Zavrieť

Porady

28.2.2014 dovrsim vek 61 r.,chcem ist do dochodku o 1r.skor.ako prosim postupovat aby som neprisiel o 6%.

NsP Bojnice po 34r.existencie zachranky v tejto nemoc.nedali licenciu na prevadzkovanie.Boli sme preradeny na CPA-URGENT za o moc nizsi plat ako na RLP- RZP,preto ta volba radsej do predcas. dochodku.DAKUJEM.(s preradenim som suhlasil (.
Mila123 máte zdravotné problémy? ak áno, tak to riešte dočasnou práceneschopnosťou
veronikasad Pracovný pomer trvá,alebo bol už ukončený ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Výpoveď nedávaj, myslím si, že keď máš prácu, je lepšie počkať na riadny starobný dôchodok. Ten jeden rok nižšieho príjmu ti priemerný osobný mzdový bod ovplyvní minimálne, teda určite menej, ako krátenie pri predčasnom dôchodku. Zisti si, aké máš osobné mzdové body od roku 1984, ale zrejme dobré, keď si tam pracoval 34 rokov.
    Kvaka Ešte jedna info, robil si bez prerušenia poistenia? Ak áno, tak krátenie o 1% bude cca 5€. Najlepšie je počkať do decembra, aká bude ADH v budúcom roku. Ak nevýhodná, vždy môžeš požiadať od 31.12.2014 o predčasný SD, bude sa ti krátiť dôchodok iba o 1%, bude ti chýbať 59 dní do dovŕšenia dôchodkového veku.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1/2 roka pomoze evidencia na UP, ak mate narok na podporu v nezamestnanosti. Potom by to bolo uz len 4,5%.
    Naposledy upravil ivka70 : 31.01.14 at 16:29
    zachranarik mam sa ist opytat ci mam narok na podporu,?Vypoved som zatial nedal.
    ivka70 ak mas odpracovane aspon 2 roky z poslednych 3 rokov, mas narok na podporu v nezamestnanosti.

    beroun je offline (nepripojený) beroun

    beroun
    Treba si dať pozor, že 0,5 % sa znižuje za každých 30 dní, nie o mesiac (aby ste napríklad kvôli 2-3 dňom zbytočne neprišli o 0,5%).
    Najlepšie by bolo aby ste pracovali pokiaľ nebudete mať pol roka do dôchodku. Ak v tejto dobe budete chorí, tak choďte na PN. Keď vyzdraviete PN ukončíte a vrátite sa do roboty. Pracovný pomer by som ukončoval až toho pol roka pred dôchodkom. Alebo si nájdite inú prácu, ktorá by Vás na prechodnú dobu bavila aj za menej peňazí.
    Ak by Vám podpora v nezamestnanosti na pol roka vyšla nižšia ako dôchodok, tak môžete ísť do dôchodku o pol roka skôr a nebude Vám za toto obdobie krátené 0,5 % za 30 dní. Ak je podpora vyššia ako dôchodok, tak najskôr úrad práce pol roka podpora a potom dôchodok.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kvaka Beroun, pokiaľ viem, tak sa už zo zákona vypustilo ustanovenie, že ak nebude poberať podporu, dôchodok sa mu nekráti. Treba si pozrieť zákon.
    zachranarik Prosim kde na nete najdem ten zakon?
    Kvaka http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461
    tam si pozri výpočet PSD, § 68
    veronikasad zachranarik, ak nechceš aby ti príjem za rok 2014 znížil priemerný osobný mzdový bod, požiadaj o predčasný starobný dôchodok od 30.12.2014. Príjem za rok 2014 sa nebude brať do úvahy, dôchodok bude krátený o 1%.Dosiahneš tým valorizáciu za rok 2014 aj 2015. Pracovný pomer k tomuto dátumu musíš ukončiť a do dovršenia dôch.veku nemôžeš pracovať ani na dohodu.
    Kvaka Valorizáciu za rok 2015 bude mať tak či tak. Tá tohtoročná sa nahrádza vyššou ADH v budúcom roku. Aká bude, to sa dozvie asi až v decembri.
    zachranarik Podporu v nezamest.by som mal 470eura,dochodok po prepocte 527 eura.Mozem ist do predcas. doch.o pol roka skor po pol roku evidecie na UP?Nebude mi kratene 0,5 pecenta za 30 dni? 23.2.2014 budem mat 61r. Dakujem.
    Mila123 áno, môžete ísť do PSD aj o pol roka skôr, to krátenie stále bude.....30 dní -0.5%
      zbaliť

    28.2.2014 dovrsim vek 61 r.,chcem ist do dochodku o 1r.skor.ako prosim postupovat aby som neprisiel o 6%.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.