Zavrieť

Porady

Je povinný dedič po nebohom plniť aj záväzky z jeho dedičstva, ak nimi nebol zaviazaný aj on?

Dobrý deň, mám otázku súvisiacu s dedičstvom po jednom z rodičov. Ten bol v dedičstve po svojom otcovi uznaný ako jediný dedič (tak sa dohodli so súrodencami) a bol mu zverený všetok majetok (nehnuteľnosť aj pozemky). Nehnuteľnosť vyplatil podľa rozhodnutia, avšak na pozemky bol nasledovný záväzok znejúci: "XY sa sám zaväzuje vyplatiť ostatných zúčastnených konania, ak by mu z nich vyplynul majetkový prospech". Jeden pozemok počas života predal a súrodencov vyplatil. Na ďalší uzatvoril kúpnu zmluvu, avšak vyplatenia sa už nedočkal, pretože zomrel a celá suma prešla do dedičského konania. Som ako jeho syn povinný dodržať jeho záväzok? Ja už v rozhodnutí po otcovi, žiadny takýto záväzok zapísaný nemám. Ďakujem.
luja5 Ťažko povedať, či otázka je pre zadávateľa stále aktuálne nezodpovedaná (možno si zistil odpoveď medzičasom niekde inde), napriek tomu ju posúvam.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak pozemok predal, vznikla mu povinnosť vyplatiť súrodencov. Tento záväzok prechádza na dedičov.
    Otázkou je, ako sa v dedičskom konaní vyporiada príkaz z pôvodného dedičského konania o ďalších pozemkoch. Príkaz sa vyskytuje práve pri dohodách o bezodplatných prevodoch, daroch ... Posudzuje sa podobne ako podmienka, ale tu nedodržanie príkazu nemôže spôsobiť zánik pôvodnej dedičskej dohody. ...

    Je povinný dedič po nebohom plniť aj záväzky z jeho dedičstva, ak nimi nebol zaviazaný aj on?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.