU V MOZGU INAK "POSPAJANE KABLIKY", SU ZIVE A HYPERAKTIVNE, TAKZE KED STRKAJU DO SPOLUZIAKOV, DETI TO NECHAPU A MYSLIA SI, ZE TO ROBIA SCHVALNE. PSYCHOLOGICKA MI POVEDALA, ZE SIKANUJU VACSINOU DETI ZO ZLYCH RODINNYCH POMEROV, KED SI ICH DOMA RODICIA NEVSIMAJU, TAK SI SVOJU VSIMAVOST VYNUCUJU SIKANOVANIM NA DRUHYCH AKO VODCOVIA.....SYN JE NA SVOJ VEK DROBNY A CHUDY, NEVIE SA BRANIT A POTOM PROTI VACSINE ANI NIC NEZMOZE, LEBO NEROBI TO LEN JEDEN AGRESOR, JE ICH 10.
    AVRIL Spravne nika.sum, ked je tomu dieta vystavovane dennodenne tak to zanecha stopy na jeho psychike a psychika sa lieci aj roky, preto je psychicka sikana niekedy horsia ako ta fyzicka. Kto to na vlastnej kozi nezazil tak to nepochopi.
    alaya1 Odporucala som ti, aby si sa zucastnovala vyucovania. Ako matka mas na to pravo. Podaj si ziadost na riaditelstve, odovodni preco sa chces na vyucovani zucastnovat.
    Ja som detsky klinicky psycholog, ale nesuhlasim s navrhom kolegyne, aby ostaval v tychto podmienkach bez akychkolvek opatreni.
    AVRIL Dakujem alaya1. Mne radila ho zatial neprekledat moja psychologicka. Ona nie je detska psychologicka a povedala, ze sa moze aj mylit, ze sa to nemusi opakovat na tej druhej skole, ale ze on sa citi teraz uboleny a ked okamzite zmenim prostredie, moze byt utiahnuty a znova si mozu do neho dovolovat, ze treba urobit tu sociometriu, nech psycholog a sp. pedagog robia svoju robotu. LENZE JA SI MYSLIM, ZE HODNE ZALEZI AJ NA SKOLE, AKY MA K TOMU PRISTUP A TU JE PRISTUP OTRASNY. JA SAMA SOM MUSELA ZIADAT Z PPC PSYCHOLOGA, ABY TAM KONECNE NIECO S TYMI ZASRANMI ROBILI. NIKTO SA MI VCERA Z RODICOV NEOSPRAVEDLNIL A ESTE SA AJ POURAZALI A TO MA CAKA ESTE DALSIE MIMORIADNE RODICKO, LEBO NEPRISLI VSETCI, TAKZE BUDU VOLANI NA DORUCENKU. PAN RIADITEL, SI ICH MAL, KED IDE O TAKYTO VAZNY PRIPAD PEKNE PREDVOLAT HNED A NIE TO ROBIT NA DVA KRAT, CO SI MYSLI, ZE MAM NERVY ZO ZELEZA???
    alaya1 Drzim ti prsty, aby si to vyriesila v prospech hlavne svojho syna. Mamy musia vydrzat a mat nervy zo zeleza. Este pride vela prekazok v jeho zivote, s ktorymi sa budete musiet vysporiadat.
    AVRIL Ja uz takto bojujem 12 rokov a ako vravim ten, kto nema dieta s ADHD nepochopi aka je to drina a co je najhorsie ani rodicia to nechapu a potom na rodicovskom ja vypadam vzdy ako ta, ktora si len synacika zastava, ze to nie je ziadne neviniatko a pod. a deti to uz absolutne nechapu. Preto deti s ADHD trpia a este ked sa k tomu prida sikana je to strasne, ale tebe ako odbornikovi to nemusim vysvetlovat, urcite si sa uz v praxi s tym mnoho krat stretla a vies rodicov takychto deti pochopit.
    alaya1 Asi nemas moznost, ale ak by si mohla, mala by si syna zaradit do triedy, kde je viac deti s tymto problemom. Niekde su vytvorene triedy pre deti s poruchami ucenia, tam by sa citil lepsie.
    AVRIL Musela by som s nim dochadzat do mesta a financne mi to nevychadza. Uvidime co bude dalej, ak by taka moznost bola a zlepsila by sa mi financna situacia, tak by som ho tam preradila.
      zbaliť

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    S vedením školy to riešiť písomne. Zbierať materiál, podklady, písať si denník a všetky udalosti v chronologickom poradí. Zabezpečiť dôkazy, svedkov, kľudne nech je pred školou inkognito niekto z tvojho okruhu, tvári sa nezainteresovane, kto to potom dosvedčí (kto čo hovoril, čo mal ktorý žiak oblečené, atď.)
    Na tie materiály sa potom pozrie niekto iný s chladnou hlavou a vyhodnotí to nezainteresovaným pohľadom omnoho triezvejšie.


    Ja viem, pre ženu-matku samotnú je to ťažké, držím Ti palce, veľmi.

    ----

    V samoobsluhách obchodných reťazcov riešili opakované drobné krádeže vulgárnych maloletých gumenou hadicou v prázdnej miestnosti bez okien. Chlap mal na sebe kuklu.
    Nelegálne, možno aj neetické, ale vysoko účinné.
    Teraz si ale musia dávať väčší pozor, lebo zlodej má v prvom rade svoje práva...
    Naposledy upravil bodliak : 20.11.13 at 08:07
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nika.sum no presne, tak ako ten vinar v Rakusku tusim, ked ho nastvalo, ze mu neustale vykradaju pivnicu, tak nalial do sudu nemrznucu zmes...zlodeji na to doplatili, smola jeden neprezil. A problem ma vinar...nie oni, ze kradli a preto sa otravili...
    AVRIL NO TAK UZ MAM PO TOM OTRASNOM RODICOVSKOM, POVIEM VAM JEDNYM SLOVOM BOLA TO FRASKA A OPATRENIA NEBOLI PRIJATE ZIADNE, ESTE SI ZASTALI SVOJICH SOPLIAKOV, ZE DOBRE, ZE DOSPELEJ ZENE VYNADALI.
    kukučka Máš to ťažké, to si neviem ani predstaviť. Neospravedlnil sa ani jeden rodič?
    AVRIL Ani jeden rodic a este to ohodnotili na pedagogickej rade, ze to je "LEN NAZNAK NA SIKANU" A NIE SIKANA a preto dostali LEN TRIEDNICKE NAPOMENUTIA, TEN NAJNIZSI TREST. TAK SOM NUTENA PODAT PODNET NA INSPEKCIU A AJ NA MS SR A AJ DO MEDII. A ESTE MATKA TYCH SOPLIAKOV, KTORI MI VULGARNE NADALI SA URAZILA A POVEDALA, ZE VSETKO DA DO MEDII A BERIE SVOJE DIETA ZO SKOLY.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.