Zavrieť

Porady

prerušenie štúdia na SŠ

Zdravím som študentom 4ročníka a chcel by som prerušiť štúdium. Chcem sa spýtať ako to je keby som sa chcel vrátiť do školy a dokončiť si štvrtý ročník externe. Musím opakovať celé štvorročné štúdium alebo sa dá dorobiť iba posledný ročník a maturita? A či je vôbec možné ten posledný ročník dorobiť na inej škole nakoľko na mojej škole to externe nejde. Ďakujem
Naposledy upravil lubomir12 : 09.12.13 at 21:10
permonik992 Pohar, chcela by som prosim vas vediet, ze ci je mozne prerusit to studium a ake su podmienky. chodim do 4. rocnika a ci sa to da prerusit z dovodu odcestovania do zahranicia. aky dovod treba udat v tomto pripade?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lubomir12 na rok, maximálne na dva.
    Pohar zajtra som so zástupcom jednej školy, spýtam sa...čo mi na to povie - napíšem ti. ak ti to teda bude stačiť...
    lubomir12 Áno veľmi by mi to pomohlo, vopred ďakujem.
    Pohar ok, zajtra napíšem čo som sa dozvedela...
    Pohar ešte chcete odpoved? alebo vám stačí toto tu....... lebo mi odpísal zástupca....
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    245/2008 Z. z.Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-245

    § 34
    Prerušenie štúdia a zmena študijného alebo učebného odboru

    (1) Riaditeľ strednej školy môže povoliť prerušenie štúdia žiakovi, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, na žiadosť jeho zákonného zástupcu, ak ide o plnoletého žiaka, na jeho žiadosť, najviac na tri roky; riaditeľ školy je povinný na základe žiadosti žiačky alebo jej zákonného zástupcu prerušiť štúdium pre tehotenstvo a materstvo alebo jej povoliť štúdium podľa individuálneho učebného plánu.

    (2) Zmenu študijného odboru alebo učebného odboru povoľuje riaditeľ strednej školy spravidla na začiatku školského roku. Podmienkou na povolenie zmeny je zdravotná spôsobilosť žiaka na štúdium a spôsobilosť na vykonávanie povolania, na ktoré sa má pripravovať v novozvolenom študijnom alebo učebnom odbore, a úspešné vykonanie rozdielovej skúšky, ak ju riaditeľ určil.

    § 35
    Prestup na inú strednú školu

    (1) Prestup žiaka do inej strednej školy na ten istý alebo iný študijný odbor alebo učebný odbor povoľuje riaditeľ strednej školy, do ktorej sa žiak hlási. Prestup povoľuje na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu; ak ide o plnoletého žiaka, na základe jeho žiadosti.

    (2) Prestup žiaka, ktorý navštevuje strednú školu s osemročným štúdiom, do strednej odbornej školy s iným študijným alebo učebným odborom alebo do gymnázia so štvorročným alebo päťročným štúdiom, sa môže uskutočniť najskôr začiatkom piateho ročníka jeho štúdia.

    (3) Podmienkou prestupu žiaka do inej strednej školy je úspešné vykonanie rozdielovej skúšky, ak ju riaditeľ školy určil.

    (4) Ak riaditeľ strednej školy, do ktorej chce žiak prestúpiť, rozhodne o prijatí žiaka,35) je povinný bez zbytočného odkladu zaslať kópiu rozhodnutia o prijatí žiaka riaditeľovi strednej školy, z ktorej žiak prestupuje, a fyzickej osobe alebo právnickej osobe, pre ktorú sa žiak pripravuje. Prestup sa spravidla uskutočňuje k 1. septembru. Vzdelávanie žiaka v strednej škole, z ktorej prestupuje, sa končí dňom, ktorý predchádza dňu, v ktorom má žiak začať vzdelávanie v strednej škole, do ktorej prestúpil. Týmto dňom prestáva byť žiakom strednej školy, z ktorej prestúpil.

    (5) Riaditeľovi strednej školy, na ktorú žiak prestúpil, zašle riaditeľ strednej školy, z ktorej žiak prestupuje, fotokópiu dokumentácie žiaka do piatich pracovných dní od doručenia kópie rozhodnutia o prijatí žiaka podľa odseku 4 a zmenu oznámi do centrálneho registra.

    (6) Prestup žiaka do inej strednej školy sa len vo výnimočných prípadoch umožňuje aj v priebehu prvého ročníka.

    (7) Riaditeľ strednej školy môže povoliť žiakovi štúdium na obdobnej škole v zahraničí.

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Ak by si prerušil štúdium zo zdravotných dôvodov, to ti škola musí akceptovať. Potom by si mohol dokončoť štúdium normálnou dennou formou, jednoducho by si pokračoval. To by ti nevyhovovalo?

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Prerušenie štúdia žiakovi strednej školy môže povoliť riaditeľ, ak žiak splnil povinnú školskú dochádzku. Riaditeľ je povinný tak urobiť len pre tehotenstvo alebo materstvo žiačky, inak má možnosť rozhodnúť sa, či prerušenie štúdia povolí. Keďže si už plnoletý, a teda povinnú školskú dochádzku si skončil, o prerušenie štúdia môžeš požiadať sám formou písomnej žiadosti Zrejme bude potrebné uviesť aj dôvod, prečo o prerušenie štúdia žiadaš. V prípade prerušenia štúdia zo zdravotných dôvodov je potrebné k žiadosti priložiť aj lekársku správu (odporúčanie lekára na prerušenie štúdia).
    Štúdium je možné prerušiť najviac na tri roky. Počas prerušenia štúdia podľa zákona nie si študentom.
    Z toho vyplýva viacero dôsledkov, najmä však to, že štát za Teba prestáva v období prerušenia štúdia platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Všetky zmeny, teda aj prerušenie štúdia je potrebné nahlásiť do zdravotnej poisťovni a dohodnúť platenie odvodov na zdravotné poistenie, ktoré je povinné. Platenie odvodov do sociálnej poisťovne je dobrovoľné. Keď ich však neplatíš, nevznikne Ti nárok na sociálne dávky. Prerušením štúdia zároveň zaniká Tvojim rodičom nárok na daňový bonus a rodinné prídavky. Na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „úrad práce“) sa v období prerušenia štúdia môžeš, ale nemusíš prihlásiť (evidencia nezamestnaných). V prípade zaevidovania na úrade práce budú za Teba platené odvody aj naďalej tak, ako keď si študent. Zároveň však bude potrebné plniť si povinnosti, ako pravidelné návštevy úradu práce a preukazovanie aktívneho hľadania zamestnania. V prípade zdravotných problémov okrem prerušenia štúdia existuje možnosť dohodnúť individuálny učebný plán alebo individuálne vzdelávanie.
    Pohar, chcela by som prosim vas vediet, ze ci je mozne prerusit to studium a ake su podmienky. chodim do 4. rocnika a ci sa to da prerusit z dovodu odcestovania do zahranicia. aky dovod treba udat v tomto pripade?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avalik permonik, v mojej odpovedi mas citovany zakon, je to mozne, zajdi za riaditelom skoly a informuj sa tam

    PS: otazky sa nezadavaju do odpovedi, dole na stranke mas etiketu aj navod na pracu s poradou
    permonik992 dakujem. este sa mozem opytat? je to mozne aj pocas roka? ked mam pred maturitou? a ze ci sa ho mam ist najprv opytat, ale priniest rovno ziadost?
    avalik prines rovno ziadost ... ale ked to je co len trochu mozne, dorob si maturitu a vycestuj az potom ... je to len 6 mesiacov
      zbaliť

    prerušenie štúdia na SŠ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.